Dövlət Agentliyinin direktor müavini  beynəlxalq tədbirdə iştirak edib
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktor müavini Fəqan Abdurəhmanov İspaniya Krallığının paytaxtı Madrid şəhərində keçirilən nüfuzlu “WindEurope Annual Event 2026” beynəlxalq tədbirində iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində Avropa Komissiyasının enerji və mənzil siyasəti üzrə komissarı, İspaniya hökumətinin Baş naziri, avropa ölkələrinin energetika nazirləri, eləcə də külək enerjisi sahəsi üzrə aparıcı şirkətlər, turbin istehsalçıları və digər beynəlxalq tərəfdaşlar iştirak ediblər. Tədbir çərçivəsində külək enerjisi sahəsində qlobal inkişaf trendləri və strateji istiqamətlər müzakirə olunub.
Direktor müavini tədbir çərçivəsində bir sıra tematik sessiyalarda iştirak edib. Bu sessiyalar süni intellektin külək enerjisi əməliyyatlarında tətbiqi, data mərkəzləri və elektrikləşmə, bərpa olunan enerji ilə data mərkəzlərinin inteqrasiyası, külək enerjisi və müdafiə sektoru arasında əlaqələr, eləcə də investisiya risklərinin azaldılması kimi mövzuları əhatə edib. Bununla yanaşı, dənizdə külək enerjisi üzrə nazirlər sessiyasında və təchizat zəncirinin genişləndirilməsinə dair müzakirələrdə iştirak olunub.
Səfər çərçivəsində WindEurope təşkilatı ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Agentlik ilə WindEurope arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumdan irəli gələn məsələlər və əməkdaşlığın gələcək istiqamətləri müzakirə olunub.
Bundan əlavə, İspaniyanın “Eolos” şirkəti ilə keçirilən görüşdə Xəzər dənizində üzən lidar qurğuları vasitəsilə külək ölçmələrinin aparılması ilə bağlı yaxın zamanda başlanacaq ölçmə kampaniyası müzakirə olunub.
Eyni zamanda, Dünya Bankı nümayəndələri ilə keçirilən görüşdə Azərbaycanda külək turbinlərinin bəzi komponentlərinin yerli istehsalı, eləcə də dənizdə neft-qaz sektorunda mövcud bilik və bacarıqların dənizdə külək enerjisi sahəsinə transferi ilə bağlı texniki yardım layihəsindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Həmçinin İspaniyanın “Elecnor” şirkəti ilə baş tutan görüşdə şirkətin Azərbaycanda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan 70 MVt-lıq külək enerjisi layihəsi üzrə müqavilələrin razılaşdırılması, eləcə də ölçmələrə başlanılması prosesi ilə bağlı cari vəziyyət müzakirə olunub.

Фаган Абдурахманов принял участие в мероприятии «WindEurope Annual Event 2026» - ФОТО
Заместитель директора Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Фаган Абдурахманов принял участие в престижном международном мероприятии «WindEurope Annual Event 2026», проходившем в столице Королевства Испания, городе Мадриде.
В церемонии открытия мероприятия приняли участие комиссар Европейской комиссии по энергетической и жилищной политике, премьер-министр правительства Испании, министры энергетики европейских стран, а также ведущие компании в области ветроэнергетики, производители турбин и другие международные партнеры. В рамках мероприятия были обсуждены глобальные тенденции развития и стратегические направления в области ветроэнергетики.
Заместитель директора принял участие в ряде тематических сессий в рамках мероприятия. Эти сессии охватывали такие темы, как применение искусственного интеллекта в операциях ветроэнергетики, центры обработки данных и электрификация, интеграция центров обработки данных с возобновляемой энергией, связи между ветроэнергетикой и оборонным сектором, а также снижение инвестиционных рисков. Кроме того, было принято участие в министерской сессии по морской ветроэнергетике и обсуждениях по расширению цепочки поставок.
В рамках визита состоялась встреча с организацией WindEurope. В ходе встречи были обсуждены вопросы, вытекающие из подписанного Меморандума о взаимопонимании между Агентством и WindEurope, а также будущие направления сотрудничества.
Кроме того, на встрече с испанской компанией «Eolos» была обсуждена предстоящая в ближайшее время кампания по измерению ветра с помощью плавучих лидарных установок в Каспийском море.
В то же время, на встрече с представителями Всемирного банка были обсуждены вопросы, вытекающие из проекта технической помощи, связанного с местным производством некоторых компонентов ветряных турбин в Азербайджане, а также с передачей существующих знаний и навыков из морского нефтегазового сектора в область морской ветроэнергетики.
Также на встрече с испанской компанией «Elecnor» было обсуждено текущее состояние дел по согласованию контрактов по проекту ветроэнергетики мощностью 70 МВт, который планируется реализовать компанией в Азербайджане, а также процесс начала измерений.