İranın bir təhlükəsizlik mənbəyi Birləşmiş Ştatların İranla əlaqəli gəmiləri saxlamağa davam edəcəyi təqdirdə Tehranın "görünməmiş hərbi əməliyyat" həyata keçirə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. Bu bəyanat regionda mövcud gərginliyin artması ilə bağlı narahatlıqları gücləndirir.
Redaksiya Press TV-yə istinadla xəbər verir ki, adı açıqlanmayan təhlükəsizlik mənbəyi bu addımı ABŞ-ın təxribatçı hərəkəti kimi qiymətləndirib. Həmçinin qeyd olunub ki, belə əməllər beynəlxalq dənizçilik hüququnun pozulması deməkdir.
Bu xəbərdarlıq İran və Birləşmiş Ştatlar arasında körfəz sularında gəmiçiliklə bağlı yaranan gərginlik fonunda verilib. Tərəflər arasında bu mövzuda daha əvvəl də fikir ayrılıqları müşahidə olunmuşdu.

Источник безопасности Ирана предупредил, что Тегеран может провести "беспрецедентную военную операцию", если Соединенные Штаты продолжат задерживать связанные с Ираном суда. Это заявление усиливает опасения по поводу роста существующей напряженности в регионе.
Редакция, ссылаясь на Press TV, сообщает, что неназванный источник безопасности оценил этот шаг как провокационное действие США. Также было отмечено, что такие действия означают нарушение международного морского права.
Это предупреждение было сделано на фоне напряженности, возникшей между Ираном и Соединенными Штатами в связи с судоходством в водах залива. Разногласия по этому вопросу между сторонами наблюдались и ранее.