Elektrikli nəqliyyat vasitələrinə olan tələbat hələ də yüksəkdir, lakin bu sahədə güc problemi mövcuddur. Litium-ion batareyaları dünyamızı idarə etsə də, onların məhdudiyyətləri var. Məhz bu səbəbdən tədqiqatçılar daha çox enerji saxlaya bilən və daha uzun ömürlü litium-metal batareyalarına diqqət yetirirlər. Lakin, əsas çatışmazlıqlardan biri, yükləmə zamanı "dendritlər" adlanan iynəyə bənzər kristallarının yaranmasıdır. Bu iynələr batareyanı deşərək qısa qapanmalara və hətta yanğınlara səbəb ola bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Koreyalı bir tədqiqat qrupu yaxınlarda bu iynələrin yaranmasının qarşısını almağın yolunu tapıb. KAIST və Koreya Universitetindən olan komandalar, batareyanın maye elektrolitinə tiofen adlı bir maddə əlavə etməklə "ağıllı" bir qoruyucu təbəqə yaratdılar. Adətən, batareyanın hissələri arasındakı səth qeyri-sabit olur və təhlükəli kristallar da burada yaranmağa başlayır.
Bu yeni təbəqə fərqlidir, çünki onun elektron quruluşu özünü yenidən təşkil edir. Litium ionları hərəkət etdikcə, təbəqə ən yaxşı yolu yaratmaq üçün daxili yükünü dəyişir. Bu, ionların səth boyunca hamar hərəkətini təmin edir və onları kəskin iynələr şəklində yığılmasının qarşısını alır. Komanda, batareyanı nanometr miqyasında müşahidə etmək üçün xüsusi bir mikroskopdan istifadə etdi və litiumun yüksək təzyiq altında belə düz və vahid qaldığını gördü. Nəticələr, enerji doldurma stansiyalarında gözləməkdən yorulan hər kəs üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu texnologiya batareyanın cəmi 12 dəqiqə ərzində enerji yığmasına imkan verir. O, həmçinin yüksək cərəyan səviyyələrinə tab gətirir, bu da elektrikli nəqliyyat vasitəsində sürətləndiriciyə basdıqda baş verən batareya tədqiqatlarında "yüksək" hesab edilən səviyyədən təxminən iki dəfə çoxdur. Professor Nam-Soon Choi bildirib ki, bu tədqiqat sadəcə materialın yaxşılaşdırılması deyil, həm də elektron quruluşu dizayn edərək batareyaların fundamental problemini həll edən bir nailiyyətdir. Bu, eyni zamanda sürətli enerji yığma və uzun ömür müddətinə nail olan yeni nəsil elektrikli nəqliyyat vasitələri batareyaları üçün əsas təməl texnologiyası olacaq. Ən yaxşı tərəfi odur ki, bu texnologiya, litium dəmir fosfatdan tutmuş nikel-kobalt-manqana qədər, bu gün elektrikli nəqliyyat vasitələrində istifadə olunan materialların əksəriyyəti ilə işləyir. Bu, nəhayət bu yüksək tutumlu batareyaları laboratoriyadan çıxarıb avtomobillərimizə gətirə biləcək bir həll ola bilər.

Спрос на электромобили остается высоким, но в этой области существует проблема с питанием. Хотя литий-ионные аккумуляторы управляют нашим миром, у них есть свои ограничения. Именно поэтому исследователи обращают внимание на литий-металлические аккумуляторы, которые могут хранить больше энергии и имеют более длительный срок службы. Однако одним из основных недостатков является образование игольчатых кристаллов, называемых «дендритами», во время зарядки. Эти иглы могут проколоть аккумулятор, вызывая короткие замыкания и даже возгорание.
Redaksiya сообщает, что корейская исследовательская группа недавно нашла способ предотвратить образование этих игл. Команды из KAIST и Корейского университета создали «умный» защитный слой, добавив в жидкий электролит аккумулятора вещество под названием тиофен. Обычно поверхность между частями аккумулятора нестабильна, и именно здесь начинают образовываться опасные кристаллы.
Этот новый слой отличается тем, что его электронная структура самоорганизуется. По мере движения ионов лития слой изменяет свою внутреннюю нагрузку, чтобы создать оптимальный путь. Это обеспечивает плавное движение ионов по поверхности и предотвращает их накопление в виде острых игл. Команда использовала специальный микроскоп для наблюдения за литием в нанометровом масштабе и обнаружила, что литий остается плоским и однородным даже под высоким давлением. Результаты имеют большое значение для всех, кто устал ждать на зарядных станциях. Эта технология позволяет аккумулятору заряжаться всего за 12 минут. Он также выдерживает высокие уровни тока, что примерно в два раза превышает уровень, считающийся «высоким» в исследованиях аккумуляторов, который возникает при нажатии на педаль акселератора в электромобиле. Профессор Нам-Сун Чой заявил, что это исследование является не просто улучшением материала, а достижением, которое решает фундаментальную проблему аккумуляторов путем проектирования электронной структуры. Это также станет основной базовой технологией для нового поколения аккумуляторов электромобилей, обеспечивающих быструю зарядку и длительный срок службы. Лучше всего то, что эта технология работает с большинством материалов, используемых сегодня в электромобилях, от литий-железо-фосфата до никель-кобальт-марганца. Это может стать решением, которое наконец-то выведет эти высокопроизводительные аккумуляторы из лаборатории и приведет их в наши автомобили.