Giorgia Meloni: Avropa öz taleyini özü müəyyən etməlidir
İtaliyanın Baş naziri Giorgia Meloni Avropanın gələcəyi ilə bağlı prinsipial mövqe ortaya qoyaraq, qitənin qarşısında tarixi seçim dayandığını bildirib. Onun sözlərinə görə, mövcud geosiyasi və iqtisadi çağırışlar fonunda Avropa ya öz taleyini özü müəyyən etməli, ya da baş verən proseslərə dözməklə kifayətlənməlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Giorgia Meloni çıxışında Avropanın qarşısında açıq seçim olduğunu vurğulayaraq deyib: “Avropa ya öz taleyini öz əlinə almaq istəyir, ya da ona dözməyi seçir — qərar verməlidir. Məhz buna görə bizə aydınlıq, cəsarət və məsuliyyət lazımdır; ən əsası isə böhranları imkanlara çevirmək bacarığı vacibdir”.
Baş nazirin bu fikirləri Avropa İttifaqı daxilində strateji müstəqillik, təhlükəsizlik, enerji və iqtisadi dayanıqlılıq mövzularında gedən müzakirələr fonunda səslənib. Meloni çıxışında mövcud böhranların yalnız risk deyil, eyni zamanda inkişaf və yenilənmə üçün fürsət kimi dəyərləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Analitiklərin fikrincə, bu açıqlama Avropada artan qeyri-müəyyənliklər, beynəlxalq münasibətlərdə dəyişən balanslar və qlobal iqtisadi təzyiqlər şəraitində siyasi liderlərin daha qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməsi çağırışı kimi qiymətləndirilir. Giorgia Meloninin mesajı Avropanın gələcək kursunun müəyyənləşdirilməsində məsuliyyətli və cəsarətli qərarların vacibliyinə diqqət çəkir.

Italian Prime Minister Giorgia Meloni has put forth a principled stance on the future of Europe, stating that the continent faces a historical choice. According to her, in the context of current geopolitical and economic challenges, Europe must either determine its own destiny or be content with enduring the unfolding processes.
The editorial reports that Giorgia Meloni emphasized the clear choice before Europe in her speech, saying: "Europe must decide whether it wants to take its destiny into its own hands or choose to endure it. This is precisely why we need clarity, courage, and responsibility; most importantly, the ability to turn crises into opportunities is vital."
These remarks by the Prime Minister came against the backdrop of discussions within the European Union concerning strategic independence, security, energy, and economic resilience. In her speech, Meloni highlighted the importance of viewing current crises not just as risks but also as opportunities for development and renewal.
According to analysts, this statement is seen as a call for political leaders to demonstrate a more decisive stance amidst growing uncertainties in Europe, shifting balances in international relations, and global economic pressures. Giorgia Meloni's message draws attention to the importance of responsible and courageous decisions in determining Europe's future course.