Əhalinin yanacaq xərcləri 1 milyard manata çatır
Bu ilin birinci rübündə Azərbaycanda pərakəndə ticarət şəbəkəsində istehlakçılar tərəfindən təkcə avtomobil benzini və dizel yanacağına 955,4 mln. manat xərclənib.
Bu barədə Redaksiya Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, hesabat dövründə qeydə alınan göstərici 2025-ci ilin müvafiq dövrünün göstəricisini 5,7% üstələyib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda neft, təməli 1953-cü ildə qoyulmuş Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda emal edilir. Zavod respublikanın neft məhsullarına olan tələbatını tam ödəyir. Hazırda NEZ-də yenidənqurma və modernləşdirmə işləri aparılır.

In the first quarter of this year, consumers in Azerbaijan spent 955.4 million manats on automobile gasoline and diesel fuel alone within the retail trade network.
Redaksiya reports this, citing the State Statistical Committee.
According to the information, the indicator recorded during the reporting period exceeded the indicator of the corresponding period of 2025 by 5.7%.
It should be noted that oil in Azerbaijan is refined at the Heydar Aliyev Baku Oil Refinery, the foundation of which was laid in 1953. The plant fully meets the republic's demand for petroleum products. Currently, reconstruction and modernization works are being carried out at the refinery.