İspaniyadan İsrailə idman qadağası
İspaniya Baş naziri Pedro Sançes, İsrailin Qəzzada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlara görə beynəlxalq idman tədbirlərində iştirakına icazə verilməməsi barədə açıqlama verib. Bu bəyanat, Sançesin Sosialist Partiyasının üzvləri ilə görüşündə səsləndirilib və beynəlxalq arenada geniş rezonans doğurub.
Redaksiya xəbər verir ki, Sançes, İsrailin Rusiyanın Ukraynadakı hərbi əməliyyatları ilə müqayisə edilə biləcək hərəkətlər etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, hər iki ölkənin beynəlxalq idman tədbirlərində iştirakına icazə verilməməsi lazımdır. Bu yanaşma, İspaniya hökumətinin İsrail-Fələstin münaqişəsinə dair mövqeyini bir daha nümayiş etdirir. Sançes, həmçinin, beynəlxalq hüquqa və insan hüquqlarına hörmət edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sançesin bu çıxışı, İspaniya daxilində və beynəlxalq ictimaiyyətdə müxtəlif reaksiyalara səbəb olub. Bəzi tərəflər, bu mövqeyi dəstəkləyərək, İsrailə qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsini müdafiə edir. Digərləri isə, bu addımın idmanı siyasətləşdirdiyini və idmançılara qarşı ayrı-seçkiliyə yol açdığını iddia edir.

Spain's call for a sports ban on Israel
Spanish Prime Minister Pedro Sánchez has announced that Israel should not be allowed to participate in international sports events due to its military operations in Gaza. This statement was made during Sánchez's meeting with members of his Socialist Party and has generated widespread resonance in the international arena.
Redaksiya reports that Sánchez stated Israel's actions are comparable to Russia's military operations in Ukraine. According to him, neither country should be allowed to participate in international sports events. This approach once again demonstrates the Spanish government's stance on the Israeli-Palestinian conflict. Sánchez also emphasized the importance of respecting international law and human rights.
Sánchez's speech has sparked various reactions within Spain and in the international community. Some parties support this position, advocating for the imposition of sanctions against Israel. Others argue that this step politicizes sports and leads to discrimination against athletes.