Eloquent AI maliyyə institutları üçün xüsusi süni intellekt həlləri hazırlayan şirkət “seed” (toxum) investisiya turunu ümumilikdə 8,4 milyon dollarla başa çatdırdığını bildirib. İnvestisiya turuna Foundation Capital rəhbərlik edib, Revo Capital isə turda iştirak edib. Qeyd olunur ki, bu investisiya Revo Capital-ın 2025-ci ildə təsis etdiyi 100 milyon dollarlıq Fund III çərçivəsində həyata keçirilib. Şirkətin investisiya turu ilkin olaraq 7,4 milyon dollar kimi elan edilmişdi.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ mərkəzli Eloquent AI yeni investisiyanı maliyyə institutları üçün nəzərdə tutulan “Yapay Zeka Operatör” (Süni İntellekt Operatoru) platformunu miqyaslandırmaq və Avropa da daxil olmaqla qlobal bazara çıxarmaq üçün istifadə edəcəyini açıqlayıb. Şirkət bildirir ki, 2025-ci ildə Tuğçe Bulut və maşın öyrənməsi üzrə professor Dr. Aldo Lipani tərəfindən yaradılıb. Şirkətin əsas məhsulu banklar, fintech-lər və sığorta şirkətləri kimi yüksək tənzimlənən qurumlar üçün nəzərdə tutulub.
Şirkətin təqdim etdiyi məhsul “Yapay Zeka Operatörü”ndən ibarətdir və mürəkkəb əməliyyat iş axınlarının avtomatlaşdırılmasına imkan verir. Bu iş axınlarına onboarding doğrulaması, mübahisə və chargeback əməliyyatları, sanksiyaların (yəni məhdudiyyətlərin) skan edilməsi və uyğunluq (compliance) əməliyyatları kimi proseslər daxildir. Platform tənzimlənən maliyyə iş axınları üzrə öyrədilmiş çoxmodlu böyük dil modelindən istifadə edir. Bunun nəticəsində qurumun daxili sistemləri arasında təhlükəsiz və yoxlanıla bilən şəkildə əməliyyat aparmaq mümkün olur.
Platform arxitekturasına inteqrasiya olunmuş nəzarət, müşahidə edilə bilənlik və uyğunluq təhlükəsizlik tədbirləri yüksək riskli proseslərin avtomatlaşdırılması zamanı təhlükəsizliyi və idarəolunmanı təmin edir. Revo Capital-ın təsisçi tərəfdaşı Cenk Bayrakdar Eloquent AI-nın fintech infrastrukturunun gələcəyini formalaşdıracağına diqqət çəkərək, təsisçiləri qlobal miqyasda dəstəkləməkdən məmnun olduqlarını bildirib.

Eloquent AI, компания, разрабатывающая специализированные решения в области искусственного интеллекта для финансовых учреждений, объявила о завершении своего "посевного" (seed) инвестиционного раунда, собрав в общей сложности 8,4 миллиона долларов. Раунд инвестиций возглавила Foundation Capital, а Revo Capital приняла участие в раунде. Отмечается, что эти инвестиции были осуществлены в рамках Fund III Revo Capital в размере 100 миллионов долларов, учрежденного в 2025 году. Первоначально инвестиционный раунд компании был объявлен на сумму 7,4 миллиона долларов.
Редакция сообщает, что американская компания Eloquent AI объявила о намерении использовать новые инвестиции для масштабирования платформы "Yapay Zeka Operatör" (Оператор искусственного интеллекта), предназначенной для финансовых учреждений, и вывода ее на мировой рынок, включая Европу. Компания заявляет, что была основана в 2025 году Тугче Булут и профессором машинного обучения доктором Альдо Липани. Основной продукт компании предназначен для высокорегулируемых организаций, таких как банки, финтех-компании и страховые компании.
Продукт, представленный компанией, состоит из "Yapay Zeka Operatörü" и позволяет автоматизировать сложные операционные рабочие процессы. Эти рабочие процессы включают такие операции, как проверка при онбординге, операции по оспариванию и чарджбэку, сканирование санкций (то есть ограничений) и операции по соблюдению нормативных требований (комплаенс). Платформа использует мультимодальную большую языковую модель, обученную на регулируемых финансовых рабочих процессах. В результате становится возможным безопасно и проверяемо проводить операции между внутренними системами организации.
Интегрированные в архитектуру платформы меры безопасности, контроля, наблюдаемости и соответствия обеспечивают безопасность и управляемость при автоматизации высокорисковых процессов. Дженк Байракдар, партнер-основатель Revo Capital, подчеркнул, что Eloquent AI будет формировать будущее финтех-инфраструктуры, и выразил удовлетворение поддержкой основателей в глобальном масштабе.