Fitch reytinq agentliyinin yaydığı açıqlamada, Hörmüz boğazının mümkün bağlanma müddətlərinin neft qiymətlərinə təsiri ilə bağlı müxtəlif ssenarilər təqdim olunub. Bu qiymətləndirmələr, qlobal enerji bazarlarında mövcud olan gərginliklərin potensial nəticələrini vurğulayır.
Redaksiya məlumat verir ki, agentliyin təhlilinə görə, Hörmüz boğazının 6 ay müddətində faktiki olaraq bağlı qalması halında, Brent neftinin bir barel qiymətinin 2026-cı ildə orta hesabla 120 ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır. Əgər boğaz 3 ay müddətinə qapalı qalarsa, bu qiymətin 100 ABŞ dollarına yüksələcəyi gözlənilir.
Üç aylıq bağlanma ssenarisində, Brent neftinin bir barel qiymətinin bağlanma müddətində orta hesabla 130 ABŞ dolları səviyyəsinə qalxacağı və ilin sonuna doğru təxminən 90 ABŞ dolları səviyyəsinə enəcəyi gözlənilir. Altı aylıq bağlanma ssenarisində isə qiymətin bağlanma müddətində 130-170 ABŞ dolları diapazonuna sıçrayacağı və ilin sonunda 90 ABŞ dolları səviyyəsinə düşəcəyi proqnozlaşdırılır. Açıqlamada qeyd olunur ki, 2026-cı il üçün Brent neftinin bir barel qiymətinə dair əsas gözlənti 70 ABŞ dollarıdır və bu proqnoz müharibədən əvvəlki dövrdə bazarda mövcud olan təklif artımı səbəbindən 63 ABŞ dolları idi. Hörmüz boğazının bağlanmasının neft keçid həcmində gündəlik 15 milyon barel itkiyə səbəb olacağı proqnozlaşdırılır, lakin buna baxmayaraq, kiçik həcmlərin boğazdan keçməyə davam edəcəyi gözlənilir. Neft qiymətlərindəki dalğalanmaların davam edəcəyi, geosiyasi risk priminin olduqca yüksək olduğu, münaqişənin müddəti, Hörmüz boğazının bağlı qalma vəziyyəti və neft keçidindəki pozuntularla bağlı qeyri-müəyyənliyin yüksək olduğu vurğulanır.

Fitch: "If the Strait of Hormuz is closed, oil will rise to $120"
In a statement released by Fitch rating agency, various scenarios regarding the impact of potential closure periods of the Strait of Hormuz on oil prices were presented. These assessments highlight the potential consequences of existing tensions in global energy markets.
Redaksiya reports that according to the agency's analysis, if the Strait of Hormuz remains effectively closed for a period of 6 months, the price of a barrel of Brent crude is projected to reach an average of 120 US dollars in 2026. If the strait remains closed for 3 months, this price is expected to rise to 100 US dollars.
In the three-month closure scenario, the price of a barrel of Brent crude is expected to rise to an average of 130 US dollars during the closure period and then fall to around 90 US dollars by the end of the year. In the six-month closure scenario, the price is projected to jump to the range of 130-170 US dollars during the closure period and fall to 90 US dollars by the end of the year. The statement notes that the baseline expectation for the price of a barrel of Brent crude in 2026 is 70 US dollars, a forecast that was 63 US dollars prior to the war due to an increase in market supply. The closure of the Strait of Hormuz is projected to cause a loss of 15 million barrels per day in oil transit volume, but despite this, small volumes are expected to continue to pass through the strait. It is emphasized that fluctuations in oil prices will continue, geopolitical risk premiums are very high, and uncertainty remains high regarding the duration of the conflict, the status of the Strait of Hormuz closure, and disruptions in oil transit.