Əhali Prezidentin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir – SORĞU
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin fəaliyyətinə ictimai münasibətin öyrənilməsi məqsədilə ölkə vətəndaşları arasında rəy sorğusu həyata keçirib.
Mərkəzdən verilən məlumata görə, sorğu çərçivəsində 2025-ci ilin ilk altı ayı ərzində Prezidentin genişmiqyaslı fəaliyyət xronikasında ön plana çıxan və xüsusi aktuallıq kəsb edən bir sıra istiqamətlər seçilərək ictimai rəy sorğusu əsasında dəyərləndirilib.
Sorğunun nəticələri Prezidentin fəaliyyətinin ümumilikdə yüksək qiymətləndirildiyini göstərib. Xüsusilə Böyük qayıdış və bərpa-quruculuq, hərbi quruculuq, xarici siyasət, hərbi quruculuq və milli təhlükəsizlik sahəsində fəaliyyətə geniş ictimai dəstək ifadə olunub.
Sorğunun nəticələrinə əsasən, Prezidentin xarici siyasət sahəsində fəaliyyətini respondentlərin 67.8%-i çox yaxşı, 24.4%-i əsasən yaxşı olaraq qiymətləndirib. Sorğu iştirakçılarının 1.0%-i bu sahədə fəaliyyəti əsasən pis, 0.6%-i çox pis kimi dəyərləndirib. Respondentlərin 6.2%-i bu barədə rəy bildirməkdə çətinlik çəkib.
Nəticələr Azərbaycanın xarici siyasət kursuna – xüsusən regional əməkdaşlıq, geosiyasi balanslaşdırma və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyətə yüksək ictimai dəstəyin olduğunu göstərib.
Metodologiya
Tədqiqat kəmiyyət metodologiyası əsasında aparılıb. Topludan nümunənin seçilməsində ehtimallı seçmənin çoxpilləli stratifikasiya üsulundan istifadə olunub. Seçmə çərçivəsi respondentlərin gender balansı, təhsil səviyyəsi və yaş bölgüsü rəsmi statistikaya uyğun olmaqla müəyyən edilib.
Sorğularda yaşı 18 və yuxarı olan 1200 respondent iştirak edib.
Sorğunun sahə işi (məlumatların toplanılması) 2025-ci ilin 10 iyun – 18 iyun tarixləri arasında icra edilib. Məlumatların toplanılmasında kompüter dəstəkli fərdi müsahibə (CAPI) üsulundan istifadə olunub.
Sorğular Bakı, Abşeron-Xızı, Dağlıq Şirvan, Gəncə-Daşkəsən, Qazax-Tovuz, Lənkəran-Astara, Quba-Xaçmaz, Şəki-Zaqatala, Qarabağ, Mərkəzi Aran, Mil-Muğan və Şirvan-Salyan iqtisadi rayonlarını əhatə edib. Naxçıvan və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları sorğuda əhatə olunmayıb. Sorğular 7 respublika tabeli şəhər, 34 rayon olmaqla ümumilikdə ölkənin 41 rayon və şəhərində keçirilib.
Sahə işinə başlamamışdan əvvəl intervüyerlər təlimatlandırılıb. Həmçinin onlar tərəfindən bütün müsahibələrdə anonimlik təmin edilib, respondentlərə sorğunun könüllü iştirak əsasında aparıldığı, nəticələrin yalnız tədqiqat məqsədləri üçün istifadə ediləcəyi barədə məlumatlar verilib.
Sorğuda iştirak edənlərin sayına əsasən nəticələrin xəta əmsalı 95% əminlik intervalında 3% təşkil edib.

Центр социальных исследований провел опрос общественного мнения среди граждан страны с целью изучения отношения общественности к деятельности Президента Азербайджанской Республики.
По информации Центра, в рамках опроса был выбран ряд направлений, которые вышли на первый план и приобрели особую актуальность в хронике широкомасштабной деятельности Президента в течение первых шести месяцев 2025 года, и были оценены на основе опроса общественного мнения.
Результаты опроса показали, что деятельность Президента в целом оценивается высоко. В частности, была выражена широкая общественная поддержка деятельности в области Великого возвращения и восстановления-строительства, военного строительства, внешней политики, военного строительства и национальной безопасности.
Согласно результатам опроса, 67.8% респондентов оценили деятельность Президента в области внешней политики как очень хорошую, 24.4% – как в основном хорошую. 1.0% участников опроса оценили деятельность в этой области как в основном плохую, 0.6% – как очень плохую. 6.2% респондентов затруднились высказать свое мнение по этому поводу.
Результаты показали высокую общественную поддержку внешнеполитического курса Азербайджана – особенно деятельности в области регионального сотрудничества, геополитического балансирования и сотрудничества с международными организациями.
Методология
Исследование проводилось на основе количественной методологии. При отборе выборки из совокупности использовался метод многоступенчатой стратификации вероятностной выборки. Рамки выборки были определены в соответствии с официальной статистикой по гендерному балансу, уровню образования и возрастному распределению респондентов.
В опросах приняли участие 1200 респондентов в возрасте 18 лет и старше.
Полевые работы опроса (сбор данных) проводились с 10 по 18 июня 2025 года. Для сбора данных использовался метод компьютерного индивидуального интервью (CAPI).
Опросы охватили экономические районы Баку, Абшерон-Хызы, Горный Ширван, Гянджа-Дашкесан, Газах-Товуз, Ленкорань-Астара, Губа-Хачмаз, Шеки-Загатала, Карабах, Центральный Аран, Миль-Муган и Ширван-Сальян. Нахчыванский и Восточно-Зангезурский экономические районы не были охвачены опросом. Опросы проводились в 41 районе и городе страны, включая 7 городов республиканского подчинения и 34 района.
Перед началом полевых работ интервьюеры были проинструктированы. Кроме того, ими была обеспечена анонимность во всех интервью, респондентам была предоставлена информация о том, что опрос проводится на добровольной основе, и результаты будут использоваться исключительно в исследовательских целях.
На основе числа участников опроса коэффициент погрешности результатов составил 3% при 95% доверительном интервале.