İsrail‑Amerika Şurasının (IAC) tədbirində səsləndirilən çıxışlar böyük ianəçilərin siyasi proseslərə təsir imkanlarına dair ciddi müzakirələrə səbəb olub. Minlərlə iştirakçının önündə Mirriam Adelson və Haim Saban siyasətçilərə maliyyə dəstəyi göstərdiklərini etiraf etsələr də, bəzi suallara cavab verməkdən yayınıblar.
Redaksiya xəbər verir ki, Haim Saban “daha çox verənlərin daha çox, az verənlərin isə daha az çıxış imkanı əldə etdiyini” bildirərək bunu “sadə riyaziyyat” adlandırıb. O, siyasətçiyə dəstək göstərən şəxslərin normal hallarda həmin siyasi fiqura öz mövqelərini çatdırmaq və onu inandırmağa çalışmaq üçün daha geniş imkanlara malik olmalarının təbii sayıldığını vurğulayıb. Mirriam Adelson isə ünvanlanan suallardan birinə “Cavab verməməyə icazə verə bilərsinizmi? … Danışmaq istəmədiyim çox şey var” sözləri ilə mövzudan yayınmağa üstünlük verib.
Siyasi müşahidəçilər bildirirlər ki, bu etiraflar maliyyə dəstəyinin ABŞ siyasətinə təsir gücü barədə yeni suallar doğurur və müxtəlif tərəflərin bu prosesdə hansı imkanlara malik ola biləcəyi məsələsini gündəmə gətirir.

Confession: Donors Influence Politicians with Donations
Speeches at an event by the Israel-America Council (IAC) have sparked serious discussions about the influence of major donors on political processes. While Mirriam Adelson and Haim Saban admitted to providing financial support to politicians in front of thousands of attendees, they avoided answering some questions.
Haim Saban stated that "those who give more have more, and those who give less have less opportunity to speak," calling it "simple math." He emphasized that it is natural for individuals who support a politician to have greater opportunities to convey their positions to that political figure and try to persuade them. Mirriam Adelson, in response to one of the questions, preferred to evade the topic, saying, "Can you allow me not to answer? ... There are many things I don't want to talk about."
Political observers state that these confessions raise new questions about the influence of financial support on US politics and bring to the forefront the issue of what opportunities various parties may have in this process.