Ölkədə rəqəmsal hökumət infrastrukturunun inkişafı istiqamətində mühüm addım atılıb. Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il 12 avqust tarixli Fərmanı ilə Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin (EHİS) Əsasnaməsi təsdiq edilib. Bu sənəd sistemin fəaliyyətinin hüquqi, təşkilati və texnoloji əsaslarını müəyyən edir.
Əsasnaməyə görə, EHİS-in sahibi funksiyalarını Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirəcək.
Sistem, müxtəlif istiqamətlərdə rəqəmsal idarəetməni təmin edən səkkiz əsas altsistemdən ibarətdir. Kommunal xidmətlər üzrə məlumatların toplanması, emalı, analizi və mərkəzləşdirilmiş elektron xidmətlərin göstərilməsini həyata keçirən “Vahid Kommunal Xidmətlər”, fərdi məlumatların yalnız qanuni razılıq əsasında işlənməsi və ötürülməsini təmin edən “Rəqəmsal Razılıq”, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının elektron xidmətlərinin və qəyyumluq-himayəçilik qərarlarının idarə olunmasını icra edən “Rəqəmsal İcra Hakimiyyəti”, qəbul edilmiş qeyri-normativ hüquqi aktların vahid bazasını formalaşdıran “Yerli İcra Hakimiyyəti Orqanları Başçılarının Qeyri-normativ Hüquqi Aktlarının Reyestri”, dövlət qurumları arasında real vaxt rejimində təhlükəsiz sənəd mübadiləsini təmin edən “Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi”, bütün dövlət informasiya resurslarını vahid bazada birləşdirən “Dövlət İnformasiya Ehtiyatlarının, Sistemlərinin və Elektron Xidmətlərin Vahid Reyestri”, dövlət informasiya sistemləri arasında təhlükəsiz məlumat mübadiləsini həyata keçirən “Rəqəmsal Məlumat Mübadiləsi” və təkmil sertifikatlı gücləndirilmiş elektron imza və digər eyniləşdirmə vasitələri ilə vahid autentifikasiyanı təmin edən “Vahid Giriş” bu altsistemlərə daxildir.
EHİS-də xidmətlər “bir pəncərə prinsipi” əsasında “mygov”, “mygov biznes”, “Açıq məlumatlar” və “Geoportal” portalları üzərindən təqdim ediləcək. Qeyd edək ki, sahibkarlıq subyektlərinə dövlət xidmətləri "mygov Biznes" portalı üzərindən təqdim olunacaq. "Rəqəmsal Razılıq” altsistemi vasitəsilə fərdi məlumatların sahibkarlıq subyektləri ilə qanuni əsasla paylaşılması mümkün olacaq, sahibkarlıq subyektlərinin xidmətləri “mygov” və “mygov Biznes” portalları vasitəsilə təqdim oluna biləcək. Həmçinin vətəndaş müraciətləri və informasiya sorğuları “mygov” portalı üzərindən göndərilə biləcək. Bundan əlavə, mobil tətbiqlər, virtual köməkçilər və digər rəqəmsal kanallar vasitəsilə də əlçatan olacaq. İstifadəçi yönümlü yanaşma və rahat interfeys prinsiplərinə əsaslanan bu imkanlar, vətəndaşların və biznesin rəqəmsal xidmətlərdən istifadəsini sadələşdirəcək.
Yeni Əsasnamənin tətbiqi dövlət idarəçiliyində rəqəmsallığı artırmaqla yanaşı, xidmətlərin sürətini və əlçatanlığını yüksəldəcək, dövlət qurumları arasında koordinasiyanı gücləndirəcək. Nəticədə həm vətəndaş, həm dövlət, həm də biznes üçün vaxt və resurs qənaəti təmin olunacaq.

A significant step has been taken towards the development of digital government infrastructure in the country. By a Decree of President Ilham Aliyev dated August 12, 2025, the Regulations of the Electronic Government Information System (EHIS) have been approved. This document defines the legal, organizational, and technological foundations of the system's operation.
According to the Regulations, the functions of the owner of EHIS will be carried out by the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan.
The system consists of eight main subsystems that ensure digital governance in various directions. These subsystems include “Unified Utility Services,” which collects, processes, analyzes data on utility services, and provides centralized electronic services; “Digital Consent,” which ensures the processing and transfer of personal data only with legal consent; “Digital Executive Power,” which manages the electronic services and guardianship-patronage decisions of local executive authorities; “Registry of Non-Normative Legal Acts of Heads of Local Executive Authorities,” which forms a unified database of adopted non-normative legal acts; “Digital Document Circulation,” which ensures secure real-time document exchange between state bodies; “Unified Register of State Information Resources, Systems, and Electronic Services,” which combines all state information resources into a single database; “Digital Data Exchange,” which carries out secure data exchange between state information systems; and “Unified Login,” which provides unified authentication with advanced certified enhanced electronic signatures and other identification tools.
Services in EHIS will be provided on a “single window principle” through the “mygov,” “mygov biznes,” “Open Data,” and “Geoportal” portals. It should be noted that state services to entrepreneurial entities will be provided through the "mygov Biznes" portal. Through the “Digital Consent” subsystem, it will be possible to share personal data with entrepreneurial entities on a legal basis, and the services of entrepreneurial entities can be provided through the “mygov” and “mygov Biznes” portals. Additionally, citizen applications and information requests can be submitted via the “mygov” portal. Furthermore, services will be accessible via mobile applications, virtual assistants, and other digital channels. These capabilities, based on user-oriented approach and convenient interface principles, will simplify the use of digital services for citizens and businesses.
The implementation of the new Regulations will not only increase digitalization in public administration but also enhance the speed and accessibility of services, strengthening coordination among state bodies. As a result, time and resource savings will be ensured for citizens, the state, and businesses alike.