Elektron Sərhəd Fondu (EFF) Kaliforniya və Nyu-Yorkun baş prokurorlarına müraciət edərək Google-u aldadıcı ticarət təcrübələrinə görə araşdırmağa çağırır. Qurumun iddiasına görə, texnologiya şirkəti istifadəçilərin məlumatlarını ICE kimi hüquq-mühafizə orqanlarına ötürməzdən əvvəl onları əvvəlcədən xəbərdar etmir.
Redaksiya məlumat verir ki, EFF məktubunda bildirir ki, “Təxminən on ildir ki, Google milyardlarla istifadəçiyə şəxsi məlumatlarını hüquq-mühafizə orqanlarına açıqlamazdan əvvəl onlara məlumat verəcəyinə söz verib.”. EFF-in qeyd etdiyi kimi, bu vəd Amandla Tomas-Consonun vəziyyətində özünü doğrultmayıb; o, Cornell Universitetində keçmiş professor namizədi olub və ICE-nin onun universitet e-poçanına çıxış əldə etməsi barədə heç bir bildiriş almadığını deyir.
EFF iddia edir ki, bu hal təcrid olunmuş hadisə deyil. Məqalədə EFF-in iddialarının davam etdiyi, lakin təqdim olunan mətndə “EFF iddia edir ki, bu, təcrid olunmuş bir şirkət deyil...” hissəsindən sonrakı detallara yer verilmədiyi bildirilir.

The Electronic Frontier Foundation (EFF) is calling on the attorneys general of California and New York to investigate Google for deceptive trade practices. According to the organization's claim, the technology company does not notify users beforehand before transferring their data to law enforcement agencies like ICE.
Redaksiya reports that EFF states in its letter, “For nearly a decade, Google has promised billions of users that it would inform them before disclosing their personal data to law enforcement agencies.” As noted by EFF, this promise was not fulfilled in the case of Amandla Thomas-Johnson; she was a former professor candidate at Cornell University and says she received no notification that ICE had accessed her university email.
EFF claims that this is not an isolated incident. The article states that EFF's claims continue, but details following the phrase “EFF claims that this is not an isolated company...” are not provided in the submitted text.