Məşhur aktyor Leonardo DiKaprio Kaliforniyada yerləşən kiçik bir kitabxanaya gizli şəkildə maliyyə dəstəyi verir. O, ətraf mühitin mühafizəsi, vəhşi təbiətin qorunması və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə kimi məsələlərə milyonlarla dollar ianə etməsi ilə tanınır. Lakin, DiKaprio uşaqlıq evinin yaxınlığında yerləşən Los-Ancelesdəki yerli bir kitabxananı da gizli şəkildə maliyyələşdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Hollivudun məşhur ulduzu Qriffit Parkının yaxınlığında yerləşən Los-Anceles İctimai Kitabxanasının Los Feliz filialına pul köçürüb. Bu kitabxana, aktyorun uşaqlıq evinin yerləşdiyi ərazidədir.
51 yaşlı aktyor və onun ailəsi 1999-cu ildə kitabxananın kompüter mərkəzinə 35,000 dollar ianə edib və illər ərzində qəzet abunəliyi kimi digər təşəbbüsləri də maliyyələşdirib. Kitabxananın divarları onun "Titanik", "Nyu-York qrupları", "Əgər bacarsan, məni tut" və "Böyük Getsbi" kimi ən böyük hitlərindən olan filmlərin posterləri ilə bəzədilib. Onlardan bəziləri hətta imzalanıb və DiKaprio'nun atası Corc bəzən onların kolleksiyasına əlavələr etmək üçün baş çəkir. Baş kitabxanaçı Perl Yonezava bildirib ki, onların imzalı olduğunu anlamaq bir qədər vaxt aparıb və o vaxtdan bəri onlar divarlara daha yaxşı bərkidilib.
DiKaprio SFGate-ə bildirib: "Binanı qaldırmaq və işlək vəziyyətə gətirməklə çox məşğul idim. Onların bəzilərinin imzalı olduğunu anladıqdan sonra divara bir qədər yaxşı bərkidildilər. Üzr istəyirəm, Leo!" Kitabxana bir vaxtlar aktyorun uşaqlıq evinin yerləşdiyi ərazidə idi və texniki otaq onun yataq otağının yerindədir. Aktyorun "Titanik" filmi ilə diqqət mərkəzinə düşməsindən qısa müddət sonra, 1999-cu ildə kitabxana qapılarını açmazdan əvvəl orijinal ev sökülmüşdü. Los Feliz ərazisindən yenicə köçən DiKaprio uşaqlıq illərində küçənin o biri tərəfindəki başqa bir kitabxanaya gedər, orada dostları ilə görüşər və çölə çıxıb skeytbord sürərdi.

Известный актер Леонардо ДиКаприо тайно оказывает финансовую поддержку небольшой библиотеке в Калифорнии. Он известен тем, что пожертвовал миллионы долларов на защиту окружающей среды, дикой природы и борьбу с изменением климата. Однако ДиКаприо также тайно финансирует местную библиотеку в Лос-Анджелесе, расположенную недалеко от его дома детства.
Как сообщает Redaksiya, голливудская звезда перечислил средства в филиал Лос-Фелис Общественной библиотеки Лос-Анджелеса, расположенный недалеко от парка Гриффит. Эта библиотека находится в районе, где располагался дом детства актера.
51-летний актер и его семья в 1999 году пожертвовали 35 000 долларов на компьютерный центр библиотеки и на протяжении многих лет финансировали другие инициативы, такие как подписка на газеты. Стены библиотеки украшены постерами его самых кассовых фильмов, таких как «Титаник», «Банды Нью-Йорка», «Поймай меня, если сможешь» и «Великий Гэтсби». Некоторые из них даже подписаны, и отец ДиКаприо, Джордж, иногда заходит, чтобы пополнить их коллекцию. Главный библиотекарь Перл Йонезава заявила, что им потребовалось некоторое время, чтобы понять, что они подписаны, и с тех пор они были лучше закреплены на стенах.
ДиКаприо сказал SFGate: «Я был очень занят, занимаясь зданием и приводя его в рабочее состояние. Как только мы поняли, что некоторые из них подписаны, их лучше закрепили на стене. Извините, Лео!» Библиотека когда-то располагалась на месте дома детства актера, а техническое помещение находится на месте его спальни. Вскоре после того, как актер привлек к себе внимание фильмом «Титаник», оригинальный дом был снесен в 1999 году, прежде чем библиотека открыла свои двери. ДиКаприо, недавно переехавший из района Лос-Фелис, в детстве ходил в другую библиотеку на другой стороне улицы, где встречался с друзьями и выходил кататься на скейтборде.