Ermənistan ABŞ-a Zəngəzur dəhlizinin inkişafında xüsusi səlahiyyət verəcək
Ermənistan, ABŞ-a Azərbaycan ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında tranzit dəhlizinin inkişafı üzrə eksklüziv hüquqlar təqdim etməyə hazırlaşır. Reuters-in məlumatına görə, “Beynəlxalq sülh və rifah naminə Tramp marşrutu” adlandırılan bu layihə Cənubi Qafqazdan keçən strateji nəqliyyat yolunun yaradılmasını nəzərdə tutur.
Redaksiya xəbər verir ki, 8 avqustda Ağ Evdə ABŞ prezidenti Donald Tramp, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə danışıqlar və müqavilələrin imzalanması planlaşdırılır. Razılaşmaya əsasən, 1992-ci ildən Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişənin həlli ilə məşğul olan Minsk qrupu fəaliyyətini dayandıracaq.
Donald Tramp bəyan edib ki, Ağ Evdə keçiriləcək görüş zamanı Ermənistan və Azərbaycan liderləri sülh sazişinə imza atacaqlar. Bu addımın regionda uzunmüddətli sabitlik və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradacağı gözlənilir.

Армения готовится предоставить США эксклюзивные права на развитие транзитного коридора между Азербайджаном и Нахчыванской Автономной Республикой. По данным Reuters, этот проект, названный «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», предусматривает создание стратегического транспортного пути, проходящего через Южный Кавказ.
Редакция сообщает, что 8 августа в Белом доме запланированы переговоры и подписание соглашений с участием президента США Дональда Трампа, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Согласно договоренности, Минская группа, занимавшаяся урегулированием конфликта между Арменией и Азербайджаном с 1992 года, прекратит свою деятельность.
Дональд Трамп заявил, что во время встречи в Белом доме лидеры Армении и Азербайджана подпишут мирное соглашение. Ожидается, что этот шаг создаст новые возможности для долгосрочной стабильности и сотрудничества в регионе.