Füzulidə 22 hektarlıq Mərkəzi park salınacaq – tikintiyə 2026-cı ildə başlanacaq
İşğaldan azad edilmiş torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı quruculuq işləri ilə yanaşı, həmin ərazilərdə, o cümlədən Füzuli şəhərində yeni yaşıllıqların və parkların salınması istiqamətində də ciddi addımlar atılır. Belə layihələrdən biri də Füzuli şəhərində salınacaq Mərkəzi parkdır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu sözləri AZƏRTAC-ın bölgə müxbirinə məxsusi açıqlamasında Qarabağ Dirçəliş Fondunun mətbuat katibi Babək Cahandarov bildirib.
O qeyd edib ki, Füzuli şəhərinin yeni Baş planına əsasən, 22,47 hektar ərazidə Mərkəzi parkın salınması nəzərdə tutulur: "Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi və maliyyə dəstəyi ilə salınacaq park kompleksi şəhər sakinlərinin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinə imkan yaradan məkana çevrilməklə yanaşı, ekoloji turizmin dəstəklənməsinə, eləcə də sağlam və təbii ekoloji mühitin yaranmasına və qorunub saxlanmasına da şərait yaradacaq. Park ərazisində istirahət zonaları, multifunksional açıq yaşıllıq sahələri, iaşə zonaları, piknik və idman məqsədilə istifadə ediləcək zonalar, qaçış üçün cığırlar, velosiped yolları, amfiteatr, kafe-restoranlar və s. obyektlərin, eləcə də “Bayraq”, “Poeziya” və “Ürək” guşələrinin yaradılması, subartezian quyularının və elektrik şəbəkəsinin tikintisi planlaşdırılır. Eyni zamanda, parkda ərazinin relyefinə və ekoloji mühitinə uyğun olaraq Eldar şamı, Şərq çinarı, leylandr, italyan şamı, ağcaqayın, söyüd, zeytun kimi ağac növlərinin, həmçinin müxtəlif dekorativ kolların və çiçəklərin əkilməsi nəzərdə tutulur”.
Babək Cahandarov əlavə edib ki, Mərkəzi parkın layihə-smeta sənədlərinin ekspertizadan keçirilməsi işləri başa çatmaq üzrədir. Tikinti işlərinə 2026-cı ilin ilk yarısında başlanması planlaşdırılır.

В Физули будет разбит Центральный парк площадью 22 гектара – строительство начнется в 2026 году
Наряду с масштабными строительными работами, проводимыми на освобожденных от оккупации землях, предпринимаются серьезные шаги по созданию новых зеленых зон и парков на этих территориях, в том числе в городе Физули. Одним из таких проектов является Центральный парк, который будет разбит в городе Физули.
Как сообщает редакция, об этом в эксклюзивном интервью региональному корреспонденту АЗЕРТАДЖ сообщил пресс-секретарь Фонда возрождения Карабаха Бабек Джандаров.
Он отметил, что согласно новому Генеральному плану города Физули, планируется создание Центрального парка на территории площадью 22,47 гектара: «Парковый комплекс, который будет создан по заказу и при финансовой поддержке Фонда возрождения Карабаха, станет не только местом для эффективного проведения досуга горожан, но и будет способствовать поддержке экологического туризма, а также созданию и сохранению здоровой и естественной экологической среды. На территории парка планируется создание зон отдыха, многофункциональных зеленых зон, зон общественного питания, зон для пикников и занятий спортом, беговых дорожек, велосипедных дорожек, амфитеатра, кафе-ресторанов и других объектов, а также уголков «Флаг», «Поэзия» и «Сердце», строительство субартезианских скважин и электросети. Одновременно планируется высадка в парке таких видов деревьев, как эльдарская сосна, восточный платан, леандр, итальянская сосна, клен, ива, олива, а также различных декоративных кустарников и цветов, в соответствии с рельефом местности и экологической средой».
Бабек Джандаров добавил, что работы по экспертизе проектно-сметной документации Центрального парка близки к завершению. Строительные работы планируется начать в первой половине 2026 года.