Elektron Sərhəd Fondu (EFF) Kaliforniya və Nyu-Yorkun baş prokurorlarına müraciət edərək Google-u aldadıcı ticarət təcrübələrinə görə araşdırmağa çağırır. Qurumun iddiasına görə, texnologiya şirkəti istifadəçilərin məlumatlarını ICE kimi hüquq-mühafizə orqanlarına ötürməzdən əvvəl onları əvvəlcədən xəbərdar etmir.
Redaksiya məlumat verir ki, EFF məktubunda bildirir ki, “Təxminən on ildir ki, Google milyardlarla istifadəçiyə şəxsi məlumatlarını hüquq-mühafizə orqanlarına açıqlamazdan əvvəl onlara məlumat verəcəyinə söz verib.”. EFF-in qeyd etdiyi kimi, bu vəd Amandla Tomas-Consonun vəziyyətində özünü doğrultmayıb; o, Cornell Universitetində keçmiş professor namizədi olub və ICE-nin onun universitet e-poçanına çıxış əldə etməsi barədə heç bir bildiriş almadığını deyir.
EFF iddia edir ki, bu hal təcrid olunmuş hadisə deyil. Məqalədə EFF-in iddialarının davam etdiyi, lakin təqdim olunan mətndə “EFF iddia edir ki, bu, təcrid olunmuş bir şirkət deyil...” hissəsindən sonrakı detallara yer verilmədiyi bildirilir.

Фонд электронных рубежей (EFF) обратился к генеральным прокурорам Калифорнии и Нью-Йорка с призывом расследовать деятельность Google в связи с обманными торговыми практиками. По утверждению организации, технологическая компания не уведомляет пользователей заранее, прежде чем передавать их данные правоохранительным органам, таким как ICE.
Редакция сообщает, что в своем письме EFF заявляет: «На протяжении почти десяти лет Google обещал миллиардам пользователей уведомлять их, прежде чем раскрывать их личные данные правоохранительным органам». Как отмечает EFF, это обещание не было выполнено в случае Амандлы Томас-Джонсон; она была бывшим кандидатом в профессора в Корнеллском университете и утверждает, что не получала никаких уведомлений о доступе ICE к ее университетской электронной почте.
EFF утверждает, что этот случай не является единичным инцидентом. В статье говорится, что заявления EFF продолжаются, но в представленном тексте не приводится подробностей после фразы «EFF утверждает, что это не изолированная компания...»