İran müharibəsi İsrail seçkilərini dəyişdirəcək
İranla müharibənin İsrailin 2026-cı il seçkilərinin mənzərəsini dəyişdirəcəyi ehtimal olunur. Baş nazir Benyamin Netanyahunun 2026-cı il seçkiləri üçün strategiyasını bu müharibənin yenidən formalaşdırıb-formalaşdırmayacağı sualı gündəmdədir. Bu müharibənin nəticələri və onun İsrail daxili siyasətinə təsiri hələ də tam aydınlaşmayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrail parlamenti, Knesset-də 26 yanvar 2026-cı il tarixində Albaniyanın Baş Naziri Edi Ramaya həsr olunmuş xüsusi iclas keçirilib. Bu iclasda Baş Nazir Benyamin Netanyahu, nazirlər və Knesset üzvləri iştirak ediblər. Bu cür tədbirlər, xüsusilə də gərgin regional vəziyyətdə, ölkənin siyasi liderlərinin bir araya gəlməsinin əhəmiyyətini vurğulayır.
İranla artan gərginlik və müharibənin ehtimalı, İsrailin daxili siyasi gündəmini əhəmiyyətli dərəcədə təsir edə bilər. Baş Nazir Netanyahunun seçki strategiyası, təhlükəsizlik məsələləri və regional sabitlik kimi amillər ətrafında formalaşacaq. Müharibənin nəticələri, xalqın dəstəyi və siyasi partiyaların mövqeləri üzərində də öz təsirini göstərəcək.
2026-cı il seçkilərinə qədər olan müddətdə, İsrailin İranla münasibətləri və bu münaqişənin regional təsirləri, ölkənin siyasi landşaftını müəyyən edən əsas amillərdən biri olacaq. Baş Nazir Netanyahunun bu çətin dövrdə necə bir liderlik nümayiş etdirəcəyi və seçicilərinə hansı təkliflərlə çıxış edəcəyi həlledici rol oynayacaq.

A war with Iran is expected to alter the landscape of Israel's 2026 elections. The question of whether Prime Minister Benjamin Netanyahu's strategy for the 2026 elections will be reshaped by this war is on the agenda. The outcomes of this war and its impact on Israeli domestic politics are not yet fully clear.
Redaksiya reports that a special session dedicated to the Prime Minister of Albania, Edi Rama, was held in the Israeli parliament, the Knesset, on January 26, 2026. Prime Minister Benjamin Netanyahu, ministers, and Knesset members attended this session. Such events, especially in a tense regional situation, emphasize the importance of the country's political leaders coming together.
Increasing tensions with Iran and the possibility of war could significantly affect Israel's domestic political agenda. Prime Minister Netanyahu's election strategy will be shaped around factors such as security issues and regional stability. The outcomes of the war will also have an impact on public support and the positions of political parties.
In the period leading up to the 2026 elections, Israel's relations with Iran and the regional impacts of this conflict will be one of the key factors defining the country's political landscape. How Prime Minister Netanyahu demonstrates leadership during this difficult period and what proposals he will present to his voters will play a decisive role.