Çin mediası Azərbaycan ilə Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşünü diqqətdə saxlayır
Çinin nüfuzlu media qurumları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəvəti əsasında Vaşinqtonda keçiriləcək görüşünü diqqətdə saxlayır.
Redaksiya AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, milli xəbər agentliyi Sinxua, Çin Media Qrupuna aid Çin Mərkəzi Televiziyası (CCTV), nüfuzlu Çin Xəbər Xidməti və Çaysin internet nəşrləri, onlarla populyar xəbər saytları ABŞ Prezidenti Donald Trampın hər iki ölkənin liderini görüş üçün Vaşinqtona dəvət etdiyini yazır.
Məqalələrdə Donald Trampın "Truth Social" platformasında etdiyi paylaşıma istinad olunub, liderlərin üçtərəfli görüşünün regionda sülhün, təhlükəsizliyin, iqtisadi inkişafın və rifahın təşviqi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Çin mediası Vaşinqtonda Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh danışıqları ilə yanaşı, Birləşmiş Ştatların Ermənistan və Azərbaycan ilə ikitərəfli iqtisadi razılaşmalar imzalamaq niyyətindən də söz açıb. Bundan başqa, Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizi məsələsinə də toxunulub, dəhlizin gələcəkdə yük və sərnişin daşımalarını təmin etmək məqsədilə dəmir yolu, neft və qaz boru kəmərləri, eləcə də optik internet xətlərini əhatə edəcəyi diqqətə çatdırılıb.

Китайские СМИ внимательно следят за встречей лидеров Азербайджана и Армении в Вашингтоне
Влиятельные китайские СМИ внимательно следят за предстоящей встречей Президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Вашингтоне по приглашению Президента США Дональда Трампа.
Редакция со ссылкой на АЗЕРТАДЖ сообщает, что национальное информационное агентство Синьхуа, Центральное телевидение Китая (CCTV), входящее в Китайскую медиагруппу, влиятельная Китайская служба новостей и интернет-издания Caixin, а также десятки популярных новостных сайтов пишут, что Президент США Дональд Трамп пригласил лидеров обеих стран в Вашингтон для встречи.
В статьях сделана ссылка на публикацию Дональда Трампа на платформе "Truth Social", подчеркнуто, что трехсторонняя встреча лидеров имеет особое значение для содействия миру, безопасности, экономическому развитию и процветанию в регионе.
Китайские СМИ, помимо мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне, также упомянули о намерении Соединенных Штатов подписать двусторонние экономические соглашения с Арменией и Азербайджаном. Кроме того, затронут вопрос Зангезурского коридора, который соединит основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, и отмечено, что коридор в будущем будет включать железную дорогу, нефте- и газопроводы, а также оптические интернет-линии для обеспечения грузовых и пассажирских перевозок.