Redaksiya xəbər verir ki, HƏMAS-ın yüksək vəzifəli nümayəndəsi Musa Ebu Mərzuk İsrail və ABŞ-ın açıqladığı rəqəmləri əsassız adlandırıb. O bildirib ki, İsrail HƏMAS-ın imkanlarının 90 faizini məhv etdiyini iddia edir, lakin “hansı silahlardan bəhs edirlər?” sualı açıq qalır. ABŞ prezidenti Donald Trampın 25 min HƏMAS üzvünün öldürüldüyü barədə bəyanatının da heç bir real əsası olmadığını deyib.
Mərzuk həmçinin vurğulayıb ki, xalqın gələcəyini formalaşdırmaq ümummilli məsələdir və HƏMAS bunu təkbaşına qərarlaşdıra bilməz. Onun sözlərinə görə, girovların və meyitlərin 72 saat ərzində təhvil verilməsi nəzəri baxımdan mümkün olsa da, mövcud şərtlərdə real görünmür.
HƏMAS rəsmisi əlavə edib ki, gələcək Fələstin dövləti üçün silah təmin olunacaq və Qəzzaya kim rəhbərlik edəcəksə, həmin gücün əlində də silah olacaq. O, bu mövqeyini vasitəçilər vasitəsilə açıqlayaraq beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb.

Представитель ХАМАС Муса Абу Марзук резко раскритиковал заявления Трампа
Редакция сообщает, что высокопоставленный представитель ХАМАС Муса Абу Марзук назвал необоснованными цифры, озвученные Израилем и США. Он заявил, что Израиль утверждает, что уничтожил 90 процентов возможностей ХАМАС, но вопрос «о каком оружии идет речь?» остается открытым. Он также сказал, что заявление президента США Дональда Трампа о гибели 25 тысяч членов ХАМАС не имеет под собой реальных оснований.
Марзук также подчеркнул, что формирование будущего народа является общенациональным вопросом, и ХАМАС не может решать его в одиночку. По его словам, хотя передача заложников и тел в течение 72 часов теоретически возможна, в нынешних условиях это не представляется реальным.
Представитель ХАМАС добавил, что для будущего палестинского государства будет обеспечено оружие, и у той силы, которая будет руководить Газой, также будет оружие. Он довел эту позицию до сведения международного сообщества через посредников.