F-1 Azərbaycan Qran-Prisində Ferstappen inamlı qələbə qazandı
Bakıda keçirilən Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisində “Red Bull” pilotu Maks Ferstappen dominantlıq nümayiş etdirərək qələbə qazanıb. Yarışın startından finişə qədər liderliyini qoruyan niderlandlı pilot 51 dövrəni birinci tamamlayıb və rəqiblərinə şans verməyib.
Redaksiya xəbər verir ki, Ferstappenin ardınca “Mercedes” sürücüsü Corc Rassell ikinci, “Williams”dan Karlos Sains isə üçüncü olub. Podyuma bir addım qalmış Kimi Antonelli dördüncü yeri tutub. Gərgin mübarizədə “Racing Bulls”dan Liam Louson beşinci yeri qazanaraq karyerasının ən yaxşı nəticəsini göstərib. Yuki Tsunoda isə altıncı pillədə qərarlaşıb. “McLaren” sürücüsü Lando Norris isə yarışa yeddinci başlayıb və eyni mövqedə də finişə çatıb.
Çempionatın lideri Oskar Piastrinin yarışı uğursuz alınıb. Avstraliyalı pilot startda işıqları vaxtından əvvəl hərəkətə gətirdiyi üçün anti-stall sistemi aktivləşib və o, arxa sıraya düşüb. Elə birinci dövrədə 5-ci döngədə qəza edən Piastri yarışı dayandırıb. Bu nəticədən sonra Norris xallarını artırsa da, pilotlar çempionatında Piastri ilə fərqi yalnız 6 xal azalda bilib.

Ферстаппен одержал уверенную победу на Гран-при Азербайджана Формулы-1
Пилот «Ред Булл» Макс Ферстаппен одержал доминирующую победу на Гран-при Азербайджана Формулы-1, прошедшем в Баку. Нидерландский пилот, сохранивший лидерство от старта до финиша гонки, завершил 51 круг первым, не оставив шансов своим соперникам.
Как сообщает редакция, вслед за Ферстаппеном финишировал пилот «Мерседес» Джордж Расселл на втором месте, а Карлос Сайнс из «Уильямс» — на третьем. Кими Антонелли занял четвертое место, остановившись в шаге от подиума. В напряженной борьбе Лиам Лоусон из «Рейсинг Буллз» занял пятое место, показав лучший результат в своей карьере. Юки Цунода расположился на шестой позиции. Пилот «Макларен» Ландо Норрис стартовал в гонке седьмым и финишировал на той же позиции.
Гонка лидера чемпионата Оскара Пиастри сложилась неудачно. Из-за того, что австралийский пилот преждевременно тронулся на старте, активировалась система анти-заглохания (anti-stall), и он откатился в конец пелотона. Пиастри, попавший в аварию на 5-м повороте уже на первом круге, сошел с дистанции. Несмотря на то, что Норрис увеличил свои очки после этого результата, он смог сократить отставание от Пиастри в чемпионате пилотов всего на 6 очков.