Azərbaycan Prezidenti Gömrük Məcəlləsində dəyişiklikləri təsdiq edib.
Dəyişikliklər borcunun ödənilməsi sahəsində məsul subyektlərin dəqiq müəyyənləşdirilməsi məqsədi daşıyır. Məcəlləyə əsasən gömrük ödənişlərini ödəmək malları və nəqliyyat vasitələrini bəyan edən bəyannaməçinin vəzifəsidir. Bununla belə, məcəlləyə görə gömrük borcu istənilən maraqlı şəxs tərəfindən ödənilə bilərdi. Bu isə dəqiqləşdirmənin aparılmasını zəruri etmişdi.
Redaksiya xəbər verir ki, bu sözləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov deyib.
O bildirib ki, gömrük bəyannaməsinin təsdiqi nəticəsində bəyan edən şəxsin üzərinə gömrük ödənişlərinin ödənilməsi öhdəliyinin qoyulduğunu, bu ödənişin ödənilmədiyi təqdirdə gömrük borcunun yarandığını, habelə beynəlxalq təcrübədə də hüquqi tənzimlənmənin “istənilən maraqlı şəxs” kimi qeyri-müəyyən deyil, “məsul olan istənilən şəxs” kimi məsuliyyəti özündə ehtiva edən ifadə ilə aparıldığını nəzərə alaraq Məcəllədə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi ehtiyac duyuldu.
"Bununla da, dəyişiklik gömrük borcunun istənilən maraqlı şəxs tərəfindən deyil, hesablanmış gömrük ödənişləri üzrə borclu olan şəxs tərəfindən və ya bu məcəllədə tutulmuş üsullardan yəni, girov, bank qarantiyası, ödənilməli olan məbləğin gömrük orqanının depozit hesabına köçürülməsi, sığorta müqavilələri, üçüncü şəxsin zaminliyi, avans ödəmələr istifadə etməklə təminat verildikdə, həmin təminat üzrə öhdəlik daşıyan şəxslər tərəfindən ödənilməsini nəzərdə tutur", - deyə deputat qeyd edib.
V.Bayramov deyib ki, yeni dəyişikliklər ilə gömrük orqanları tərəfindən hesablanmış gömrük ödənişləri, dəbbə pulu və faizlər üzrə gömrük borcunun borclu şəxs tərəfindən ödənilməsi prosesi tənzimlənəcək, şəxslərin gömrük və vergi qanunvericiliyinə riayət etməsi təmin ediləcək: "Bütövlükdə, yeni dəyişikliklər ilə başqasının gömrük borcunu ödəmək daha mümkün olmayacaq. Bu qaydalar sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərə şamil olunacaq. Digər şəxslər ilə bağlı ödəniş qaydaları əvvəlki kimi saxlanılır".

Президент Азербайджана утвердил изменения в Таможенном кодексе.
Изменения направлены на точное определение ответственных субъектов в области погашения задолженности. Согласно Кодексу, уплата таможенных платежей является обязанностью декларанта, заявляющего товары и транспортные средства. Однако, согласно Кодексу, таможенный долг мог быть уплачен любым заинтересованным лицом. Это сделало необходимым проведение уточнений.
Редакция сообщает, что об этом заявил депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
Он отметил, что, учитывая возложение обязанности по уплате таможенных платежей на декларанта в результате утверждения таможенной декларации, возникновение таможенной задолженности в случае неуплаты этого платежа, а также то, что в международной практике правовое регулирование осуществляется не неопределенным выражением «любое заинтересованное лицо», а выражением, содержащим ответственность, таким как «любое ответственное лицо», возникла необходимость внесения соответствующих изменений в Кодекс.
"Таким образом, изменение предусматривает, что таможенный долг будет уплачиваться не любым заинтересованным лицом, а лицом, являющимся должником по начисленным таможенным платежам, или лицами, несущими обязательства по обеспечению, предоставленному с использованием предусмотренных в этом кодексе методов, то есть залога, банковской гарантии, перечисления подлежащей уплате суммы на депозитный счет таможенного органа, договоров страхования, поручительства третьего лица, авансовых платежей", - отметил депутат.
В. Байрамов заявил, что новые изменения будут регулировать процесс уплаты таможенной задолженности по начисленным таможенными органами платежам, штрафам и процентам должником, а также обеспечат соблюдение лицами таможенного и налогового законодательства: "В целом, с новыми изменениями оплата чужого таможенного долга станет невозможной. Эти правила будут применяться к лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью. Правила оплаты для других лиц остаются прежними".