Dell süni intellektli kompüterlərə tələbatın məhdud olduğunu etiraf etdi
Dell şirkəti CES 2026 sərgisində verdiyi açıqlamada yeni məhsul xəttinin yalnız süni intellekt üzərində qurulmayacağını bildirib və süni intellekt funksiyaları olmayan kompüterlərin də istehsal ediləcəyini açıqlayıb.
Redaksiya PC Gamer-a istinadla xəbər verir ki, Dell-in məhsullar üzrə rəhbəri Kevin Tervilliger istehlakçıların cihazları süni intellektə görə deyil, konkret nəticə və faydaya görə aldığını vurğulayıb və süni intellektin bir çox hallarda alıcıları çaşdırdığını qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, süni intellekt istehlakçılara məhsulun real imkanlarını anlamaqda kömək etmək əvəzinə, bəzən əks təsir yaradır və bu səbəbdən Dell marketinq strategiyasını yenidən nəzərdən keçirib.
Məlumata əsasən, Dell süni intellekt texnologiyalarından tam imtina etmir, lakin bu anlayışın satışları artırmaq üçün effektiv vasitə olmadığını qəbul edir və son cihaz modellərinin reklam materiallarında süni intellektə xüsusi vurğu edilmir, baxmayaraq ki, avadanlıqlar müasir texnologiyalarla uyğun olaraq qalır.

Компания Dell на выставке CES 2026 заявила, что ее новая линейка продуктов не будет полностью ориентирована на искусственный интеллект, и что компьютеры без функций ИИ также будут производиться.
Редакция сообщает со ссылкой на PC Gamer, что руководитель отдела продуктов Dell Кевин Тервиллигер подчеркнул, что потребители покупают устройства не из-за искусственного интеллекта, а из-за конкретных результатов и преимуществ, отметив, что ИИ во многих случаях сбивает покупателей с толку.
По его словам, вместо того чтобы помогать потребителям понять реальные возможности продукта, искусственный интеллект иногда оказывает обратный эффект, и поэтому Dell пересмотрела свою маркетинговую стратегию.
Согласно информации, Dell не отказывается полностью от технологий искусственного интеллекта, но признает, что это понятие не является эффективным средством для увеличения продаж, и в рекламных материалах последних моделей устройств не делается особого акцента на искусственный интеллект, хотя оборудование остается совместимым с современными технологиями.