Azərbaycan Prezidenti Gömrük Məcəlləsində dəyişiklikləri təsdiq edib.
Dəyişikliklər borcunun ödənilməsi sahəsində məsul subyektlərin dəqiq müəyyənləşdirilməsi məqsədi daşıyır. Məcəlləyə əsasən gömrük ödənişlərini ödəmək malları və nəqliyyat vasitələrini bəyan edən bəyannaməçinin vəzifəsidir. Bununla belə, məcəlləyə görə gömrük borcu istənilən maraqlı şəxs tərəfindən ödənilə bilərdi. Bu isə dəqiqləşdirmənin aparılmasını zəruri etmişdi.
Redaksiya xəbər verir ki, bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov deyib.
O bildirib ki, gömrük bəyannaməsinin təsdiqi nəticəsində bəyan edən şəxsin üzərinə gömrük ödənişlərinin ödənilməsi öhdəliyinin qoyulduğunu, bu ödənişin ödənilmədiyi təqdirdə gömrük borcunun yarandığını, habelə beynəlxalq təcrübədə də hüquqi tənzimlənmənin “istənilən maraqlı şəxs” kimi qeyri-müəyyən deyil, “məsul olan istənilən şəxs” kimi məsuliyyəti özündə ehtiva edən ifadə ilə aparıldığını nəzərə alaraq Məcəllədə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi ehtiyac duyuldu.
"Bununla da, dəyişiklik gömrük borcunun istənilən maraqlı şəxs tərəfindən deyil, hesablanmış gömrük ödənişləri üzrə borclu olan şəxs tərəfindən və ya bu məcəllədə tutulmuş üsullardan yəni, girov, bank qarantiyası, ödənilməli olan məbləğin gömrük orqanının depozit hesabına köçürülməsi, sığorta müqavilələri, üçüncü şəxsin zaminliyi, avans ödəmələr istifadə etməklə təminat verildikdə, həmin təminat üzrə öhdəlik daşıyan şəxslər tərəfindən ödənilməsini nəzərdə tutur", - deyə deputat qeyd edib.
V.Bayramov deyib ki, yeni dəyişikliklər ilə gömrük orqanları tərəfindən hesablanmış gömrük ödənişləri, dəbbə pulu və faizlər üzrə gömrük borcunun borclu şəxs tərəfindən ödənilməsi prosesi tənzimlənəcək, şəxslərin gömrük və vergi qanunvericiliyinə riayət etməsi təmin ediləcək: "Bütövlükdə, yeni dəyişikliklər ilə başqasının gömrük borcunu ödəmək daha mümkün olmayacaq. Bu qaydalar sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərə şamil olunacaq. Digər şəxslər ilə bağlı ödəniş qaydaları əvvəlki kimi saxlanılır".

Customs rules changed – Who will it apply to?
The amendments aim to precisely define the entities responsible for debt payment. According to the Code, it is the duty of the declarant, who declares goods and vehicles, to pay customs duties. However, under the Code, customs debt could be paid by any interested person. This necessitated clarification.
The editorial office reports that these words were stated by Vüqar Bayramov, a Member of Parliament.
He stated that, taking into account that as a result of the approval of the customs declaration, the person making the declaration is obliged to pay customs duties, and if this payment is not made, a customs debt arises, as well as the fact that in international practice, legal regulation is carried out with an expression that implies responsibility, such as "any responsible person," rather than being vague like "any interested person," it was deemed necessary to make appropriate amendments to the Code.
"Thus, the amendment stipulates that customs debt is not paid by any interested person, but rather by the person indebted for the calculated customs duties, or, when security is provided using methods stipulated in this Code—namely, pledge, bank guarantee, transfer of the payable amount to the customs authority's deposit account, insurance contracts, third-party guarantee, or advance payments—by the persons liable under that security," the MP noted.
V. Bayramov said that with the new amendments, the process of paying customs debt for customs duties, penalties, and interest calculated by customs authorities will be regulated to be paid by the indebted person, and compliance with customs and tax legislation by individuals will be ensured: "Overall, with the new amendments, it will no longer be possible to pay someone else's customs debt. These rules will apply to individuals engaged in entrepreneurial activity. Payment rules for other individuals remain as before."