İran BAEA ilə bütün əməkdaşlığı yenidən dayandırdı
İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyan ölkəsinin Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (BAEA) ilə əməkdaşlığı tamamilə dayandırdığını açıqlayıb. O, verdiyi bəyanatda “Əzim, iradə və irəliləmə gücünə sahib olanların önü kəsilə bilməz” ifadəsini işlədib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu addım tərəflər arasında gərginliyi daha da artırıb. Halbuki bir neçə gün əvvəl İran və BAEA arasında birgə əməkdaşlıq sənədi imzalanmışdı.
Tehran rəsmiləri bildiriblər ki, qərar ölkənin nüvə proqramı ətrafında artan təzyiqlərə cavab olaraq qəbul olunub. Bu addımın beynəlxalq danışıqlara və bölgədəki siyasi balanslara təsir edəcəyi gözlənilir.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан объявил о полной приостановке сотрудничества своей страны с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). В своем заявлении он использовал фразу: «Тех, кто обладает решимостью, волей и силой для прогресса, невозможно остановить».
Редакция сообщает, что этот шаг еще больше усилил напряженность между сторонами. При этом всего несколько дней назад между Ираном и МАГАТЭ был подписан документ о совместном сотрудничестве.
Официальные лица Тегерана заявили, что решение было принято в ответ на растущее давление вокруг ядерной программы страны. Ожидается, что этот шаг повлияет на международные переговоры и политический баланс в регионе.