Ford: Elektrikli krossover planları ləğv edildi
2024-cü ilin avqust ayında "The Blue Oval" şirkəti Kanadadakı Oakville Yığım zavodunda iki yeni tamamilə elektrikli üç sıralı krossoverin istehsalı planlarını ləğv etdiyini açıqladı. Bunun əvəzinə, avtomobil istehsalçısı, Ford Explorer və Lincoln Aviator olduğu güman edilən eyni növ SUV-lar üçün yeni hibrid texnologiyası inkişaf etdirməyə diqqət yetirəcəyini bildirdi, lakin bunu heç vaxt təsdiqləmədi və ya inkar etmədi. Nəticədə, bu Ford EV SUV proqramının ləğvi avtomobil istehsalçısına xeyli pul itkisinə səbəb olmağa davam edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ford Authority-nin əvvəllər bildirdiyi kimi, bu Ford EV proqramının ləğvi artıq 2025-ci ilin birinci rübündə avtomobil istehsalçısına 100 milyon dollara başa gəldi və 2025-ci ilin ikinci rübü üzrə maliyyə hesabatında ilin ilk yarısında 400 milyon dollarlıq zərər etdiyi ortaya çıxdı. İndi 2026-cı ilə daxil olduğumuzdan, Ford-un 2025-ci ilin sonu gəlirləri hesabatı göstərir ki, avtomobil istehsalçısı keçən il bu cüt gələcək EV-ləri ləğv etməyi seçdikdən sonra 1,2 milyard dollar zərər edib.
Ford-un üç sıralı EV SUV proqramı əvvəlcə ləğv edildikdə, avtomobil istehsalçısı bu modellər üçün müəyyən məhsula xas istehsal aktivlərinin silinməsi üçün təxminən 400 milyon dollarlıq xüsusi qeyri-nağd ödəniş edəcəyini qeyd etdi və əlavə etdi ki, bu qərar, həmçinin, hər şey bitdikdən sonra 1,5 milyard dollara qədər əlavə xərclərə və nağd ödənişlərə səbəb ola bilər.
Ford Authority-nin əvvəllər bildirdiyi kimi, bu yeni üç sıralı EV SUV-ları Oakville zavodunda istehsal etmək əvəzinə, "The Blue Oval" bu ilin sonlarında Ford Super Duty istehsalına hazırlamaq üçün həmin müəssisəni yenidən təchiz etməyi seçir. Oakville-də Ford Super Duty istehsalının əlavə edilməsi ildə 100.000 ədədə qədər gözlənilən istehsala səbəb olacaq. Avtomobil istehsalçısı bunu həyata keçirmək üçün 3 milyard dollar sərmayə qoyacaq, bu məbləğin 2,3 milyard dolları isə yığım və ştamplama avadanlıqlarının quraşdırılması da daxil olmaqla, Oakville zavodunun Ford Super Duty istehsalı üçün yenidən təchiz edilməsinə yönəldiləcək.

В августе 2024 года компания "The Blue Oval" объявила об отмене планов по производству двух новых полностью электрических трехрядных кроссоверов на своем сборочном заводе в Оквилле, Канада. Вместо этого автопроизводитель заявил, что сосредоточится на разработке новой гибридной технологии для внедорожников того же типа, предположительно Ford Explorer и Lincoln Aviator, хотя это никогда не подтверждалось и не опровергалось. В результате отмена этой программы Ford EV SUV продолжает приносить автопроизводителю значительные финансовые потери.
Редакция сообщает, что, как ранее сообщал Ford Authority, отмена этой программы Ford EV уже обошлась автопроизводителю в 100 миллионов долларов в первом квартале 2025 года, а финансовый отчет за второй квартал 2025 года показал убыток в размере 400 миллионов долларов за первую половину года. Теперь, когда мы вступаем в 2026 год, отчет о доходах Ford за конец 2025 года показывает, что автопроизводитель понес убытки в размере 1,2 миллиарда долларов после того, как в прошлом году решил отменить эти два будущих электромобиля.
Когда программа трехрядных электромобилей Ford SUV была первоначально отменена, автопроизводитель отметил, что он произведет специальное неденежное списание в размере примерно 400 миллионов долларов для определенных продуктовых активов, и добавил, что это решение также может привести к дополнительным расходам и денежным выплатам в размере до 1,5 миллиарда долларов после завершения всех работ.
Как ранее сообщал Ford Authority, вместо производства этих новых трехрядных электромобилей SUV на заводе в Оквилле, "The Blue Oval" переоборудует это предприятие для подготовки к производству Ford Super Duty в конце этого года. Добавление производства Ford Super Duty в Оквилле приведет к ожидаемому объему производства до 100 000 единиц в год. Автопроизводитель инвестирует 3 миллиарда долларов для реализации этого, из которых 2,3 миллиарда долларов будут направлены на переоборудование завода в Оквилле для производства Ford Super Duty, включая установку сборочного и штамповочного оборудования.