İlham Əliyev Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı verib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana başsağlığı məktubu göndərib.
"Əziz Qardaşım.
Kahramanmaraşda yerləşən məktəbə silahlı hücum nəticəsində əksəriyyəti uşaq olmaqla çox sayda insanın həlak olması və yaralanması xəbərini dərin sarsıntı və kədər hissi ilə qarşıladıq.
Biz bu dəhşətli hadisədən son dərəcə hiddətlənir, uşaqlara qarşı yönəlmiş bu qəddarlıq əməlini qətiyyətlə pisləyirik.
Bu ağır anlarda dərdinizi bölüşür, Sizə, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, qardaş Türkiyə xalqına öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verir, səbir diləyir, yaralananların tezliklə sağalmasını arzulayıram.

Azerbaijani President Ilham Aliyev has sent a letter of condolences to Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
The letter states:
"My Dear Brother,
We received the news of the armed attack on a school in Kahramanmaraş, which resulted in the death and injury of many people, most of whom were children, with deep shock and sorrow.
We are extremely outraged by this terrible incident and strongly condemn this act of cruelty directed against children.
In these difficult moments, we share your grief and, on my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, extend our deepest condolences to you, the families and loved ones of those who lost their lives, and the fraternal people of Turkey, wishing you patience and a speedy recovery for the injured.