Rothschild sülaləsinin üzvü Hannah Rothschild CNBC-yə verdiyi müsahibədə ailəsinin tarixi, mənşəyi və Avropada maliyyə sisteminin formalaşmasındakı rolu barədə geniş açıqlamalar verib. O, ailənin çətin sosial şəraitdən çıxaraq qısa müddətdə beynəlxalq təsir gücünə malik struktura çevrildiyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, müsahibədə Rothschild ailəsinin banisinin Frankfurt şəhərində yerləşən Judengasse adlı yəhudi məhəlləsində doğulduğu, dar və ağır şəraitli evdə yaşadığı, gecələr məhəlləni tərk etməyin qadağan olunduğu bildirilib. Hannah Rothschild qeyd edib ki, ailə başçısı bu şəraitdən çıxmaq məqsədilə kiçik sikkə ticarətinə başlayıb və əsas strateji addım kimi beş oğlunu Avropanın müxtəlif paytaxtlarına göndərib.
Müsahibədə bildirilib ki, həmin oğullar arasında qurulan davamlı əlaqə ilk beynəlxalq bankçılıq sisteminin əsasını qoyub. Onlar müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərsələr də, məktublar və digər vasitələrlə sıx əməkdaşlıq edərək vahid maliyyə şəbəkəsi yaradıblar.
Hannah Rothschild-in sözlərinə görə, bu birlik və sərhədlərarası fəaliyyət ailənin qısa müddətdə böyük nüfuz qazanmasına səbəb olub. O bildirib ki, on səkkizinci əsrin sonu və on doqquzuncu əsrin əvvəllərində Rothschildlərin təsiri o qədər artmışdı ki, bəzi mənbələrdə hökumətlərin və monarxların onların maliyyə dəstəyi olmadan müharibə qərarı vermədiyi qeyd olunurdu.

Hannah Rothschild, a member of the Rothschild dynasty, gave extensive explanations to CNBC in an interview about her family's history, origins, and their role in shaping Europe's financial system. She stressed how the family rose from difficult social conditions to become a structure with international influence in a short period.
The editorial reports that in the interview, it was stated that the founder of the Rothschild family was born in a Jewish quarter called Judengasse in Frankfurt, lived in a cramped and difficult home, and was forbidden to leave the neighborhood at night. Hannah Rothschild noted that the head of the family started a small coin trade to escape these conditions and, as a key strategic step, sent his five sons to various European capitals.
The interview stated that the continuous connection established among these sons laid the foundation for the first international banking system. Although they operated in different countries, they created a unified financial network by cooperating closely through letters and other means.
According to Hannah Rothschild, this unity and cross-border activity led to the family gaining significant influence in a short time. She stated that by the late eighteenth and early nineteenth centuries, the Rothschilds' influence had grown so much that some sources noted governments and monarchs did not make decisions about war without their financial support.