Vətəndaşlar işə qəbul edilərkən dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilən tibbi yoxlama haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirə olunan Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, işçinin səhhətinə, sağlamlığına mənfi təsir göstərən amillər olan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerlərində, habelə əhalinin sağlamlığının mühafizəsi məqsədi ilə qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerlərində əmək müqaviləsi bağlanılarkən işçilər sağlamlığı haqqında tibbi arayış təqdim etməlidirlər.
Qanun layihəsinə əsasən, siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə işə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibbi yoxlama) haqqında rəy təqdim etməli olacaqlar.
Yuxarıda nəzərdə tutulmuş arayış və rəy olmadan işçinin müvafiq peşə və vəzifəyə işə qəbul edilməsi qadağan ediləcək.

The number of documents required for employment is being increased
When citizens are hired, they will be required to submit an opinion on a medical examination issued by a state narcological medical institution.
This is reflected in the draft law on amendments to the Labor Code, which was discussed at today's meeting of the Milli Majlis.
According to existing legislation, when concluding an employment contract in workplaces with difficult, harmful, and dangerous working conditions that negatively affect the employee's health, as well as in the food industry, public catering, healthcare, trade, and other similar workplaces for the purpose of protecting public health, employees must submit a medical certificate about their health.
According to the draft law, when hiring for types of professions and positions for which activity restrictions are provided for narcological patients, the list of which is determined by the relevant executive authority (body/institution), employees will be required to submit an opinion on a medical examination (medical check-up) issued by a state narcological medical institution.
Without the aforementioned certificate and opinion, the employment of an employee in the relevant profession and position will be prohibited.