Hesablama Palatasının 2026–2030-cu illəri əhatə edən yeni Strateji Planı təsdiqlənib.
Redaksiya bu barədə Palataya istinadən xəbər verir. Məlumata görə, sənəd ali audit orqanının növbəti beş il üçün əsas fəaliyyət istiqamətlərini və prioritetlərini müəyyən edir.
Yeni Strateji Plan 2021–2025-ci illəri əhatə edən Strateji Planın icra müddətinin başa çatması fonunda, əvvəlki dövrdə əldə edilmiş nəticələr, aparılmış qiymətləndirmələr və cari vəziyyətin təhlili nəzərə alınmaqla hazırlanıb.
Strateji Planın formalaşdırılması prosesində əsas maraqlı tərəflərlə səmərəli işgüzar münasibətlər qurulub, onların gözləntiləri təhlil edilərək sənəddə əksini tapıb. Eyni zamanda, yeni Strateji Planda nəticəəsaslı çərçivə daha da genişləndirilib, ilk dəfə olaraq bir sıra əsas performans göstəriciləri üzrə beş illik proqnoz dinamikası müəyyən edilib.
Sənəddə Dövlət Auditi İnformasiya Sisteminin tam qurulması, rəqəmsal həllərin və data analitika alətlərinin genişləndirilməsi, mümkün istiqamətlərdə süni intellektin tətbiqi, beynəlxalq audit standartlarının daha geniş tətbiqi və audit tövsiyələri əsasında dövlət maliyyə idarəetməsinin gücləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən olunub.

Утвержден новый Стратегический план Счетной палаты на 2026–2030 годы.
Об этом редакции сообщает Палата. Согласно информации, документ определяет основные направления деятельности и приоритеты высшего аудиторского органа на ближайшие пять лет.
Новый Стратегический план подготовлен на фоне завершения срока действия Стратегического плана на 2021–2025 годы, с учетом результатов, достигнутых в предыдущий период, проведенных оценок и анализа текущей ситуации.
В процессе формирования Стратегического плана были установлены эффективные деловые отношения с основными заинтересованными сторонами, их ожидания проанализированы и отражены в документе. В то же время, в новом Стратегическом плане была еще больше расширена рамочная основа, ориентированная на результат, и впервые определена пятилетняя динамика прогноза по ряду ключевых показателей эффективности.
В документе в качестве основных приоритетов определены полное создание Информационной системы государственного аудита, расширение цифровых решений и инструментов анализа данных, применение искусственного интеллекта в возможных направлениях, более широкое применение международных стандартов аудита и укрепление государственного финансового управления на основе аудиторских рекомендаций.