İsrail hərbi qüvvələrinin beynəlxalq sularda Qəzzaya yollanan ilk partiyadakı gəmilərə — o cümlədən Simud, Morgana, Mango və digər humanitar yük daşıyan gəmilərə müdaxiləsi dünyanın bir çox ölkəsində kütləvi etirazlara səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Ankarada ABŞ Səfirliyi qarşısında minlərlə insan İsrailin addımlarına qarşı toplaşaraq şüarlar səsləndirib. İstanbulda da izdihamlı etiraz aksiyası keçirilib, nümayişçilər İsrail Konsulluğu qarşısında bir araya gələrək Qəzzaya dəstək nümayiş etdiriblər.
Avropada da oxşar mənzərə yaşanıb. İspaniya və Barselona küçələrində kütləvi yürüşlər keçirilib. Berlin, Roma və Afinada insanlar Fələstinə həmrəylik nümayiş etdirib, İsrailin hərəkətlərinə etiraz sədaları ucaldıb.
Bu etirazlar beynəlxalq ictimaiyyətin Qəzzaya yardım aparan gəmilərə qarşı İsrailin sərt mövqeyinə qlobal reaksiyası kimi dəyərləndirilir.

Вмешательство израильских вооруженных сил в международных водах в отношении судов первой партии, направлявшихся в Газу — включая Simud, Morgana, Mango и другие суда, перевозящие гуманитарный груз — вызвало массовые протесты во многих странах мира.
Редакция сообщает, что в Анкаре тысячи людей собрались перед посольством США, скандируя лозунги против действий Израиля. В Стамбуле также прошла многолюдная акция протеста, демонстранты собрались перед консульством Израиля, выражая поддержку Газе.
Аналогичная картина наблюдалась и в Европе. Массовые шествия прошли на улицах Испании и Барселоны. В Берлине, Риме и Афинах люди выражали солидарность с Палестиной, поднимая голоса протеста против действий Израиля.
Эти протесты расцениваются как глобальная реакция международного сообщества на жесткую позицию Израиля в отношении судов, доставляющих помощь в Газу.