Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan partiyasının qurultayında çıxışı zamanı bildirib ki, “yaxın gələcəkdə” ölkə ilə Türkiyə arasında quru əlaqə bərpa olunacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Türkiyə ilə Ermənistan arasındakı sərhəd 32 il əvvəl bağlanmışdı və bu müddət ərzində tərəflər arasında diplomatik münasibətlər məhdud şəkildə davam edib.
Paşinyanın açıqlaması İrəvan-Ankara münasibətlərində yeni mərhələnin başlaya biləcəyi ehtimalını gündəmə gətirib. Bu məsələ regiondakı siyasi və iqtisadi dinamikanı da əhəmiyyətli dərəcədə təsirləndirə bilər.

Премьер-министр Армении пообещал скорое открытие сухопутной границы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на съезде своей партии, заявил, что «в ближайшем будущем» будет восстановлено сухопутное сообщение между страной и Турцией.
Редакция сообщает, что граница между Турцией и Арменией была закрыта 32 года назад, и в течение этого периода дипломатические отношения между сторонами продолжались в ограниченном формате.
Заявление Пашиняна подняло вопрос о возможном начале нового этапа в отношениях Еревана и Анкары. Этот вопрос также может значительно повлиять на политическую и экономическую динамику в регионе.