Əli Əsədov: Naxçıvan Sazişi TDT-nin uğurlu inkişaf yolunun başlanğıcı oldu
Ötən il imzalanmasının 15 illiyini qeyd etdiyimiz Naxçıvan Sazişi Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) uğurlu inkişaf yolunun başlanğıcı oldu.
Bunu Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov Bişkekdə keçirilən TDT üzv ölkələrinin hökumət başçılarının-vitse-prezidentinin görüşündə çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, müasir qlobal çağırışlar bizdən daha sıx əməkdaşlıq və çevik qərarlar tələb edir:
"Bu baxımdan, TDT çərçivəsində fikir mübadiləsi aparmaq, mövqelərimizi yaxınlaşdırmaq və ortaq yanaşmalar formalaşdırmaq böyük əhəmiyyət daşıyır. Türk dövlətlərinin səylərinin birləşdirilməsi sabitlik, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir".
Ə.Əsədov qeyd edib ki, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq ölkələr arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi, iqtisadi potensialımızın gücləndirilməsi və nəqliyyat dəhlizlərinin şaxələndirilməsi üçün yeni imkanlar açır.
Baş nazir həmçinin vurğulayıb ki, ötən il imzalanmasının 15 illiyini qeyd etdiyimiz Naxçıvan Sazişi təşkilatımızın uğurlu inkişaf yolunun başlanğıcı oldu:
"Bu müddət ərzində biz ortaq tariximiz, mədəniyyətimiz və dilimiz əsasında çoxşahəli əməkdaşlıq qurmuşuq. Təşkilatımız bir çox istiqamətdə fəaliyyət göstərir. Coğrafi əhatəsi, təbii resurs potensialı və insan kapitalı təşkilatımızı beynəlxalq aləmdə strateji əhəmiyyətə malik quruma çevirir".
"Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dediyi kimi Türk Dövlətləri Təşkilatı bizim üçün əsas beynəlxalq təşkilatdır, çünki bu, bizim ailəmizdir. Biz təşkilatımızın bölgədə və qlobal miqyasda siyasi və iqtisadi nüfuzunun artmasını tam dəstəkləyirik. Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvü olan bütün dövlətlərlə ikitərəfli müstəvidə strateji tərəfdaşlıq və ya müttəfiqlik münasibətləri qurub", - Əli Əsədov əlavə edib.

Али Асадов: Нахчыванское соглашение стало началом успешного пути развития ОТГ
Нахчыванское соглашение, 15-летие подписания которого мы отметили в прошлом году, стало началом успешного пути развития Организации тюркских государств (ОТГ).
Об этом заявил премьер-министр Азербайджана Али Асадов во время своего выступления на встрече глав правительств-вице-президентов стран-членов ОТГ в Бишкеке.
По его словам, современные глобальные вызовы требуют от нас более тесного сотрудничества и гибких решений:
"В этом отношении обмен мнениями, сближение наших позиций и формирование общих подходов в рамках ОТГ имеют большое значение. Объединение усилий тюркских государств имеет важное значение с точки зрения обеспечения стабильности, безопасности и благополучия".
А. Асадов отметил, что взаимовыгодное сотрудничество открывает новые возможности для расширения торгово-экономических связей между странами, укрепления нашего экономического потенциала и диверсификации транспортных коридоров.
Премьер-министр также подчеркнул, что Нахчыванское соглашение, 15-летие подписания которого мы отметили в прошлом году, стало началом успешного пути развития нашей организации:
"За этот период мы наладили многостороннее сотрудничество на основе нашей общей истории, культуры и языка. Наша организация действует во многих направлениях. Географический охват, потенциал природных ресурсов и человеческий капитал превращают нашу организацию в структуру, имеющую стратегическое значение на международной арене".
"Как сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Организация тюркских государств является для нас основной международной организацией, потому что это наша семья. Мы полностью поддерживаем рост политического и экономического влияния нашей организации в регионе и в глобальном масштабе. Азербайджан установил отношения стратегического партнерства или союзничества со всеми государствами-членами Организации тюркских государств на двусторонней основе", - добавил Али Асадов.