Redaksiya xəbər verir ki, HƏMAS-ın yüksək vəzifəli nümayəndəsi Musa Ebu Mərzuk İsrail və ABŞ-ın açıqladığı rəqəmləri əsassız adlandırıb. O bildirib ki, İsrail HƏMAS-ın imkanlarının 90 faizini məhv etdiyini iddia edir, lakin “hansı silahlardan bəhs edirlər?” sualı açıq qalır. ABŞ prezidenti Donald Trampın 25 min HƏMAS üzvünün öldürüldüyü barədə bəyanatının da heç bir real əsası olmadığını deyib.
Mərzuk həmçinin vurğulayıb ki, xalqın gələcəyini formalaşdırmaq ümummilli məsələdir və HƏMAS bunu təkbaşına qərarlaşdıra bilməz. Onun sözlərinə görə, girovların və meyitlərin 72 saat ərzində təhvil verilməsi nəzəri baxımdan mümkün olsa da, mövcud şərtlərdə real görünmür.
HƏMAS rəsmisi əlavə edib ki, gələcək Fələstin dövləti üçün silah təmin olunacaq və Qəzzaya kim rəhbərlik edəcəksə, həmin gücün əlində də silah olacaq. O, bu mövqeyini vasitəçilər vasitəsilə açıqlayaraq beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb.

The editorial office reports that Hamas senior representative Musa Abu Marzouk called the figures announced by Israel and the US baseless. He stated that Israel claims to have destroyed 90 percent of Hamas's capabilities, but the question 'which weapons are they referring to?' remains open. He also said that US President Donald Trump's statement about 25,000 Hamas members being killed has no real basis.
Marzouk also emphasized that shaping the future of the people is a nationwide issue, and Hamas cannot decide it alone. According to him, while the handover of hostages and bodies within 72 hours might be theoretically possible, it does not seem realistic under current conditions.
The Hamas official added that weapons will be provided for a future Palestinian state, and whoever governs Gaza will also have weapons in their hands. He conveyed this position to the international community by announcing it through mediators.