İlham Əliyev Litvanın Baş nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 9-da Litva Respublikasının Baş naziri İnqa Ruqinieneni qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Litvanın Baş nazirinin ölkəmizə səfərinin səmərəli olacağına və ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına töhfə verəcəyinə ümidvarlığını bildirdi.
Qəbula görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını ifadə edən İnqa Ruqiniene Azərbaycanla Litva arasında uzun illərdir yaxşı münasibətlərin olduğunu məmnunluqla vurğuladı.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı perspektivlərin olduğu bildirildi, enerji, investisiyalar, təhsil, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı müzakirələr aparıldı, münasibətlərimizin genişləndirilməsi işində nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təşkil olunmasının vacibliyi qeyd edildi.
Litvanın Baş naziri Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün bərqərar olması münasibətilə dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı.
Azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin aparıldığını deyən Litvanın Baş naziri keçmiş məcburi köçkünlərin geri qaytarılması istiqamətində Azərbaycan dövləti tərəfindən genişmiqyaslı işlərin həyata keçirildiyini qeyd etdi.
Təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev regionda sülhün və Azərbaycanla Ermənistan arasında ticarət münasibətlərinin qurulmasının təşəbbüskarının məhz ölkəmiz olduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, artıq 30 minə yaxın keçmiş məcburi köçkünün öz dədə-baba yurdlarına qaytarılması təmin olunub. Prezident İlham Əliyev işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Azərbaycan tərəfindən şəhərlərin, kəndlərin salındığını, nəqliyyat və digər sosial infrastruktur layihələrinin icra olunduğunu dedi. Ancaq bununla belə dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, həmin ərazilərdə minalar problemi mövcuddur ki, bu da bərpa və quruculuq işlərinin aparılmasını ləngidir. Prezident İlham Əliyev Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə indiyədək 400-dən çox insanın mina partlayışlarında həlak olduğunu və ya yaralandığını bildirdi.
Görüşdə Azərbaycan-Litva əlaqələrinin ikitərəfli gündəliyi ilə yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunuldu. Bu xüsusda Litvanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə münasibətlərinin inkişafına həmişə dəstək verdiyi vurğulandı.

Ilham Aliyev received the Prime Minister of Lithuania
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Prime Minister of the Republic of Lithuania Inga Ruginiene on April 9.
The head of our state expressed his hope that the visit of the Lithuanian Prime Minister to our country would be fruitful and contribute to the development of our bilateral relations.
Expressing her gratitude to President Ilham Aliyev for the reception, Inga Ruginiene noted with satisfaction that good relations have existed between Azerbaijan and Lithuania for many years.
During the conversation, it was stated that there are good prospects for further expanding economic and trade relations between our countries, discussions were held on cooperation in the fields of energy, investments, education, agriculture, and other areas, and the importance of organizing mutual visits of delegations in expanding our relations was emphasized.
The Prime Minister of Lithuania conveyed her congratulations to the head of our state on the establishment of peace between Azerbaijan and Armenia.
Stating that large-scale restoration and construction work is being carried out in our liberated territories, the Prime Minister of Lithuania noted that extensive work is being carried out by the Azerbaijani state towards the return of former internally displaced persons.
Expressing his gratitude for the congratulations, President Ilham Aliyev emphasized that our country was the initiator of establishing peace in the region and trade relations between Azerbaijan and Armenia.
The head of our state stated that nearly 30,000 former internally displaced persons have already been ensured to return to their ancestral lands. President Ilham Aliyev said that cities and villages are being built, and transport and other social infrastructure projects are being implemented by Azerbaijan in our territories liberated from occupation. However, the head of our state noted that there is a problem of mines in these territories, which slows down the restoration and construction work. President Ilham Aliyev stated that since the Patriotic War, more than 400 people have been killed or injured in mine explosions in our liberated territories.
During the meeting, in addition to the bilateral agenda of Azerbaijan-Lithuania relations, issues of cooperation within the framework of international organizations were also touched upon. In this regard, it was emphasized that Lithuania has always supported the development of Azerbaijan's relations with the European Union.