ABŞ-da fəaliyyət göstərən nüfuzlu yəhudi lobbiləri Fransa Prezidenti Emmanuel Makrona Fələstin dövlətini tanımaması üçün təzyiqlər göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə məlumatı İsrail mərkəzli “i24” kanalı yayıb. Məlumata görə, lobbi qrupları bu istiqamətdə ABŞ Prezidenti Donald Tramp vasitəsilə diplomatik kanalları işə salıb və Fransa rəhbərliyinə birbaşa təsir göstərməyə çalışır.
Fransanın yaxın vaxtlarda Fələstin dövlətini rəsmən tanıya biləcəyi ilə bağlı beynəlxalq mediada yayılan xəbərlər, lobbilərin narahatlığına səbəb olub. İddialara görə, prosesin qarşısını almaq üçün Vaşinqton–Paris xəttində intensiv lobbi fəaliyyəti aparılır.
Qeyd edək ki, hazırda Avropanın bir neçə ölkəsi, o cümlədən İspaniya, Norveç və İrlandiya Fələstin dövlətini tanıdığını bəyan edib və bu məsələ qitədə diplomatik müzakirələrin əsas gündəm mövzularından biridir.

Influential Jewish lobbies operating in the US are pressuring French President Emmanuel Macron not to recognize the Palestinian state.
The editorial office reports that this information was disseminated by the Israel-based “i24” channel. According to the information, lobby groups have activated diplomatic channels in this direction through US President Donald Trump and are trying to directly influence the French leadership.
News circulating in international media that France may officially recognize the Palestinian state in the near future has caused concern among the lobbies. According to claims, intensive lobbying activities are being carried out along the Washington–Paris axis to prevent the process.
It should be noted that several European countries, including Spain, Norway, and Ireland, have currently declared their recognition of the Palestinian state, and this issue is one of the main topics on the agenda of diplomatic discussions on the continent.