Hesablama Palatasının 2026–2030-cu illəri əhatə edən yeni Strateji Planı təsdiqlənib.
Redaksiya bu barədə Palataya istinadən xəbər verir. Məlumata görə, sənəd ali audit orqanının növbəti beş il üçün əsas fəaliyyət istiqamətlərini və prioritetlərini müəyyən edir.
Yeni Strateji Plan 2021–2025-ci illəri əhatə edən Strateji Planın icra müddətinin başa çatması fonunda, əvvəlki dövrdə əldə edilmiş nəticələr, aparılmış qiymətləndirmələr və cari vəziyyətin təhlili nəzərə alınmaqla hazırlanıb.
Strateji Planın formalaşdırılması prosesində əsas maraqlı tərəflərlə səmərəli işgüzar münasibətlər qurulub, onların gözləntiləri təhlil edilərək sənəddə əksini tapıb. Eyni zamanda, yeni Strateji Planda nəticəəsaslı çərçivə daha da genişləndirilib, ilk dəfə olaraq bir sıra əsas performans göstəriciləri üzrə beş illik proqnoz dinamikası müəyyən edilib.
Sənəddə Dövlət Auditi İnformasiya Sisteminin tam qurulması, rəqəmsal həllərin və data analitika alətlərinin genişləndirilməsi, mümkün istiqamətlərdə süni intellektin tətbiqi, beynəlxalq audit standartlarının daha geniş tətbiqi və audit tövsiyələri əsasında dövlət maliyyə idarəetməsinin gücləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən olunub.

The Audit Chamber's new Strategic Plan, covering the years 2026–2030, has been approved.
The editorial office reports this, citing the Chamber. According to the information, the document defines the main directions and priorities of the supreme audit institution for the next five years.
The new Strategic Plan was prepared against the backdrop of the completion of the implementation period of the Strategic Plan covering 2021–2025, taking into account the results achieved in the previous period, the evaluations conducted, and the analysis of the current situation.
During the formation of the Strategic Plan, effective business relationships were established with key stakeholders, and their expectations were analyzed and reflected in the document. At the same time, the results-based framework has been further expanded in the new Strategic Plan, and for the first time, a five-year forecast dynamic has been determined for a number of key performance indicators.
The document identifies the full establishment of the State Audit Information System, the expansion of digital solutions and data analytics tools, the application of artificial intelligence in possible directions, the broader application of international auditing standards, and the strengthening of state financial management based on audit recommendations as key priorities.