Discord hekləndi: istifadəçilərin bütün şəxsiyyət məlumatları və sənədləri oğurlandı
Discord-un podratçılarından birinin sisteminə kənar müdaxilə nəticəsində platformanın dəstək xidməti vasitəsilə yaş təsdiqi məqsədilə təqdim olunan istifadəçi məlumatları üçün təhlükəsizlik insidenti qeydə alınıb. Hadisə nəticəsində cinayətkarların istifadəçilərin şəxsi məlumatlarına, o cümlədən tam adı, elektron poçt ünvanı, giriş adı, nik, kartların son 4 rəqəmi və sənəd fotoşəkillərinə çıxışı olduğu bildirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, şirkətin bir sıra istifadəçilərdən üz skan ilə şəxsiyyət təsdiqi tələb etməsi səbəbindən həmin fotoların da oğurlandığı məlum olub; podratçının sisteminə verilmiş giriş imtiyazları geri alınsa da, hakerlər onlarla gigabayt həcmində məlumatı ələ keçiriblər. Şirkət ilə hüquq-mühafizə orqanları arasında əməkdaşlıq artıq davam edir və təsirlənən istifadəçilərə elektron poçt vasitəsilə məlumat verilir.
Hadisənin nəticələri kimi şəxsi məlumatların sui-istifadə riski artdığı üçün istifadəçilərə hesab və maliyyə təhlükəsizliyini gücləndirmək, şifrləri dəyişmək, iki faktorlu təsdiqi aktivləşdirmək və bankları ilə əlaqə saxlamaq tövsiyə olunur. Araşdırma davam edir və əlavə məlumatlar təqdim olunduqca ictimaiyyətə bildirilməsinə davam olunacaq.

Discord взломан: украдены все личные данные и документы пользователей
В результате несанкционированного доступа к системе одного из подрядчиков Discord был зафиксирован инцидент безопасности, касающийся пользовательских данных, предоставленных для подтверждения возраста через службу поддержки платформы. Сообщается, что в результате инцидента злоумышленники получили доступ к личным данным пользователей, включая полное имя, адрес электронной почты, имя для входа, ник, последние 4 цифры карт и фотографии документов.
Редакция сообщает, что из-за требования компании к ряду пользователей подтверждать личность с помощью сканирования лица, эти фотографии также были украдены; хотя привилегии доступа, предоставленные системе подрядчика, были отозваны, хакеры успели получить десятки гигабайт данных. Сотрудничество между компанией и правоохранительными органами уже продолжается, и пострадавшие пользователи информируются по электронной почте.
В связи с возросшим риском неправомерного использования личных данных в результате инцидента, пользователям рекомендуется усилить безопасность своих учетных записей и финансовых средств, сменить пароли, активировать двухфакторную аутентификацию и связаться со своими банками. Расследование продолжается, и по мере поступления дополнительной информации общественность будет информироваться.