Ölkədə rəqəmsal hökumət infrastrukturunun inkişafı istiqamətində mühüm addım atılıb. Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il 12 avqust tarixli Fərmanı ilə Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin (EHİS) Əsasnaməsi təsdiq edilib. Bu sənəd sistemin fəaliyyətinin hüquqi, təşkilati və texnoloji əsaslarını müəyyən edir.
Əsasnaməyə görə, EHİS-in sahibi funksiyalarını Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirəcək.
Sistem, müxtəlif istiqamətlərdə rəqəmsal idarəetməni təmin edən səkkiz əsas altsistemdən ibarətdir. Kommunal xidmətlər üzrə məlumatların toplanması, emalı, analizi və mərkəzləşdirilmiş elektron xidmətlərin göstərilməsini həyata keçirən “Vahid Kommunal Xidmətlər”, fərdi məlumatların yalnız qanuni razılıq əsasında işlənməsi və ötürülməsini təmin edən “Rəqəmsal Razılıq”, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının elektron xidmətlərinin və qəyyumluq-himayəçilik qərarlarının idarə olunmasını icra edən “Rəqəmsal İcra Hakimiyyəti”, qəbul edilmiş qeyri-normativ hüquqi aktların vahid bazasını formalaşdıran “Yerli İcra Hakimiyyəti Orqanları Başçılarının Qeyri-normativ Hüquqi Aktlarının Reyestri”, dövlət qurumları arasında real vaxt rejimində təhlükəsiz sənəd mübadiləsini təmin edən “Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi”, bütün dövlət informasiya resurslarını vahid bazada birləşdirən “Dövlət İnformasiya Ehtiyatlarının, Sistemlərinin və Elektron Xidmətlərin Vahid Reyestri”, dövlət informasiya sistemləri arasında təhlükəsiz məlumat mübadiləsini həyata keçirən “Rəqəmsal Məlumat Mübadiləsi” və təkmil sertifikatlı gücləndirilmiş elektron imza və digər eyniləşdirmə vasitələri ilə vahid autentifikasiyanı təmin edən “Vahid Giriş” bu altsistemlərə daxildir.
EHİS-də xidmətlər “bir pəncərə prinsipi” əsasında “mygov”, “mygov biznes”, “Açıq məlumatlar” və “Geoportal” portalları üzərindən təqdim ediləcək. Qeyd edək ki, sahibkarlıq subyektlərinə dövlət xidmətləri "mygov Biznes" portalı üzərindən təqdim olunacaq. "Rəqəmsal Razılıq” altsistemi vasitəsilə fərdi məlumatların sahibkarlıq subyektləri ilə qanuni əsasla paylaşılması mümkün olacaq, sahibkarlıq subyektlərinin xidmətləri “mygov” və “mygov Biznes” portalları vasitəsilə təqdim oluna biləcək. Həmçinin vətəndaş müraciətləri və informasiya sorğuları “mygov” portalı üzərindən göndərilə biləcək. Bundan əlavə, mobil tətbiqlər, virtual köməkçilər və digər rəqəmsal kanallar vasitəsilə də əlçatan olacaq. İstifadəçi yönümlü yanaşma və rahat interfeys prinsiplərinə əsaslanan bu imkanlar, vətəndaşların və biznesin rəqəmsal xidmətlərdən istifadəsini sadələşdirəcək.
Yeni Əsasnamənin tətbiqi dövlət idarəçiliyində rəqəmsallığı artırmaqla yanaşı, xidmətlərin sürətini və əlçatanlığını yüksəldəcək, dövlət qurumları arasında koordinasiyanı gücləndirəcək. Nəticədə həm vətəndaş, həm dövlət, həm də biznes üçün vaxt və resurs qənaəti təmin olunacaq.

Положение об Информационной системе электронного правительства утверждено – Что ожидается?
В стране сделан важный шаг в направлении развития инфраструктуры цифрового правительства. Указом Президента Ильхама Алиева от 12 августа 2025 года утверждено Положение об Информационной системе электронного правительства (ИСЭП). Этот документ определяет правовые, организационные и технологические основы деятельности системы.
Согласно Положению, функции владельца ИСЭП будет осуществлять Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
Система состоит из восьми основных подсистем, обеспечивающих цифровое управление в различных направлениях. К этим подсистемам относятся: «Единые коммунальные услуги», осуществляющие сбор, обработку, анализ данных по коммунальным услугам и предоставление централизованных электронных услуг; «Цифровое согласие», обеспечивающее обработку и передачу персональных данных только на основании законного согласия; «Цифровая исполнительная власть», управляющая электронными услугами органов местной исполнительной власти и решениями по опеке и попечительству; «Реестр ненормативных правовых актов глав органов местной исполнительной власти», формирующий единую базу принятых ненормативных правовых актов; «Цифровой документооборот», обеспечивающий безопасный обмен документами между государственными структурами в режиме реального времени; «Единый реестр государственных информационных ресурсов, систем и электронных услуг», объединяющий все государственные информационные ресурсы в единую базу; «Цифровой обмен данными», осуществляющий безопасный обмен информацией между государственными информационными системами; и «Единый вход», обеспечивающий единую аутентификацию с помощью усовершенствованной сертифицированной усиленной электронной подписи и других средств идентификации.
Услуги в ИСЭП будут предоставляться по принципу «одного окна» через порталы «mygov», «mygov biznes», «Открытые данные» и «Геопортал». Отметим, что государственные услуги для субъектов предпринимательства будут предоставляться через портал "mygov Biznes". Через подсистему "Цифровое согласие" станет возможным законное предоставление персональных данных субъектам предпринимательства, а услуги субъектов предпринимательства смогут быть предоставлены через порталы "mygov" и "mygov Biznes". Также обращения граждан и информационные запросы могут быть отправлены через портал "mygov". Кроме того, услуги будут доступны через мобильные приложения, виртуальных помощников и другие цифровые каналы. Эти возможности, основанные на принципах клиентоориентированного подхода и удобного интерфейса, упростят использование цифровых услуг гражданами и бизнесом.
Применение нового Положения не только увеличит цифровизацию в государственном управлении, но и повысит скорость и доступность услуг, укрепит координацию между государственными структурами. В результате будет обеспечена экономия времени и ресурсов как для граждан, так и для государства и бизнеса.