Dell süni intellektli kompüterlərə tələbatın məhdud olduğunu etiraf etdi
Dell şirkəti CES 2026 sərgisində verdiyi açıqlamada yeni məhsul xəttinin yalnız süni intellekt üzərində qurulmayacağını bildirib və süni intellekt funksiyaları olmayan kompüterlərin də istehsal ediləcəyini açıqlayıb.
Redaksiya PC Gamer-a istinadla xəbər verir ki, Dell-in məhsullar üzrə rəhbəri Kevin Tervilliger istehlakçıların cihazları süni intellektə görə deyil, konkret nəticə və faydaya görə aldığını vurğulayıb və süni intellektin bir çox hallarda alıcıları çaşdırdığını qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, süni intellekt istehlakçılara məhsulun real imkanlarını anlamaqda kömək etmək əvəzinə, bəzən əks təsir yaradır və bu səbəbdən Dell marketinq strategiyasını yenidən nəzərdən keçirib.
Məlumata əsasən, Dell süni intellekt texnologiyalarından tam imtina etmir, lakin bu anlayışın satışları artırmaq üçün effektiv vasitə olmadığını qəbul edir və son cihaz modellərinin reklam materiallarında süni intellektə xüsusi vurğu edilmir, baxmayaraq ki, avadanlıqlar müasir texnologiyalarla uyğun olaraq qalır.

In a statement at CES 2026, Dell announced that its new product line will not be solely focused on artificial intelligence, and that computers without AI functionalities will also be produced.
Reporting via PC Gamer, Dell's Head of Product Kevin Tervilliger emphasized that consumers purchase devices for specific outcomes and benefits, not just for AI, and noted that AI often confuses buyers.
According to him, instead of helping consumers understand the real capabilities of a product, AI sometimes has the opposite effect, which is why Dell has re-evaluated its marketing strategy.
Based on the information, Dell is not completely abandoning AI technologies but acknowledges that the concept is not an effective tool for boosting sales. While the hardware remains compatible with modern technologies, AI is not specifically highlighted in the advertising materials for the latest device models.