İranın hücumu: Körfəz ölkələri ABŞ ilə yaxınlaşır
İranın Körfəz ölkələrinə hücumu, İraqın Səudiyyə Ərəbistanına hücumunu xatırladır. Bu hücumun əks təsir göstərməsi, Körfəz ölkələrini daha da yaxınlaşdıraraq ABŞ ilə və öz aralarında əməkdaşlığı gücləndirə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, İranın son hərbi əməliyyatları, 1980-ci illərdə İraqın İran-İraq müharibəsi zamanı Səudiyyə Ərəbistanına qarşı həyata keçirdiyi hücumları xatırladır. Bu oxşarlıq, regional siyasətdəki gərginliyin artması və münaqişələrin genişlənməsi ehtimalını gündəmə gətirir.
Analitiklərin fikrincə, İranın bu addımı, regionda sabitliyi pozmaq və öz təsir dairəsini genişləndirmək məqsədi daşıyır. Lakin, bu cür təcavüzkar siyasət, əksinə, Körfəz ölkələrini birləşdirə bilər. Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digər ərəb dövlətləri, İranın təhdidinə qarşı daha sıx əməkdaşlıq etməyə başlayıblar. Bu da ABŞ-nin regiondakı mövqeyini gücləndirə bilər.
Tarixi təcrübə göstərir ki, belə hücumlar adətən müdafiə olunan tərəflərin bir araya gəlməsinə səbəb olur. İranın hərbi təxribatları, Körfəz ölkələrinin təhlükəsizlik sahəsində birgə fəaliyyətini artırmasına və ABŞ kimi xarici güclərlə daha sıx əlaqələr qurmasına gətirib çıxara bilər. Bu, İranın özü üçün gözlənilən nəticələrdən fərqli olaraq, regionda təcrid olunmasına səbəb ola bilər.

Атака Ирана: Страны Персидского залива сближаются с США
Атака Ирана на страны Персидского залива напоминает нападение Ирака на Саудовскую Аравию. Этот удар может иметь обратный эффект, еще больше сблизив страны Персидского залива и укрепив сотрудничество с США и между собой.
Redaksiya сообщает, что недавние военные операции Ирана напоминают нападения Ирака на Саудовскую Аравию во время ирано-иракской войны в 1980-х годах. Это сходство поднимает вопрос о возможном усилении напряженности в региональной политике и расширении конфликтов.
По мнению аналитиков, этот шаг Ирана направлен на подрыв стабильности в регионе и расширение сферы своего влияния. Однако такая агрессивная политика, наоборот, может объединить страны Персидского залива. Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты и другие арабские государства начали более тесное сотрудничество перед лицом угрозы со стороны Ирана. Это может укрепить позиции США в регионе.
Исторический опыт показывает, что подобные нападения обычно приводят к объединению обороняющихся сторон. Военные провокации Ирана могут привести к усилению совместной деятельности стран Персидского залива в области безопасности и установлению более тесных связей с внешними силами, такими как США. Это, в отличие от ожидаемых Ираном результатов, может привести к его изоляции в регионе.