Giorgia Meloni: Avropa öz taleyini özü müəyyən etməlidir
İtaliyanın Baş naziri Giorgia Meloni Avropanın gələcəyi ilə bağlı prinsipial mövqe ortaya qoyaraq, qitənin qarşısında tarixi seçim dayandığını bildirib. Onun sözlərinə görə, mövcud geosiyasi və iqtisadi çağırışlar fonunda Avropa ya öz taleyini özü müəyyən etməli, ya da baş verən proseslərə dözməklə kifayətlənməlidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Giorgia Meloni çıxışında Avropanın qarşısında açıq seçim olduğunu vurğulayaraq deyib: “Avropa ya öz taleyini öz əlinə almaq istəyir, ya da ona dözməyi seçir — qərar verməlidir. Məhz buna görə bizə aydınlıq, cəsarət və məsuliyyət lazımdır; ən əsası isə böhranları imkanlara çevirmək bacarığı vacibdir”.
Baş nazirin bu fikirləri Avropa İttifaqı daxilində strateji müstəqillik, təhlükəsizlik, enerji və iqtisadi dayanıqlılıq mövzularında gedən müzakirələr fonunda səslənib. Meloni çıxışında mövcud böhranların yalnız risk deyil, eyni zamanda inkişaf və yenilənmə üçün fürsət kimi dəyərləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Analitiklərin fikrincə, bu açıqlama Avropada artan qeyri-müəyyənliklər, beynəlxalq münasibətlərdə dəyişən balanslar və qlobal iqtisadi təzyiqlər şəraitində siyasi liderlərin daha qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməsi çağırışı kimi qiymətləndirilir. Giorgia Meloninin mesajı Avropanın gələcək kursunun müəyyənləşdirilməsində məsuliyyətli və cəsarətli qərarların vacibliyinə diqqət çəkir.

Премьер-министр Италии Джорджа Мелони заняла принципиальную позицию относительно будущего Европы, заявив, что перед континентом стоит исторический выбор. По ее словам, на фоне текущих геополитических и экономических вызовов Европа должна либо сама определять свою судьбу, либо довольствоваться смирением перед происходящими процессами.
Как сообщает редакция, Джорджа Мелони, выступая, подчеркнула, что перед Европой стоит очевидный выбор: «Европа должна решить, хочет ли она взять свою судьбу в свои руки, или выбирает смириться с ней. Именно поэтому нам нужны ясность, смелость и ответственность; и самое главное — способность превращать кризисы в возможности».
Эти слова премьер-министра прозвучали на фоне обсуждений в Европейском Союзе вопросов стратегической независимости, безопасности, энергетики и экономической устойчивости. В своем выступлении Мелони отметила важность оценки текущих кризисов не только как рисков, но и как возможностей для развития и обновления.
По мнению аналитиков, это заявление расценивается как призыв к политическим лидерам демонстрировать более решительную позицию в условиях растущей неопределенности в Европе, меняющихся балансов в международных отношениях и глобального экономического давления. Послание Джорджии Мелони подчеркивает важность ответственных и смелых решений в определении будущего курса Европы.