Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəqəmsal həlli olan “Əmək və Məşğulluq“ altsistemi “GovInsider” beynəlxalq platformasının (Sinqapur) “Festival of Innovation Awards 2026” müsabiqəsində yüksək qiymətləndirilib.
Nazirlik yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən təqdim edilən layihə müsabiqədə “Digital Labor Contracts” nominasiyasında “Special Mention” mükafatına layiq görülüb.
Müsabiqədə Macarıstan, Moldova, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, İndoneziya, Malayziya və Çin daxil olmaqla bir çox ölkələrdən də layihələrin qiymətləndirilməsi aparılıb.
“GovInsider” dövlət sektorunda innovativ, qabaqcıl idarəetmə təcrübələrini təşviq edən, sosial və ictimai xidmətlərin daha effektiv, insan mərkəzli və dayanıqlı inkişafına töhfə verən dövlət qurumlarının fəaliyyətini təqdir edən beynəlxalq platformadır.

The "Labor and Employment" subsystem, a digital solution of the Ministry of Labor and Social Protection of Population, has been highly evaluated at the "Festival of Innovation Awards 2026" competition of the "GovInsider" international platform (Singapore).
The project submitted by the State Labor Inspectorate Service under the Ministry was awarded the "Special Mention" in the "Digital Labor Contracts" nomination at the competition.
Projects from many countries, including Hungary, Moldova, Saudi Arabia, Singapore, Indonesia, Malaysia, and China, were also evaluated in the competition.
"GovInsider" is an international platform that promotes innovative, advanced management practices in the public sector and recognizes the activities of government agencies that contribute to the more effective, human-centered, and sustainable development of social and public services.