İranla müharibənin dayandırılması ilə bağlı danışıqlar bu həftənin əvvəlində Pakistanda keçirilə bilər. Bu məlumat "Reuters" agentliyi tərəfindən yayımlanıb. Bu cür danışıqların aparılması, regionda mövcud olan gərginliyin azaldılması istiqamətində atılan addımlar kimi dəyərləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp, İsrail baş naziri Benyamin Netanyahunun təsiri nəticəsində İrana qarşı hərbi əməliyyatların başlanması barədə yekun qərarını verib. Bu qərar, Trampın İrana qarşı hərbi tədbirlər ideyasını artıq təsdiqlədiyi və belə bir zərbənin vurulmasına meylli olduğu bir vaxtda qəbul olunub, lakin hələlik dəqiq vaxt və şərtlər müəyyənləşdirilməyib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp, İsrail baş naziri Benyamin Netanyahunun İrana zərbə endirmək üçün əlverişli məqamın olduğunu iddia etdiyi əsas telefon danışığını müharibənin dayandırılması müzakirələrindən qısa müddət əvvəl həyata keçirib. Netanyahu, Əli Xameneini hədəfə almaq üçün nadir fürsətin olduğunu göstərən kəşfiyyat məlumatlarına istinad edərək, bu zərbənin həm strateji cəhətdən həlledici, həm də tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Hətta o, bu addımın İranın rəhbərliyini yenidən formalaşdıra biləcəyini də bildirib.

Переговоры о прекращении войны с Ираном могут пройти в Пакистане
Переговоры о прекращении войны с Ираном могут состояться в Пакистане в начале этой недели. Эта информация была распространена агентством "Reuters". Проведение таких переговоров рассматривается как шаг, направленный на снижение напряженности в регионе.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп принял окончательное решение о начале военных действий против Ирана под влиянием премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Это решение было принято в то время, когда Трамп уже одобрил идею военных мер против Ирана и был склонен к нанесению такого удара, однако точное время и условия пока не определены.
Президент США Дональд Трамп провел ключевой телефонный разговор незадолго до обсуждения прекращения войны, в ходе которого премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху утверждал, что существует подходящий момент для нанесения удара по Ирану. Нетаньяху, ссылаясь на разведывательные данные, указывающие на редкую возможность нанести удар по Али Хаменеи, подчеркнул, что этот удар имеет как стратегическое решающее, так и историческое значение. Он даже заявил, что этот шаг может привести к переформатированию иранского руководства.