İran spikeri Qalibaf ABŞ-ni ələ saldı
İran Parlamentinin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf Qərbin İrana qarşı yürütdüyü siyasəti və bu siyasətin nəticələrini sərt şəkildə tənqid edən bəyanatla çıxış edib. O, Qərbin "dahiyanə" adlandırdığı, lakin strateji cəhətdən qüsurlu müharibəsinin hədəflərinin dəyişdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Qalibafın sözlərinə görə, Qərb İranı sözdə ardıcıl 37 dəfə "məğlub etdikdən" sonra, əvvəlki "rejim dəyişikliyi" hədəfi indi "Pilotlarımızı tapan oldumu?" sualına enib. Bu, onun fikrincə, Qərbin strategiyasında "böyük bir irəliləyiş" olub. O, bu vəziyyəti sarkastik şəkildə "Bu, dahiyanədir" ifadəsi ilə şərh edib.
Spiker Qalibafın bu açıqlaması, Qərbin günlərdir İrana qarşı tətbiq etdiyi təzyiq və müharibənin gözlənilən nəticələri vermədiyini göstərir. Onun ifadələri, hədəflərin necə kiçildiyini və əvvəlki iddiaların reallıqdan nə qədər uzaq olduğunu nümayiş etdirir. Bu bəyanat regional və beynəlxalq münasibətlərdə İranın mövqeyini əks etdirən mühüm bir element kimi dəyərləndirilir.

Iran's Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf issued a statement sharply criticizing the West's policy against Iran and the outcomes of this policy. He emphasized that the goals of the West's war, which it called "ingenious" but was strategically flawed, have changed.
The editorial office reports that, according to Ghalibaf, after the West "defeated" Iran in words 37 consecutive times, the previous goal of "regime change" has now devolved into the question, "Has anyone found our pilots?" This, in his opinion, represents "a major advancement" in the West's strategy. He sarcastically commented on this situation with the phrase, "This is ingenious."
Speaker Ghalibaf's statement indicates that the pressure and war the West has been waging against Iran for days have not yielded the expected results. His remarks demonstrate how the goals have shrunk and how far previous claims were from reality. This statement is considered an important element reflecting Iran's position in regional and international relations.