Ford: Elektrikli krossover planları ləğv edildi
2024-cü ilin avqust ayında "The Blue Oval" şirkəti Kanadadakı Oakville Yığım zavodunda iki yeni tamamilə elektrikli üç sıralı krossoverin istehsalı planlarını ləğv etdiyini açıqladı. Bunun əvəzinə, avtomobil istehsalçısı, Ford Explorer və Lincoln Aviator olduğu güman edilən eyni növ SUV-lar üçün yeni hibrid texnologiyası inkişaf etdirməyə diqqət yetirəcəyini bildirdi, lakin bunu heç vaxt təsdiqləmədi və ya inkar etmədi. Nəticədə, bu Ford EV SUV proqramının ləğvi avtomobil istehsalçısına xeyli pul itkisinə səbəb olmağa davam edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ford Authority-nin əvvəllər bildirdiyi kimi, bu Ford EV proqramının ləğvi artıq 2025-ci ilin birinci rübündə avtomobil istehsalçısına 100 milyon dollara başa gəldi və 2025-ci ilin ikinci rübü üzrə maliyyə hesabatında ilin ilk yarısında 400 milyon dollarlıq zərər etdiyi ortaya çıxdı. İndi 2026-cı ilə daxil olduğumuzdan, Ford-un 2025-ci ilin sonu gəlirləri hesabatı göstərir ki, avtomobil istehsalçısı keçən il bu cüt gələcək EV-ləri ləğv etməyi seçdikdən sonra 1,2 milyard dollar zərər edib.
Ford-un üç sıralı EV SUV proqramı əvvəlcə ləğv edildikdə, avtomobil istehsalçısı bu modellər üçün müəyyən məhsula xas istehsal aktivlərinin silinməsi üçün təxminən 400 milyon dollarlıq xüsusi qeyri-nağd ödəniş edəcəyini qeyd etdi və əlavə etdi ki, bu qərar, həmçinin, hər şey bitdikdən sonra 1,5 milyard dollara qədər əlavə xərclərə və nağd ödənişlərə səbəb ola bilər.
Ford Authority-nin əvvəllər bildirdiyi kimi, bu yeni üç sıralı EV SUV-ları Oakville zavodunda istehsal etmək əvəzinə, "The Blue Oval" bu ilin sonlarında Ford Super Duty istehsalına hazırlamaq üçün həmin müəssisəni yenidən təchiz etməyi seçir. Oakville-də Ford Super Duty istehsalının əlavə edilməsi ildə 100.000 ədədə qədər gözlənilən istehsala səbəb olacaq. Avtomobil istehsalçısı bunu həyata keçirmək üçün 3 milyard dollar sərmayə qoyacaq, bu məbləğin 2,3 milyard dolları isə yığım və ştamplama avadanlıqlarının quraşdırılması da daxil olmaqla, Oakville zavodunun Ford Super Duty istehsalı üçün yenidən təchiz edilməsinə yönəldiləcək.

Ford: Electric Crossover Plans Canceled
In August 2024, "The Blue Oval" announced it had canceled plans to produce two all-new all-electric three-row crossovers at its Oakville Assembly plant in Canada. Instead, the automaker stated it would focus on developing new hybrid technology for the same type of SUVs, believed to be the Ford Explorer and Lincoln Aviator, though this was never confirmed or denied. As a result, the cancellation of this Ford EV SUV program continues to cause substantial financial losses for the automaker.
Redaksiya reports that, as previously reported by Ford Authority, the cancellation of this Ford EV program already cost the automaker approximately $100 million in the first quarter of 2025, and its financial report for the second quarter of 2025 revealed a loss of $400 million in the first half of the year. Now, as we enter 2026, Ford's earnings report for the end of 2025 shows the automaker has incurred a loss of $1.2 billion after choosing to cancel these dual future EVs last year.
When Ford's three-row EV SUV program was initially canceled, the automaker noted it would incur approximately $400 million in special non-cash charges for the write-off of certain product-specific manufacturing assets for these models, adding that the decision could also lead to additional expenses and cash outflows of up to $1.5 billion once everything was finalized.
As previously reported by Ford Authority, instead of producing these new three-row EV SUVs at the Oakville plant, "The Blue Oval" is retooling that facility to prepare it for Ford Super Duty production later this year. The addition of Ford Super Duty production in Oakville will result in an anticipated output of up to 100,000 units annually. The automaker will invest $3 billion to achieve this, with $2.3 billion of that amount being allocated to retooling the Oakville plant for Ford Super Duty production, including the installation of assembly and stamping equipment.