Çin Tayvana qarşı sərtləşir, müdafiə büdcəsi artır
Çin Xalq Respublikası Milli Xalq Konqresinin iclasının əvvəlində Tayvana qarşı daha sərt mövqe nümayiş etdirir. Bu addımlar, ölkənin müdafiə büdcəsində edilən artımla müşayiət olunur. Lakin, ordudakı təmizləmə dalğası, Çinin döyüş hazırlığı barədə suallar yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Pekin son illərdə Tayvan məsələsində mövqeyini daha da sərtləşdirib. Bu mövqe, Çin Xalq Respublikasının ərazi bütövlüyünün qorunması və milli birlik ideyası ilə əlaqələndirilir. Müdafiə büdcəsində edilən artım da bu siyasətin bir hissəsi olaraq qəbul edilir.
Bununla belə, Çin Xalq Azadlıq Ordusunda aparılan genişmiqyaslı təmizləmələr, ölkənin hərbi qüdrəti və döyüş hazırlığı barədə narahatlıqları artırıb. Bir sıra yüksək rütbəli hərbçilərin vəzifələrindən azad edilməsi və ya həbs olunması, ordunun daxili sabitliyi və effektivliyi haqqında suallar doğurur. Bu vəziyyət, potensial münaqişə zamanı ordunun necə fəaliyyət göstərəcəyi ilə bağlı şübhələr yaradır.

Китай ужесточает позицию по Тайваню, увеличивая оборонный бюджет
Китайская Народная Республика демонстрирует более жесткую позицию по отношению к Тайваню в начале сессии Всекитайского собрания народных представителей. Эти шаги сопровождаются увеличением оборонного бюджета страны. Однако волна чисток в армии вызывает вопросы о боеготовности Китая.
Redaksiya сообщает, что Пекин в последние годы ужесточил свою позицию по тайваньскому вопросу. Эта позиция связана с защитой территориальной целостности Китайской Народной Республики и идеей национального единства. Увеличение оборонного бюджета также рассматривается как часть этой политики.
Тем не менее, масштабные чистки в Народно-освободительной армии Китая усилили обеспокоенность по поводу военной мощи и боеготовности страны. Отстранение от должностей или арест ряда высокопоставленных военных вызывает вопросы о внутренней стабильности и эффективности армии. Эта ситуация порождает сомнения относительно того, как армия будет действовать в случае потенциального конфликта.