Dövlət Agentliyinin direktor müavini  beynəlxalq tədbirdə iştirak edib
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Fəqan Abdurəhmanov İspaniya Krallığının paytaxtı Madrid şəhərində keçirilən nüfuzlu “WindEurope Annual Event 2026” beynəlxalq tədbirində iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində Avropa Komissiyasının enerji və mənzil siyasəti üzrə komissarı, İspaniya hökumətinin Baş naziri, avropa ölkələrinin energetika nazirləri, eləcə də külək enerjisi sahəsi üzrə aparıcı şirkətlər, turbin istehsalçıları və digər beynəlxalq tərəfdaşlar iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində külək enerjisi sahəsində qlobal inkişaf trendləri və strateji istiqamətlər müzakirə olunub.
Direktor müavini tədbir çərçivəsində bir sıra tematik sessiyalarda iştirak edib. Bu sessiyalar süni intellektin külək enerjisi əməliyyatlarında tətbiqi, data mərkəzləri və elektrikləşmə, bərpa olunan enerji ilə data mərkəzlərinin inteqrasiyası, külək enerjisi və müdafiə sektoru arasında əlaqələr, eləcə də investisiya risklərinin azaldılması kimi mövzuları əhatə edib. Bununla yanaşı, dənizdə külək enerjisi üzrə nazirlər sessiyasında və təchizat zəncirinin genişləndirilməsinə dair müzakirələrdə iştirak olunub.
Səfər çərçivəsində WindEurope təşkilatı ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Agentlik ilə WindEurope arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumdan irəli gələn məsələlər və əməkdaşlığın gələcək istiqamətləri müzakirə olunub.
Bundan əlavə, İspaniyanın “Eolos” şirkəti ilə keçirilən görüşdə Xəzər dənizində üzən lidar qurğuları vasitəsilə külək ölçmələrinin aparılması ilə bağlı yaxın zamanda başlanacaq ölçmə kampaniyası müzakirə olunub.
Eyni zamanda, Dünya Bankı nümayəndələri ilə keçirilən görüşdə Azərbaycanda külək turbinlərinin bəzi komponentlərinin yerli istehsalı, eləcə də dənizdə neft-qaz sektorunda mövcud bilik və bacarıqların dənizdə külək enerjisi sahəsinə transferi ilə bağlı texniki yardım layihəsindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Həmçinin İspaniyanın “Elecnor” şirkəti ilə baş tutan görüşdə şirkətin Azərbaycanda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan 70 MVt-lıq külək enerjisi layihəsi üzrə müqavilələrin razılaşdırılması, eləcə də ölçmələrə başlanılması prosesi ilə bağlı cari vəziyyət müzakirə olunub.

Deputy Director of State Agency Participated in International Event
Fagan Abdurahmanov, Deputy Director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy, participated in the prestigious international event “WindEurope Annual Event 2026” held in Madrid, the capital of the Kingdom of Spain.
The opening ceremony of the event was attended by the European Commissioner for Energy and Housing Policy, the Prime Minister of the Spanish government, energy ministers of European countries, as well as leading companies in the wind energy sector, turbine manufacturers, and other international partners. Within the framework of the event, global development trends and strategic directions in the wind energy sector were discussed.
The Deputy Director participated in several thematic sessions within the event. These sessions covered topics such as the application of artificial intelligence in wind energy operations, data centers and electrification, integration of data centers with renewable energy, connections between wind energy and the defense sector, as well as reducing investment risks. Additionally, participation took place in the ministerial session on offshore wind energy and discussions on expanding the supply chain.
Within the framework of the visit, a meeting was held with the WindEurope organization. During the meeting, issues arising from the Memorandum of Understanding signed between the Agency and WindEurope, and future directions of cooperation were discussed.
Furthermore, at a meeting with the Spanish company “Eolos”, a measurement campaign to be launched soon regarding wind measurements using floating lidar devices in the Caspian Sea was discussed.
Concurrently, at a meeting with representatives of the World Bank, issues arising from a technical assistance project related to the local production of some wind turbine components in Azerbaijan, as well as the transfer of existing knowledge and skills from the offshore oil and gas sector to the offshore wind energy sector, were discussed.
Also, at a meeting with the Spanish company “Elecnor”, the current situation regarding the agreement of contracts for the company's planned 70 MW wind energy project in Azerbaijan, as well as the process of commencing measurements, was discussed.