İranın Orta Şərqdə enerji infrastrukturuna yönəlmiş hücumları qlobal neft bazarlarında ciddi dalğalanmalara səbəb olub. ABŞ və İsrailin İranın Cənubi Pars Qaz Yatağına və Əsəluyədəki neftayırma zavodlarına zərbələr endirməsindən sonra, Tehran rəhbərliyi bölgədə müxtəlif nöqtələrə hücumlarla cavab verib. İran Silahlı Qüvvələri üç fərqli ölkədə ABŞ ilə əlaqəli olduğu bildirilən beş obyekti vurduğunu açıqlayıb.
Redaksiya bildirir ki, İran ilə Qətərin birgə istismar etdiyi Bəsrə körfəzində yerləşən Cənubi Pars yatağı dünyanın ən böyük təbii qaz ehtiyatlarından biri hesab olunur. Bu sahəyə edilən hücumlar həm regional, həm də qlobal enerji balansı baxımından kritik dönüş nöqtəsi kimi qiymətləndirilir.
Qlobal neft bazarlarının göstəricisi sayılan Brent markalı xam neft gün ərzində 5 dollara qədər artım göstərib. Səhər saatlarında Brentin qiyməti 4,72% artaraq 112,7 dollara yüksəlib. ABŞ tipli xam neft (WTI) isə daha məhdud artımla 1% bahalaşaraq 96,44 dollar səviyyəsində ticarət olunub. Əvvəlki ticarət günündə Brent 3,8% artımla bağlanmış, WTI isə demək olar ki, sabit qalmışdı. ABŞ-nin strateji ehtiyat satışları və daşınma xərclərinin artması iki neft növü arasındakı qiymət fərqini son 11 ilin zirvəsinə çatdırmışdı. Son hadisələr isə xüsusilə Brent qiymətlərini yüksəlişə doğru dəstəkləyib.
Bazar analitikləri enerji infrastrukturuna birbaşa hücumların neft təchizatında uzunmüddətli fasilələrə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edir. Phillip Nova analitiki Priyanka Sachdeva bölgədə gərginliyin artmasının və yüksək vəzifəli iranlı rəsmilərin həlak olmasının təchizat baxımından uzunmüddətli risklər yaratdığını bildirib. O, həmçinin ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) faiz dərəcələrini sabit saxlamasına baxmayaraq sərt mövqe nümayiş etdirməsinin müharibənin iqtisadi təsirləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliyi artırdığını vurğulayıb.
ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) son iclasında uçot dərəcəsini dəyişməyərək mövcud səviyyədə saxlayıb. Bununla belə, Yaxın Şərqdə baş verən hadisələrin inflyasiya təzyiqlərini artıra biləcəyini qeyd edib. Bank münaqişənin iqtisadi təsirlərini yaxından izlədiyini bildirib.

Iran's Attacks: Oil Prices Skyrocket
Iran's attacks on energy infrastructure in the Middle East have caused significant fluctuations in global oil markets. Following strikes by the US and Israel on Iran's South Pars Gas Field and refineries in Assaluyeh, the Tehran administration responded with attacks on various points in the region. The Iranian Armed Forces announced that they had struck five targets in three different countries, reportedly linked to the US.
The editorial states that the South Pars field, located in the Persian Gulf and jointly operated by Iran and Qatar, is considered one of the world's largest natural gas reserves. Attacks on this field are assessed as a critical turning point in terms of both regional and global energy balance.
Brent crude oil, a benchmark for global oil markets, rose by up to $5 during the day. In the morning, Brent prices increased by 4.72% to $112.7. US West Texas Intermediate (WTI) crude oil saw a more limited increase, rising by 1% to trade at $96.44. In the previous trading day, Brent closed with a 3.8% increase, while WTI remained almost stable. US strategic reserve sales and rising shipping costs had pushed the price difference between the two oil types to an 11-year high. Recent events have particularly supported the rise in Brent prices.
Market analysts warn that direct attacks on energy infrastructure could lead to long-term disruptions in oil supply. Priyanka Sachdeva, an analyst at Phillip Nova, stated that the increased tension in the region and the deaths of high-ranking Iranian officials pose long-term supply risks. She also emphasized that the US Federal Reserve's (Fed) hawkish stance, despite keeping interest rates steady, increases uncertainty regarding the economic impacts of the conflict.
The US Federal Reserve (Fed) kept its benchmark interest rate unchanged at its latest meeting. However, it noted that events in the Middle East could increase inflationary pressures. The bank stated that it is closely monitoring the economic impacts of the conflict.