Dronlar: Müharibələrin gələcəyi və təhlükəsizlik məsələləri
Sinqapur müdafiə naziri Çan Çun Sinq hərbi dronların gələcək müharibələrdəki roluna diqqət çəkərək, bu texnologiyanın tətbiqi və ona qarşı mübarizə yollarının öyrənilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir, dronların hərbi əməliyyatlarda artan əhəmiyyətini nəzərə alaraq, bu sahədəki tədqiqatların və inkişafın sürətləndirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi.
Redaksiya xəbər verir ki, Sinq, dronların hərbi strategiyaları dəyişdirdiyini və müasir müharibələrin aparılmasında yeni imkanlar yaratdığını bildirdi. O, həmçinin, bu texnologiyanın təhlükəsizlik sahəsindəki risklərini də vurğulayaraq, dronların sui-istifadəsinin qarşısını almaq üçün effektiv tədbirlərin görülməsinin vacibliyini qeyd etdi. Nazir, dronların müxtəlif növ silah sistemləri ilə inteqrasiyasının, onların döyüş meydanlarındakı təsirini daha da artıracağını vurğuladı. Sinq, hərbi dronların inkişafı ilə yanaşı, onların aşkarlanması və məhv edilməsi üçün yeni texnologiyaların yaradılmasının da prioritet olduğunu bildirdi. Bu məqsədlə, müdafiə nazirliyi tərəfindən müvafiq tədqiqat və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Çan Çun Sinqin sözlərinə görə, dron texnologiyası, müdafiə qüvvələrinin effektivliyini artırmaqla yanaşı, həm də yeni təhdidlər yaradır. Bu səbəbdən, bu sahədəki inkişafları diqqətlə izləmək və lazımi tədbirlər görmək zəruridir. Nazir, hərbi dronların gələcək müharibələrdəki rolunun artacağını və bu sahədəki tədqiqatlara daha çox vəsait ayrılacağını bildirdi.
Qeyd edək ki, dünyanın müxtəlif ölkələrindən bu səslər yüksəlməkdə davam edir. Bir neçə gün öncə Türkiyənin CNN Türk telekanalına qonaq olan Baykar şirkətindən Səlcuq Bayraktar, "sürü halında yürüyən dron" sistemlərinə diqqət çəkmiş və böyük rezonans doğuran açıqlamalar vermişdi.

Дроны: Будущее войн и вопросы безопасности
Министр обороны Сингапура Чан Чун Синг, обратив внимание на роль военных дронов в будущих войнах, подчеркнул важность изучения применения этой технологии и способов борьбы с ней. Министр отметил необходимость ускорения исследований и разработок в этой области, учитывая возрастающее значение дронов в военных операциях.
Редакция сообщает, что Синг заявил, что дроны меняют военные стратегии и создают новые возможности для ведения современных войн. Он также подчеркнул риски этой технологии в области безопасности, отметив важность принятия эффективных мер для предотвращения злоупотребления дронами. Министр подчеркнул, что интеграция дронов с различными типами систем вооружения еще больше усилит их воздействие на полях сражений. Синг заявил, что наряду с развитием военных дронов, создание новых технологий для их обнаружения и уничтожения также является приоритетом. С этой целью Министерством обороны планируется реализация соответствующих научно-исследовательских и опытно-конструкторских программ.
По словам Чана Чуна Синга, технология дронов не только повышает эффективность оборонных сил, но и создает новые угрозы. Поэтому необходимо внимательно следить за развитием в этой области и принимать необходимые меры. Министр заявил, что роль военных дронов в будущих войнах будет возрастать, и на исследования в этой области будет выделяться больше средств.
Отметим, что эти голоса продолжают звучать из разных стран мира. Несколько дней назад Сельчук Байрактар из компании Baykar, гость телеканала CNN Türk в Турции, обратил внимание на системы "роящихся дронов" и сделал заявления, вызвавшие большой резонанс.