Vətəndaşlar işə qəbul edilərkən dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi yoxlama haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində əmək müqaviləsi bağlanılarkən işçilər sağlamlığı haqqında tibbi arayış təqdim etməlidirlər.
Qanun layihəsinə əsasən, siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Yuxarıda nəzərdə tutulmuş arayış və rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və vəzifəyə işə qəbul edilməsi qadağan ediləcək.

При приеме на работу граждане должны будут предоставить заключение о медицинском освидетельствовании, выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Это нашло отражение в законопроекте о внесении изменений в Трудовой кодекс, который обсуждался на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно действующему законодательству, при заключении трудового договора на рабочих местах с тяжелыми, вредными и опасными условиями труда, где присутствуют факторы, негативно влияющие на самочувствие и здоровье работника, а также на других рабочих местах такого рода, как пищевая промышленность, общественное питание, здравоохранение, торговля, с целью защиты здоровья населения, работники должны предоставлять медицинскую справку о состоянии здоровья.
Согласно законопроекту, при приеме на работу по видам профессий и должностям, для которых предусмотрены ограничения деятельности для наркологических больных, перечень которых определяется органом (структурой), установленным соответствующим органом исполнительной власти, работники должны будут предоставлять заключение о медицинском освидетельствовании (медицинском осмотре), выданное государственным наркологическим медицинским учреждением.
Без вышеуказанной справки и заключения прием работника на соответствующую профессию и должность будет запрещен.