Füzulidə 22 hektarlıq Mərkəzi park salınacaq – tikintiyə 2026-cı ildə başlanacaq
İşğaldan azad edilmiş torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı quruculuq işləri ilə yanaşı, həmin ərazilərdə, o cümlədən Füzuli şəhərində yeni yaşıllıqların və parkların salınması istiqamətində də ciddi addımlar atılır. Belə layihələrdən biri də Füzuli şəhərində salınacaq Mərkəzi parkdır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu sözləri AZƏRTAC-ın bölgə müxbirinə məxsusi açıqlamasında Qarabağ Dirçəliş Fondunun mətbuat katibi Babək Cahandarov bildirib.
O qeyd edib ki, Füzuli şəhərinin yeni Baş planına əsasən, 22,47 hektar ərazidə Mərkəzi parkın salınması nəzərdə tutulur: "Qarabağ Dirçəliş Fondunun sifarişi və maliyyə dəstəyi ilə salınacaq park kompleksi şəhər sakinlərinin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinə imkan yaradan məkana çevrilməklə yanaşı, ekoloji turizmin dəstəklənməsinə, eləcə də sağlam və təbii ekoloji mühitin yaranmasına və qorunub saxlanmasına da şərait yaradacaq. Park ərazisində istirahət zonaları, multifunksional açıq yaşıllıq sahələri, iaşə zonaları, piknik və idman məqsədilə istifadə ediləcək zonalar, qaçış üçün cığırlar, velosiped yolları, amfiteatr, kafe-restoranlar və s. obyektlərin, eləcə də “Bayraq”, “Poeziya” və “Ürək” guşələrinin yaradılması, subartezian quyularının və elektrik şəbəkəsinin tikintisi planlaşdırılır. Eyni zamanda, parkda ərazinin relyefinə və ekoloji mühitinə uyğun olaraq Eldar şamı, Şərq çinarı, leylandr, italyan şamı, ağcaqayın, söyüd, zeytun kimi ağac növlərinin, həmçinin müxtəlif dekorativ kolların və çiçəklərin əkilməsi nəzərdə tutulur”.
Babək Cahandarov əlavə edib ki, Mərkəzi parkın layihə-smeta sənədlərinin ekspertizadan keçirilməsi işləri başa çatmaq üzrədir. Tikinti işlərinə 2026-cı ilin ilk yarısında başlanması planlaşdırılır.

A 22-Hectare Central Park to be Built in Fuzuli – Construction to Begin in 2026
Alongside the large-scale construction work being carried out in the liberated territories, significant steps are also being taken towards establishing new green spaces and parks in these areas, including in the city of Fuzuli. One such project is the Central Park to be established in Fuzuli city.
The editorial office reports that Babak Jahandarov, spokesperson for the Karabakh Revival Fund, stated this in a special interview with the regional correspondent of AZERTAC.
He noted that according to the new Master Plan of Fuzuli city, a Central Park is planned to be built on an area of 22.47 hectares. "The park complex, to be built with the order and financial support of the Karabakh Revival Fund, will not only become a space allowing city residents to spend their leisure time effectively but will also create conditions for supporting ecological tourism, as well as for the creation and preservation of a healthy and natural ecological environment. Within the park area, it is planned to create recreational zones, multifunctional green areas, catering zones, zones for picnic and sports purposes, walking paths, bicycle lanes, an amphitheater, cafe-restaurants, and other facilities, as well as "Flag", "Poetry", and "Heart" corners, and the construction of sub-artesian wells and an electricity network. At the same time, it is planned to plant tree species such as Eldar pine, Oriental plane, leyland cypress, Italian cypress, maple, willow, and olive, as well as various decorative shrubs and flowers in the park, in accordance with the terrain and ecological environment of the area."
Babak Jahandarov added that the expert review of the project and estimate documents for the Central Park is nearing completion. Construction work is planned to begin in the first half of 2026.