Son dövrlərdə ərzaq məhsullarının bahalaşmasının maaş artımı ilə eyni tempdə olmaması müəyyən çətinliklər yaradır. Çörək, un kimi zəruri məhsullar bahalaşmasa da, digər ərzaqların qiymətində artım müşahidə edilir.
Qiymət artımının əsas səbəbləri nələrdir? Hansı məhsulların ucuzlaşması mümkündür?
Redaksiya xəbər verir ki, globalinfo.az-a danışan iqtisadçı Günay Hüseynova əməkhaqqının artmadığı şəraitdə ərzaq məhsulları və digər zəruri tələbat mallarının qiymətləri sabit qalmalı olduğunu bildirib.
“Minimum əməkhaqqı artmasa, əksər özəl sektorda da əməkhaqqı artmaz. Minimum əməkhaqqı 5-10% artırıldıqda piştaxtalarda qiymət etiketlərinin dəyişdirilməsi yarışı başlayır. Digər məsələ isə bayramqabağı qiymət artımlarıdır. Sərhədyanı bölgələrdə müharibənin getməsi də idxalın baha başa gəlməsi bəhanəsi ilə qiymətlərin artırılmasına səbəb kimi göstərilir”.
İqtisadçı qeyd edib ki, dövlət çörəyin ucuz olması üçün tədbirlər görür:
“İdxal etdiyimiz ölkələrdə buğdanın qiyməti artıb, bu da daxili bazara təsir göstərə bilər. Lakin çörəyin qiymətinin artmasının qarşısını almaq üçün dövlət müdaxilə edir, uzunmüddətli müqavilələr imzalanır, subsidiyalar ayrılır və ehtiyat taxıl anbarlarından istifadə edilə bilər”.
G.Hüseynova vurğulayıb ki, qiymət artımı əsasən sahibkarlar tərəfindən idxalla əlaqələndirilir:
“Lakin idxalla əlaqəsi olmayan yerli məhsullarda da qiymət artımı müşahidə olunur. Bu isə ümumi bahalaşma ilə izah edilir. Artıq yay mövsümünə az vaxt qalıb. Məhsullar yığılıb birbaşa Rusiya, Türkiyə kimi xarici bazarlara göndəriləcək. Nəticədə daxili bazarda yenidən qıtlıq və qiymət artımı yarana bilər. Əgər həmin ölkələrdə məhsul uyğunsuzluğu olarsa, yük maşınları geri qayıtdıqda vətəndaş müvəqqəti ucuzluğun şahidi olur. Çünki kənd təsərrüfatı məhsulları tez xarab olur”.
İqtisadçının fikrincə, dövlət dəstəyi və subsidiyalar verilərkən müəyyən məhdudiyyətlər və şərtlər tətbiq olunmalıdır:
“Dövlət dəstək göstərməlidir ki, istehsalçı xarici valyuta ilə qazanc əldə edib məhsulu baha satsın, daxili bazarda isə vətəndaş çətinlik çəkməsin, məhsula möhtac qalmasın və ya idxal olunmuş, genetik modifikasiya edilmiş məhsullara yönəlmək məcburiyyətində qalmasın. Əslində, bəzi vətəndaşlar ekspertləri dinləyərək bu məsələdə daha həssas davranır, şəhərətrafı ərazilərdə torpaq alaraq öz tələbatlarını ödəmək üçün əkinlə məşğul olur və ya torpağı illik icarəyə verərək həm gəlir, həm də məhsul əldə edirlər”.

The fact that the increase in food prices in recent times has not kept pace with salary increases creates certain difficulties. Although essential products like bread and flour have not become more expensive, an increase in the prices of other food items is observed.
What are the main reasons for the price increase? Which products might become cheaper?
The editorial office reports that economist Gunay Huseynova, speaking to globalinfo.az, stated that in a situation where salaries do not increase, the prices of food products and other essential goods should remain stable.
“If the minimum wage does not increase, salaries in most of the private sector will also not increase. When the minimum wage is raised by 5-10%, a race to change price tags on counters begins. Another issue is pre-holiday price increases. The ongoing war in border regions is also cited as a reason for price increases, under the pretext of expensive imports.”
The economist noted that the state is taking measures to keep bread affordable:
“The price of wheat has increased in the countries we import from, which could affect the domestic market. However, to prevent the price of bread from rising, the state intervenes, long-term contracts are signed, subsidies are allocated, and strategic grain reserves can be utilized.”
G. Huseynova emphasized that price increases are mainly attributed to imports by entrepreneurs:
“However, price increases are also observed in local products that are not related to imports. This is explained by general inflation. There is little time left until the summer season. Products will be harvested and sent directly to foreign markets like Russia and Turkey. As a result, scarcity and price increases may re-emerge in the domestic market. If there is a product mismatch in those countries, citizens witness temporary price drops when trucks return, because agricultural products spoil quickly.”
According to the economist, certain restrictions and conditions should be applied when providing state support and subsidies:
“The state should provide support so that producers can earn foreign currency and sell products at a high price, while citizens in the domestic market do not face difficulties, do not become dependent on products, or are not forced to turn to imported, genetically modified products. In fact, some citizens, listening to experts, act more sensitively in this matter, buying land in suburban areas to cultivate for their own needs or leasing land annually to gain both income and produce.”