Rothschild sülaləsinin üzvü Hannah Rothschild CNBC-yə verdiyi müsahibədə ailəsinin tarixi, mənşəyi və Avropada maliyyə sisteminin formalaşmasındakı rolu barədə geniş açıqlamalar verib. O, ailənin çətin sosial şəraitdən çıxaraq qısa müddətdə beynəlxalq təsir gücünə malik struktura çevrildiyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, müsahibədə Rothschild ailəsinin banisinin Frankfurt şəhərində yerləşən Judengasse adlı yəhudi məhəlləsində doğulduğu, dar və ağır şəraitli evdə yaşadığı, gecələr məhəlləni tərk etməyin qadağan olunduğu bildirilib. Hannah Rothschild qeyd edib ki, ailə başçısı bu şəraitdən çıxmaq məqsədilə kiçik sikkə ticarətinə başlayıb və əsas strateji addım kimi beş oğlunu Avropanın müxtəlif paytaxtlarına göndərib.
Müsahibədə bildirilib ki, həmin oğullar arasında qurulan davamlı əlaqə ilk beynəlxalq bankçılıq sisteminin əsasını qoyub. Onlar müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərsələr də, məktublar və digər vasitələrlə sıx əməkdaşlıq edərək vahid maliyyə şəbəkəsi yaradıblar.
Hannah Rothschild-in sözlərinə görə, bu birlik və sərhədlərarası fəaliyyət ailənin qısa müddətdə böyük nüfuz qazanmasına səbəb olub. O bildirib ki, on səkkizinci əsrin sonu və on doqquzuncu əsrin əvvəllərində Rothschildlərin təsiri o qədər artmışdı ki, bəzi mənbələrdə hökumətlərin və monarxların onların maliyyə dəstəyi olmadan müharibə qərarı vermədiyi qeyd olunurdu.

Ханна Ротшильд рассказала об истории финансовой мощи своей семьи в Европе
Член семьи Ротшильдов Ханна Ротшильд в интервью CNBC дала обширные разъяснения об истории своей семьи, ее происхождении и роли в формировании финансовой системы Европы. Она подчеркнула, что семья, выйдя из трудных социальных условий, в короткие сроки превратилась в структуру, обладающую международным влиянием.
Редакция сообщает, что в интервью было отмечено, что основатель семьи Ротшильдов родился в еврейском квартале под названием Judengasse во Франкфурте, жил в тесном и тяжелом доме, и ночью покидать квартал было запрещено. Ханна Ротшильд отметила, что глава семьи, стремясь выбраться из этих условий, начал мелкую торговлю монетами и в качестве основного стратегического шага отправил своих пятерых сыновей в различные столицы Европы.
В интервью было заявлено, что постоянная связь, установленная между этими сыновьями, заложила основу первой международной банковской системы. Несмотря на то, что они действовали в разных странах, они создали единую финансовую сеть, тесно сотрудничая посредством писем и других средств.
По словам Ханны Ротшильд, это единство и трансграничная деятельность позволили семье в короткие сроки завоевать большое влияние. Она отметила, что в конце восемнадцатого и начале девятнадцатого веков влияние Ротшильдов настолько возросло, что в некоторых источниках указывалось, что правительства и монархи не принимали решения о войне без их финансовой поддержки.