İran spikeri Qalibaf ABŞ-ni ələ saldı
İran Parlamentinin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf Qərbin İrana qarşı yürütdüyü siyasəti və bu siyasətin nəticələrini sərt şəkildə tənqid edən bəyanatla çıxış edib. O, Qərbin "dahiyanə" adlandırdığı, lakin strateji cəhətdən qüsurlu müharibəsinin hədəflərinin dəyişdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Qalibafın sözlərinə görə, Qərb İranı sözdə ardıcıl 37 dəfə "məğlub etdikdən" sonra, əvvəlki "rejim dəyişikliyi" hədəfi indi "Pilotlarımızı tapan oldumu?" sualına enib. Bu, onun fikrincə, Qərbin strategiyasında "böyük bir irəliləyiş" olub. O, bu vəziyyəti sarkastik şəkildə "Bu, dahiyanədir" ifadəsi ilə şərh edib.
Spiker Qalibafın bu açıqlaması, Qərbin günlərdir İrana qarşı tətbiq etdiyi təzyiq və müharibənin gözlənilən nəticələri vermədiyini göstərir. Onun ifadələri, hədəflərin necə kiçildiyini və əvvəlki iddiaların reallıqdan nə qədər uzaq olduğunu nümayiş etdirir. Bu bəyanat regional və beynəlxalq münasibətlərdə İranın mövqeyini əks etdirən mühüm bir element kimi dəyərləndirilir.

Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Калибаф выступил с заявлением, в котором резко раскритиковал политику Запада в отношении Ирана и ее последствия. Он подчеркнул, что цели войны, которую Запад называет "гениальной", но которая стратегически ошибочна, изменились.
Как сообщает редакция, по словам Калибафа, после того как Запад якобы последовательно "победил" Иран 37 раз, прежняя цель "смены режима" теперь свелась к вопросу: "Нашлись ли наши пилоты?" Это, по его мнению, стало "большим прогрессом" в стратегии Запада. Он саркастически прокомментировал эту ситуацию фразой: "Это гениально".
Это заявление спикера Калибафа показывает, что давление и война, которые Запад применяет против Ирана в течение нескольких дней, не принесли ожидаемых результатов. Его высказывания демонстрируют, как сократились цели и насколько далеки от реальности были прежние притязания. Это заявление оценивается как важный элемент, отражающий позицию Ирана в региональных и международных отношениях.