İlham Əliyev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycan üzrə ticarət elçisini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 10-da Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycan Respublikası üzrə ticarət elçisi Lord Olderdaysı qəbul edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Lord Olderdays Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması ilə bağlı Vaşinqtonda əldə olunmuş nəticələr münasibətilə dövlətimizin başçısını təbrik etdi.
Təbriklərə görə təşəkkürünü bildirən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Ermənistan arasında razılaşmaların əldə olunmasının tarixi əhəmiyyətinə toxunaraq, bu məsələdə Prezident Donald Trampın rolunu xüsusi vurğuladı. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın sülh gündəliyinin təşəbbüskarı kimi onun irəli aparılması üçün bundan sonra da səylərini davam etdirəcəyini bildirdi və sülh şəraitinin regionun iqtisadi potensialının inkişafına töhfəsinə toxundu.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla bp şirkəti arasında 30 ildən artıq davam edən uğurlu əməkdaşlığı qeyd etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı arasında strateji tərəfdaşlıq, dostluq və etimada əsaslanan münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyi vurğulandı, siyasi, iqtisadi, ticarət, investisiya, enerji, o cümlədən bərpaolunan enerji, müdafiə sənayesi, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu qeyd edildi. İkitərəfli əlaqələrimizin dərinləşdirilməsində müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətinə toxunuldu.
Böyük Britaniya şirkətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işlərində iştirak etməklə bu məsələyə töhfəsi məmnunluqla qeyd olundu.

Ильхам Алиев принял торгового представителя Великобритании по Азербайджану
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 10 декабря принял торгового представителя Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии по Азербайджанской Республике лорда Олдердейса.
Как сообщает редакция, лорд Олдердейс поздравил главу государства с результатами, достигнутыми в Вашингтоне по продвижению мирной повестки дня между Азербайджаном и Арменией.
Поблагодарив за поздравления, Президент Ильхам Алиев коснулся исторического значения достижения договоренностей между Азербайджаном и Арменией, особо подчеркнув роль Президента Дональда Трампа в этом вопросе. Глава государства заявил, что Азербайджан, как инициатор мирной повестки дня, и далее будет прилагать усилия для ее продвижения, и коснулся вклада мирных условий в развитие экономического потенциала региона.
Президент Ильхам Алиев отметил успешное сотрудничество между Азербайджаном и компанией bp, продолжающееся более 30 лет.
В ходе беседы была подчеркнута успешная динамика развития стратегического партнерства, основанного на дружбе и доверии, между Азербайджаном и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, отмечен большой потенциал для расширения сотрудничества в политической, экономической, торговой, инвестиционной, энергетической, в том числе возобновляемой энергетике, оборонной промышленности, образовании и других сферах. Была затронута важность взаимных визитов на различных уровнях для углубления двусторонних связей.
С удовлетворением было отмечено участие британских компаний в восстановительных и строительных работах на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, что является их вкладом в решение данного вопроса.