Çin Tayvana qarşı sərtləşir, müdafiə büdcəsi artır
Çin Xalq Respublikası Milli Xalq Konqresinin iclasının əvvəlində Tayvana qarşı daha sərt mövqe nümayiş etdirir. Bu addımlar, ölkənin müdafiə büdcəsində edilən artımla müşayiət olunur. Lakin, ordudakı təmizləmə dalğası, Çinin döyüş hazırlığı barədə suallar yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Pekin son illərdə Tayvan məsələsində mövqeyini daha da sərtləşdirib. Bu mövqe, Çin Xalq Respublikasının ərazi bütövlüyünün qorunması və milli birlik ideyası ilə əlaqələndirilir. Müdafiə büdcəsində edilən artım da bu siyasətin bir hissəsi olaraq qəbul edilir.
Bununla belə, Çin Xalq Azadlıq Ordusunda aparılan genişmiqyaslı təmizləmələr, ölkənin hərbi qüdrəti və döyüş hazırlığı barədə narahatlıqları artırıb. Bir sıra yüksək rütbəli hərbçilərin vəzifələrindən azad edilməsi və ya həbs olunması, ordunun daxili sabitliyi və effektivliyi haqqında suallar doğurur. Bu vəziyyət, potensial münaqişə zamanı ordunun necə fəaliyyət göstərəcəyi ilə bağlı şübhələr yaradır.

The People's Republic of China is demonstrating a tougher stance against Taiwan at the beginning of the National People's Congress session. These steps are accompanied by an increase in the country's defense budget. However, a wave of purges within the military raises questions about China's combat readiness.
Redaksiya reports that Beijing has further hardened its position on the Taiwan issue in recent years. This stance is linked to the idea of protecting the territorial integrity of the People's Republic of China and national unity. The increase in the defense budget is also seen as part of this policy.
Nevertheless, extensive purges within the People's Liberation Army of China have increased concerns about the country's military power and combat readiness. The dismissal or arrest of several high-ranking military officials raises questions about the army's internal stability and effectiveness. This situation creates doubts about how the army will perform during a potential conflict.