ETX: "Telegram" və "WhatsApp" hesabları ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilir
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) "Telegram" və "WhatsApp" ani mesajlaşma tətbiqi üzrə son dövrlərdə istifadəçi hesablarının icazəsiz ələ keçirilməsi hallarının artması ilə bağlı araşdırmaları davam etdirir.
Bu barədə ETX məlumat yayıb.
Bildirilir ki, bu istiqamətdə daxil olan müraciətlər və aşkarlanmış faktların təhlili göstərir ki, bir çox hallarda istifadəçilər əlavə təhlükəsizlik imkanlarından istifadə etmir. Bu baxımdan, vətəndaşlara tövsiyə edilir ki, "Telegram" və "WhatsApp" hesablarında iki mərhələli təsdiqləmə funksiyasını aktivləşdirsinlər.
"Telegram"da bu funksiyanı aktiv etmək üçün istifadəçi əvvəlcə tətbiqin "Ayarlar" bölməsinə daxil olmalı, daha sonra "Məxfilik və Təhlükəsizlik" hissəsini seçməlidir. Buradan "İki mərhələli təsdiqləmə" bölməsinə keçərək əlavə şifrə təyin etməli və bərpa üçün elektron poçt ünvanı daxil etməlidir. Belə olduğu halda, hesablara giriş təkcə SMS-kod vasitəsilə yox, alternativ kanallarla göndərilmiş OTP kod üzərindən aparılır. Bu isə hesabların ələ keçirilməsi riskini azaldır.
"WhatsApp" tətbiqində isə "Ayarlar" bölməsindən "Hesab" hissəsinə daxil olaraq "İki mərhələli təsdiqləmə" seçilməlidir. Burada altı rəqəmli PIN kod təyin edilir və hesabın təhlükəsizliyi üçün elektron poçt ünvanının əlavə edilməsi tövsiyə olunur. Bu PIN kod vaxtaşırı istifadəçidən sorğulanaraq, hesabın qorunmasını təmin edir.
Bununla belə, ETX məsələnin həlli istiqamətində sözügedən tətbiqlər üzrə rəsmi nümayəndələrlə davamlı müzakirələr aparır.

Служба электронной безопасности (ETX) при Министерстве цифрового развития и транспорта продолжает расследования в связи с участившимися в последнее время случаями несанкционированного получения доступа к учетным записям пользователей в приложениях для мгновенного обмена сообщениями "Telegram" и "WhatsApp".
Об этом сообщила ETX.
Отмечается, что анализ поступающих в этом направлении обращений и выявленных фактов показывает, что во многих случаях пользователи не используют дополнительные функции безопасности. В связи с этим гражданам рекомендуется активировать функцию двухэтапной аутентификации в своих учетных записях "Telegram" и "WhatsApp".
Для активации этой функции в "Telegram" пользователю необходимо сначала войти в раздел "Настройки" приложения, а затем выбрать пункт "Конфиденциальность и безопасность". Отсюда, перейдя в раздел "Двухэтапная аутентификация", следует установить дополнительный пароль и ввести адрес электронной почты для восстановления. В таком случае доступ к учетным записям осуществляется не только с помощью SMS-кода, но и через OTP-код, отправленный по альтернативным каналам. Это снижает риск получения доступа к учетным записям.
В приложении "WhatsApp" же необходимо войти в раздел "Настройки", затем в пункт "Аккаунт" и выбрать "Двухэтапная аутентификация". Здесь устанавливается шестизначный PIN-код, и для безопасности учетной записи рекомендуется добавить адрес электронной почты. Этот PIN-код периодически запрашивается у пользователя, обеспечивая защиту учетной записи.
Тем не менее, ETX ведет постоянные переговоры с официальными представителями указанных приложений по решению данного вопроса.