İspaniyanın La Liqa çempionatında "Real Madrid" və "Barselona" komandaları arasında yerli vaxtla saat 19:15‐də baş tutacaq "El Klasiko" matçı futbol həvəskarlarının diqqətini çəkib. Bu qarşılaşma hər iki komanda üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edir və mövsümün gedişatına təsir edə biləcək nəticələr vəd edir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu həftəsonu baş tutacaq "El Klasiko" matçı, "Barselona"nın bir il əvvəl "Bernabeu" stadionunda qazanılmış 4-0 hesablı qələbəsindən sonra baş verir. Həmin görüşdə "Real Madrid"in fransız ulduzu, "Barselona"nın yüksək müdafiə xəttini keçməkdə çətinlik çəkmişdi.
"Real Madrid"in böyük matçlardakı performansı ilə bağlı bəzi suallar var. Komanda bu yay Klublararası Dünya Kubokunun yarımfinalında "Paris Sen-Jermen"ə uduzub, sentyabr ayında isə "Atletiko Madrid"ə qarşı derbidə 5-2 hesabı ilə məğlub olub. 18 yaşlı İspaniya millisinin üzvü, "Real Madrid"in sol cinah müdafiəçisi Alvaro Karrerasla qarşılaşacaq. Ötən mövsüm "Benfika"da çıxış edərkən, Çempionlar Liqasında "Barselona"ya qarşı oynadığı üç oyunda Karrerasla mübarizə aparmışdı. Ötən mövsüm "Barselona" "Real Madrid" üzərində dörd "El Klasiko" qələbəsi qazanıb, lakin hazırda yüksək formada olan hücumçu Kylian Mbappe-nin rəhbərliyi altında "Los Blankos" bazar günü La Liqada tarazlığı bərpa etməyə çalışacaq. Hansi Flikin rəhbərliyi altında olan "Barselona" komandası, "Real Madrid"i La Liqada iki dəfə, həmçinin Kral Kuboku və İspaniya Super Kuboku finallarında məğlub edərək, yerli "treble" qazanıb və bu, Karlo Ançelottinin karyerasının sonuna səbəb olub. Mbappe, Çempionlar Liqasında "Yuventus"a qarşı qələbədən əvvəl, klub və milli komanda səviyyəsindəki son 11 oyununda qol vurmuşdu.
26 yaşlı Mbappe, "Real Madrid"in La Liqada vurduğu 20 qolun 10-nu vurub və İspaniya çempionatının bombardirlər siyahısına başçılıq edir. O, klubun bütün yarışlardakı qollarının 54 faizini təşkil edən 15 qol vurub. "Real Madrid" komandasına Trent Aleksandr-Arnold, Dani Karvahal, Dani Sebalyos və Dean Huijsenin qayıdışı gözlənilir. Antonio Rudiger və David Alaba isə əzələ və qasıq zədələri səbəbindən matçı buraxacaqlar. May ayında Mbappe, "Barselona"ya qarşı het-trik etməsinə baxmayaraq, "Los Blankos" "Olimpiya" stadionunda 4-3 hesabı ilə məğlub oldu və Flikin komandası liqa çempionluğunu demək olar ki, təmin etdi.

Эль Класико: Ожидается напряженная борьба между «Реал Мадридом» и «Барселоной»
Матч «Эль Класико» между командами «Реал Мадрид» и «Барселона» в чемпионате испанской Ла Лиги, который состоится в 19:15 по местному времени, привлек внимание футбольных болельщиков. Это противостояние имеет большое значение для обеих команд и обещает результаты, которые могут повлиять на ход сезона.
Редакция сообщает, что «Эль Класико», которое состоится в эти выходные, пройдет после победы «Барселоны» со счетом 4:0 на стадионе «Бернабеу» год назад. В той встрече французская звезда «Реал Мадрида» испытывала трудности с преодолением высокой линии обороны «Барселоны».
Есть некоторые вопросы относительно выступления «Реал Мадрида» в больших матчах. Этим летом команда проиграла «Пари Сен-Жермен» в полуфинале Клубного чемпионата мира, а в сентябре потерпела поражение со счетом 5:2 в дерби против «Атлетико Мадрид». 18-летний член сборной Испании, левый защитник «Реал Мадрида» Альваро Каррерас встретится с... В прошлом сезоне, выступая за «Бенфику», он боролся с Каррерасом в трех матчах Лиги чемпионов против «Барселоны». В прошлом сезоне «Барселона» одержала четыре победы в «Эль Класико» над «Реал Мадридом», но «Лос Бланкос» под руководством находящегося в отличной форме нападающего Килиана Мбаппе постараются восстановить равновесие в Ла Лиге в воскресенье. Команда «Барселоны» под руководством Ханси Флика дважды обыграла «Реал Мадрид» в Ла Лиге, а также в финалах Кубка Короля и Суперкубка Испании, завоевав местный «требл», что привело к завершению карьеры Карло Анчелотти. Мбаппе забивал в последних 11 матчах на клубном и национальном уровне перед победой в Лиге чемпионов над «Ювентусом».
26-летний Мбаппе забил 10 из 20 голов «Реал Мадрида» в Ла Лиге и возглавляет список бомбардиров чемпионата Испании. Он забил 15 голов, что составляет 54 процента от всех голов клуба во всех соревнованиях. Ожидается возвращение в команду «Реал Мадрида» Трента Александера-Арнольда, Дани Карвахаля, Дани Себальоса и Дина Хёйсена. Антонио Рюдигер и Давид Алаба пропустят матч из-за мышечных и паховых травм. В мае, несмотря на хет-трик Мбаппе против «Барселоны», «Лос Бланкос» проиграли на стадионе «Олимпик» со счетом 4:3, и команда Флика практически обеспечила себе чемпионство в лиге.