ETX: "Telegram" və "WhatsApp" hesabları ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilir
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) "Telegram" və "WhatsApp" ani mesajlaşma tətbiqi üzrə son dövrlərdə istifadəçi hesablarının icazəsiz ələ keçirilməsi hallarının artması ilə bağlı araşdırmaları davam etdirir.
Bu barədə ETX məlumat yayıb.
Bildirilir ki, bu istiqamətdə daxil olan müraciətlər və aşkarlanmış faktların təhlili göstərir ki, bir çox hallarda istifadəçilər əlavə təhlükəsizlik imkanlarından istifadə etmir. Bu baxımdan, vətəndaşlara tövsiyə edilir ki, "Telegram" və "WhatsApp" hesablarında iki mərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktivləşdirsinlər.
"Telegram"da bu funksiyanı aktiv etmək üçün istifadəçi əvvəlcə tətbiqin "Ayarlar" bölməsinə daxil olmalı, daha sonra "Məxfilik və Təhlükəsizlik" hissəsini seçməlidir. Buradan "İki mərhələli təsdiqləmə" bölməsinə keçərək əlavə şifrə təyin etməli və bərpa üçün elektron poçt ünvanı daxil etməlidir. Belə olduğu halda, hesablara giriş təkcə SMS-kod vasitəsilə yox, alternativ kanallarla göndərilmiş OTP kod üzərindən aparılır. Bu isə hesabların ələ keçirilməsi riskini azaldır.
"WhatsApp" tətbiqində isə "Ayarlar" bölməsindən "Hesab" hissəsinə daxil olaraq "İki mərhələli təsdiqləmə" seçilməlidir. Burada altı rəqəmli PIN kod təyin edilir və hesabın təhlükəsizliyi üçün elektron poçt ünvanının əlavə edilməsi tövsiyə olunur. Bu PIN kod vaxtaşırı istifadəçidən sorğulanaraq, hesabın qorunmasını təmin edir.
Bununla belə, ETX məsələnin həlli istiqamətində sözügedən tətbiqlər üzrə rəsmi nümayəndələrlə davamlı müzakirələr aparır.

The Electronic Security Service (ETX) under the Ministry of Digital Development and Transport is continuing its investigations into the recent increase in unauthorized access to user accounts on the instant messaging applications "Telegram" and "WhatsApp".
ETX announced this.
It is reported that the analysis of incoming appeals and identified facts in this regard shows that in many cases, users do not utilize additional security features. In this regard, citizens are advised to activate the two-step verification function on their "Telegram" and "WhatsApp" accounts.
To activate this function in "Telegram", the user must first go to the application's "Settings" section, then select "Privacy and Security". From here, they should navigate to "Two-step verification", set an additional password, and enter an email address for recovery. In this case, access to accounts is carried out not only via SMS code but also via an OTP code sent through alternative channels. This reduces the risk of accounts being compromised.
In the "WhatsApp" application, after going to the "Settings" section, one should select "Account" and then "Two-step verification". Here, a six-digit PIN code is set, and adding an email address is recommended for account security. This PIN code is periodically requested from the user, ensuring account protection.
Nevertheless, ETX is holding continuous discussions with the official representatives of the mentioned applications to resolve the issue.