Citigroup-un direktorlar şurası bankın Rusiyadakı son əsas aktivlərindən biri olan AO Citibank-ın satılmasını təsdiqləyib. Sövdələşmə çərçivəsində aktivlərin Rusiyalı investorlar tərəfindən alınması nəzərdə tutulur və satış prosesi 2026-cı ilin ilk yarısında tamamlanmalıdır. Bu qərar bankın Rusiya bazarından tam çıxış strategiyasının bir hissəsidir.
Redaksiya xəbər verir ki, Citigroup bu satışla əlaqədar təxminən 1,2 milyard dollar həcmində zərər qeydə alacağını açıqlayıb. Zərər əsasən valyuta məzənnələri və aktivlərin balansdan çıxarılması ilə bağlı olacaq və 2025-ci ilin son rübünün maliyyə hesabatlarında əksini tapacaq.
Şirkət bildirir ki, sövdələşmə Citigroup-un ümumi kapital mövqeyinə ciddi təsir göstərməyəcək. Bank rəhbərliyi bu addımın beynəlxalq risklərin azaldılması və qlobal fəaliyyətin optimallaşdırılması məqsədi daşıdığını vurğulayır.

Совет директоров Citigroup одобрил продажу AO Citibank, одного из последних основных активов банка в России. В рамках сделки активы будут приобретены российскими инвесторами, а процесс продажи должен завершиться в первой половине 2026 года. Это решение является частью стратегии банка по полному выходу с российского рынка.
Редакция сообщает, что Citigroup объявил об убытке в размере примерно 1,2 миллиарда долларов в связи с этой продажей. Убыток будет в основном связан с валютными курсами и списанием активов и будет отражен в финансовой отчетности за четвертый квартал 2025 года.
Компания заявляет, что сделка не окажет существенного влияния на общую капитальную позицию Citigroup. Руководство банка подчеркивает, что этот шаг направлен на снижение международных рисков и оптимизацию глобальной деятельности.