Fitch reytinq agentliyinin yaydığı açıqlamada, Hörmüz boğazının mümkün bağlanma müddətlərinin neft qiymətlərinə təsiri ilə bağlı müxtəlif ssenarilər təqdim olunub. Bu qiymətləndirmələr, qlobal enerji bazarlarında mövcud olan gərginliklərin potensial nəticələrini vurğulayır.
Redaksiya məlumat verir ki, agentliyin təhlilinə görə, Hörmüz boğazının 6 ay müddətində faktiki olaraq bağlı qalması halında, Brent neftinin bir barel qiymətinin 2026-cı ildə orta hesabla 120 ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır. Əgər boğaz 3 ay müddətinə qapalı qalarsa, bu qiymətin 100 ABŞ dollarına yüksələcəyi gözlənilir.
Üç aylıq bağlanma ssenarisində, Brent neftinin bir barel qiymətinin bağlanma müddətində orta hesabla 130 ABŞ dolları səviyyəsinə qalxacağı və ilin sonuna doğru təxminən 90 ABŞ dolları səviyyəsinə enəcəyi gözlənilir. Altı aylıq bağlanma ssenarisində isə qiymətin bağlanma müddətində 130-170 ABŞ dolları diapazonuna sıçrayacağı və ilin sonunda 90 ABŞ dolları səviyyəsinə düşəcəyi proqnozlaşdırılır. Açıqlamada qeyd olunur ki, 2026-cı il üçün Brent neftinin bir barel qiymətinə dair əsas gözlənti 70 ABŞ dollarıdır və bu proqnoz müharibədən əvvəlki dövrdə bazarda mövcud olan təklif artımı səbəbindən 63 ABŞ dolları idi. Hörmüz boğazının bağlanmasının neft keçid həcmində gündəlik 15 milyon barel itkiyə səbəb olacağı proqnozlaşdırılır, lakin buna baxmayaraq, kiçik həcmlərin boğazdan keçməyə davam edəcəyi gözlənilir. Neft qiymətlərindəki dalğalanmaların davam edəcəyi, geosiyasi risk priminin olduqca yüksək olduğu, münaqişənin müddəti, Hörmüz boğazının bağlı qalma vəziyyəti və neft keçidindəki pozuntularla bağlı qeyri-müəyyənliyin yüksək olduğu vurğulanır.

Fitch: "Если Ормузский пролив будет закрыт, нефть поднимется до 120 долларов"
В заявлении рейтингового агентства Fitch представлены различные сценарии влияния возможных сроков закрытия Ормузского пролива на цены на нефть. Эти оценки подчеркивают потенциальные последствия напряженности на мировых энергетических рынках.
Redaksiya сообщает, что, согласно анализу агентства, в случае фактического закрытия Ормузского пролива на 6 месяцев прогнозируется, что цена одной баррели нефти Brent в среднем достигнет 120 долларов США в 2026 году. Если пролив будет закрыт на 3 месяца, ожидается, что цена поднимется до 100 долларов США.
В сценарии трехмесячного закрытия ожидается, что цена одной баррели нефти Brent в среднем поднимется до уровня 130 долларов США в период закрытия и снизится примерно до 90 долларов США к концу года. В сценарии шестимесячного закрытия прогнозируется, что цена подскочит до диапазона 130-170 долларов США в период закрытия и упадет до уровня 90 долларов США к концу года. В заявлении отмечается, что основной прогноз цены одной баррели нефти Brent на 2026 год составляет 70 долларов США, а до войны этот прогноз составлял 63 доллара США из-за увеличения предложения на рынке. Прогнозируется, что закрытие Ормузского пролива приведет к потере 15 миллионов баррелей в сутки в объеме нефтяных перевозок, однако, несмотря на это, ожидается, что небольшие объемы продолжат проходить через пролив. Подчеркивается, что колебания цен на нефть будут продолжаться, геополитический риск-премия остается очень высокой, а неопределенность в отношении продолжительности конфликта, состояния Ормузского пролива и нарушений в нефтяных перевозках высока.