Huawei-nin HarmonyOS əməliyyat sistemi inkişafında mühüm mərhələyə çatıb. Şirkət məlumat verir ki, HarmonyOS 5 və HarmonyOS 6 versiyalarının ümumi quraşdırılmış nüsxələrinin sayı 27 milyondan çoxdur. Bu göstərici Huawei-də “yaşayış xətti” adlanır – inkişaf etdiricilərin marağını qorumaq və ekosistemin sabit böyüməsini təmin etmək üçün minimal tələb olunan miqyasdır. Sistem altı il əvvəl, Google xidmətlərinə çıxışın məhdudlaşdırılması ilə bağlı sanksiyalardan sonra istifadəyə verilib.
Redaksiya xəbər verir ki, hazırda platformada 10 milyondan çox inkişaf etdirici qeydiyyatdan keçib, gündə təxminən 100 min yeni cihaz aktivləşdirilir. İstifadəçilər gündəlik təxminən 88 milyon proqram yükləməsi və yenilənməsi həyata keçirirlər. HarmonyOS 6 versiyası 2025-ci ilin oktyabr ayında Çində istifadəyə verilib və faylların sürətli paylaşılması kimi yeni funksiyalarla təchiz olunub.
Counterpoint Research-in məlumatına görə, 2025-ci ilin ikinci rübündə HarmonyOS-un Çin smartfon bazarındakı payı 17% təşkil edib və iOS üzərində altı rüb ardıcıl kiçik üstünlük saxlayıb. Əməliyyat sisteminin populyarlığının artması Huawei-nin smartfon seqmentində mövqeyinin bərpası ilə paralel gedir: Mate 80 seriyasının uğuru sayəsində şirkət ilin sonunda satışlarda lider mövqeyini bərpa edib. Yeni cihaz seriyalarının yalnız öz proqram təminatı ilə çıxması brendin tam müstəqil texnoloji mühit yaratmaq istəyini təsdiqləyir.

Операционная система HarmonyOS от Huawei превысила 27 миллионов устройств
Операционная система HarmonyOS от Huawei достигла важного этапа в своем развитии. Компания сообщает, что общее количество установленных версий HarmonyOS 5 и HarmonyOS 6 превысило 27 миллионов. Этот показатель в Huawei называют «линией жизни» – минимально необходимым масштабом для поддержания интереса разработчиков и обеспечения стабильного роста экосистемы. Система была запущена шесть лет назад, после введения санкций, ограничивающих доступ к сервисам Google.
Редакция сообщает, что в настоящее время на платформе зарегистрировано более 10 миллионов разработчиков, ежедневно активируется около 100 тысяч новых устройств. Пользователи ежедневно осуществляют около 88 миллионов загрузок и обновлений приложений. Версия HarmonyOS 6 была выпущена в Китае в октябре 2025 года и оснащена новыми функциями, такими как быстрая передача файлов.
По данным Counterpoint Research, во втором квартале 2025 года доля HarmonyOS на китайском рынке смартфонов составила 17%, сохраняя небольшое преимущество над iOS в течение шести кварталов подряд. Рост популярности операционной системы идет параллельно с восстановлением позиций Huawei в сегменте смартфонов: благодаря успеху серии Mate 80 компания вернула себе лидирующие позиции по продажам к концу года. Выпуск новых серий устройств только с собственным программным обеспечением подтверждает стремление бренда создать полностью независимую технологическую среду.