"Forbes" ABŞ-nin ən innovativ liderlərini açıqladı, siyahıda tanınmış simalar var
Amerika Birləşmiş Ştatlarının 250 illik yubileyi münasibətilə hazırlanan "Forbes 250" siyahısı, ölkənin ən təsirli innovasiya liderlərini müəyyən edib. Bu siyahı, yaradıcılıq, təsir və kommersiya uğuru meyarlarına əsaslanaraq, Amerikanın ən dəyişdirici şəxsiyyətlərini sıralayır.
Redaksiya məlumat verir ki, innovasiya iqtisadi artımın mühərriklərindən biri, mədəniyyəti təzə saxlayan parıltı və demək olar ki, hər milyard dollarlıq sərvətin əsas tərkib hissəsidir. "Forbes", Amerikanın 250 illik yubileyi üçün xüsusi bir siyahı hazırlayaraq, innovasiya ruhunu təmsil edən şəxsləri sıralayıb. Bu siyahıda yer alan şəxslər, təkcə ixtiraçılar deyil, həm də ixtiralarını bazara çıxaran, bütün sektorları dəyişdirən və yenilərini yaradan iş liderləridir.
Yaşayan ən yaxşı 250 innovasiya liderini müəyyən etmək üçün əvvəlcə "Forbes"-un sahə müxbirləri min namizəd müəyyən ediblər. Bu şəxslər, aralarında "Breyer Capital"-ın qurucusu Cim Breyer, texnologiya jurnalisti Kara Svişer və innovasiya mütəxəssisi Rita Makqratın da olduğu dünya miqyasında bir münsiflər heyətinə təqdim edilib. Münsiflər namizədləri yaradıcılıq, əhatə dairəsi, qarşılıqlı əlaqə, kütləvi təsir və kommersiya təsiri meyarlarına görə sıralayıb. Daha sonra nəticələr dövrün ən inqilabi innovasiyası olan süni intellektə ötürülüb. Həm ChatGPT-dən, həm də Gemini-dən eyni meyarlara görə sıralama etmələri istənilib. Bütün bunları nəzərə alaraq, "Forbes" redaktorları yekun sıralamanı müəyyən ediblər.
Siyahının üçdə birindən çoxunu qadınlar və müxtəlif etnik mənşəli şəxslər təşkil edir. Bu nisbət, eyni metodologiya istifadə edildikdə 50 il əvvəl Amerikanın iki yüzüncü il dönümündə ortaya çıxacaqdan çox daha çox və üç yüzüncü il dönümündə ortaya çıxacaqdan isə, ehtimal ki, daha azdır. Kapital, yavaş da olsa, istedadın ardınca gedir; harada və kimdə olursa olsun. Siyahıda yer alan hər kəs Amerika vətəndaşıdır, lakin bir çoxu müxtəlif ölkələrdə dünyaya gəlib. "Forbes"-un hazırladığı bu siyahı, ABŞ-nin bir miqrantlar ölkəsi olduğunu əks etdirir.

"Forbes" назвал самых инновационных лидеров США, в списке — известные имена
Список "Forbes 250", подготовленный к 250-летнему юбилею Соединенных Штатов Америки, определил самых влиятельных лидеров инноваций в стране. Этот список ранжирует самых преобразующих личностей Америки на основе критериев креативности, влияния и коммерческого успеха.
Redaksiya сообщает, что инновации являются одним из двигателей экономического роста, блеском, поддерживающим культуру в актуальном состоянии, и основной составляющей почти каждого миллиардного состояния. "Forbes" подготовил специальный список к 250-летнему юбилею Америки, перечислив личности, олицетворяющие дух инноваций. Люди, включенные в этот список, — это не только изобретатели, но и бизнес-лидеры, которые выводят свои изобретения на рынок, меняют целые отрасли и создают новые.
Чтобы определить 250 лучших действующих лидеров инноваций, сначала корреспонденты "Forbes" определили тысячу кандидатов. Эти личности были представлены мировому жюри, в состав которого вошли основатель "Breyer Capital" Джим Брейер, технологический журналист Кара Свишер и эксперт по инновациям Рита Макграт. Жюри ранжировало кандидатов по критериям креативности, охвата, взаимодействия, массового влияния и коммерческого воздействия. Затем результаты были переданы искусственному интеллекту, самой революционной инновации эпохи. Их попросили ранжировать как ChatGPT, так и Gemini по тем же критериям. Учитывая все это, редакторы "Forbes" определили окончательный рейтинг.
Более трети списка составляют женщины и люди разного этнического происхождения. Эта пропорция значительно выше, чем могла бы появиться на двухсотлетнем юбилее Америки 50 лет назад при использовании той же методологии, и, вероятно, ниже, чем появится на трехсотлетнем юбилее. Капитал, пусть и медленно, следует за талантом; где бы и у кого бы он ни был. Все, кто включен в список, являются гражданами Америки, но многие родились в разных странах. Этот список, подготовленный "Forbes", отражает тот факт, что США — страна иммигрантов.
В списке, подготовленном "Forbes", отмечены 50 самых важных действующих лидеров инноваций Америки. В этом списке — Илон Маск, Джефф Безос, Билл Гейтс, Джордж Лукас, Дженсен Хуанг, Сэм Альтман, Фил Найт, Мартин Ротблатт, Тед Тернер, Винод Хосла, Ларри Пейдж, Сергей Брин, Рид Хастингс, Марк Андриссен, Ларри Эллисон, Джуди Фолкнер, Джим Синегал, Майкл Блумберг, Майкл Милкен, Дайан Грин, Эндрю Витерби, Брайан Чески, Джуди Эстрин, Томас Петерффи, Фред Молл, Генри Самуэли, Боб Меткалф, Марк Бениофф, Стивен Спилберг, Говард Шульц, Генри Кравис, Нубар Афеян, Палмер Лаки, Гарри Стайн, Уоррен Баффет, Руперт Мердок, Марк Цукерберг, Джордж Робертс, Роберт Лангер, Кен Гриффин, Лерой Худ, Чарльз Шваб, Эд Кэтмулл, Родни Брукс, Карл Джун, Рич Фэрбанк, Джим Кларк, Филипп Шарп, Питер Тиль и Стив Возняк. Полная версия списка опубликована на сайте "Forbes".