İranın Orta Şərqdə enerji infrastrukturuna yönəlmiş hücumları qlobal neft bazarlarında ciddi dalğalanmalara səbəb olub. ABŞ və İsrailin İranın Cənubi Pars Qaz Yatağına və Əsəluyədəki neftayırma zavodlarına zərbələr endirməsindən sonra, Tehran rəhbərliyi bölgədə müxtəlif nöqtələrə hücumlarla cavab verib. İran Silahlı Qüvvələri üç fərqli ölkədə ABŞ ilə əlaqəli olduğu bildirilən beş obyekti vurduğunu açıqlayıb.
Redaksiya bildirir ki, İran ilə Qətərin birgə istismar etdiyi Bəsrə körfəzində yerləşən Cənubi Pars yatağı dünyanın ən böyük təbii qaz ehtiyatlarından biri hesab olunur. Bu sahəyə edilən hücumlar həm regional, həm də qlobal enerji balansı baxımından kritik dönüş nöqtəsi kimi qiymətləndirilir.
Qlobal neft bazarlarının göstəricisi sayılan Brent markalı xam neft gün ərzində 5 dollara qədər artım göstərib. Səhər saatlarında Brentin qiyməti 4,72% artaraq 112,7 dollara yüksəlib. ABŞ tipli xam neft (WTI) isə daha məhdud artımla 1% bahalaşaraq 96,44 dollar səviyyəsində ticarət olunub. Əvvəlki ticarət günündə Brent 3,8% artımla bağlanmış, WTI isə demək olar ki, sabit qalmışdı. ABŞ-nin strateji ehtiyat satışları və daşınma xərclərinin artması iki neft növü arasındakı qiymət fərqini son 11 ilin zirvəsinə çatdırmışdı. Son hadisələr isə xüsusilə Brent qiymətlərini yüksəlişə doğru dəstəkləyib.
Bazar analitikləri enerji infrastrukturuna birbaşa hücumların neft təchizatında uzunmüddətli fasilələrə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edir. Phillip Nova analitiki Priyanka Sachdeva bölgədə gərginliyin artmasının və yüksək vəzifəli iranlı rəsmilərin həlak olmasının təchizat baxımından uzunmüddətli risklər yaratdığını bildirib. O, həmçinin ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) faiz dərəcələrini sabit saxlamasına baxmayaraq sərt mövqe nümayiş etdirməsinin müharibənin iqtisadi təsirləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliyi artırdığını vurğulayıb.
ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) son iclasında uçot dərəcəsini dəyişməyərək mövcud səviyyədə saxlayıb. Bununla belə, Yaxın Şərqdə baş verən hadisələrin inflyasiya təzyiqlərini artıra biləcəyini qeyd edib. Bank münaqişənin iqtisadi təsirlərini yaxından izlədiyini bildirib.

Атаки Ирана: цены на нефть резко выросли
Атаки Ирана на энергетическую инфраструктуру на Ближнем Востоке вызвали серьезные колебания на мировых рынках нефти. После того, как США и Израиль нанесли удары по иранскому месторождению природного газа Южный Парс и нефтеперерабатывающим заводам в Асалуйе, руководство Тегерана ответило атаками на различные объекты в регионе. Вооруженные силы Ирана заявили, что нанесли удары по пяти объектам, связанным с США, в трех разных странах.
Редакция сообщает, что месторождение Южный Парс в Персидском заливе, совместно эксплуатируемое Ираном и Катаром, считается одним из крупнейших запасов природного газа в мире. Атаки на это месторождение оцениваются как критический поворотный момент как для регионального, так и для глобального энергетического баланса.
Сырая нефть марки Brent, являющаяся индикатором мировых нефтяных рынков, выросла в цене до 5 долларов за день. Утром цена Brent выросла на 4,72% до 112,7 долларов. Сырая нефть американского типа (WTI) подорожала на 1% с более ограниченным ростом и торговалась на уровне 96,44 доллара. На предыдущем торговом дне Brent закрылся с ростом на 3,8%, а WTI остался практически неизменным. Продажи из стратегических резервов США и рост транспортных расходов довели разницу в ценах между двумя видами нефти до пика за последние 11 лет. Последние события особенно поддержали рост цен на Brent.
Рыночные аналитики предупреждают, что прямые атаки на энергетическую инфраструктуру могут привести к долгосрочным перебоям в поставках нефти. Аналитик Phillip Nova Приянка Сачдева заявила, что рост напряженности в регионе и гибель высокопоставленных иранских чиновников создают долгосрочные риски с точки зрения поставок. Она также подчеркнула, что жесткая позиция Федеральной резервной системы США (ФРС), несмотря на сохранение процентных ставок на прежнем уровне, увеличивает неопределенность в отношении экономических последствий войны.
Федеральная резервная система США (ФРС) на последнем заседании оставила учетную ставку без изменений на текущем уровне. Тем не менее, она отметила, что события на Ближнем Востоке могут усилить инфляционное давление. Банк заявил, что внимательно следит за экономическими последствиями конфликта.