Çin mediası Azərbaycan ilə Ermənistan liderlərinin Vaşinqton görüşünü diqqətdə saxlayır
Çinin nüfuzlu media qurumları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəvəti əsasında Vaşinqtonda keçiriləcək görüşünü diqqətdə saxlayır.
Redaksiya AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, milli xəbər agentliyi Sinxua, Çin Media Qrupuna aid Çin Mərkəzi Televiziyası (CCTV), nüfuzlu Çin Xəbər Xidməti və Çaysin internet nəşrləri, onlarla populyar xəbər saytları ABŞ Prezidenti Donald Trampın hər iki ölkənin liderini görüş üçün Vaşinqtona dəvət etdiyini yazır.
Məqalələrdə Donald Trampın "Truth Social" platformasında etdiyi paylaşıma istinad olunub, liderlərin üçtərəfli görüşünün regionda sülhün, təhlükəsizliyin, iqtisadi inkişafın və rifahın təşviqi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Çin mediası Vaşinqtonda Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh danışıqları ilə yanaşı, Birləşmiş Ştatların Ermənistan və Azərbaycan ilə ikitərəfli iqtisadi razılaşmalar imzalamaq niyyətindən də söz açıb. Bundan başqa, Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizi məsələsinə də toxunulub, dəhlizin gələcəkdə yük və sərnişin daşımalarını təmin etmək məqsədilə dəmir yolu, neft və qaz boru kəmərləri, eləcə də optik internet xətlərini əhatə edəcəyi diqqətə çatdırılıb.

Chinese Media Focuses on Washington Meeting of Azerbaijani and Armenian Leaders
Influential Chinese media outlets are keeping in focus the meeting of Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, to be held in Washington at the invitation of US President Donald Trump.
The editorial office reports, citing AZERTAC, that the national news agency Xinhua, China Central Television (CCTV) part of China Media Group, the influential China News Service and Caixin online publications, along with dozens of popular news websites, write that US President Donald Trump invited the leaders of both countries to Washington for a meeting.
The articles refer to Donald Trump's post on the "Truth Social" platform and emphasize that the trilateral meeting of the leaders is of particular importance for promoting peace, security, economic development, and prosperity in the region.
Chinese media, in addition to peace talks between Azerbaijan and Armenia in Washington, also mentioned the United States' intention to sign bilateral economic agreements with Armenia and Azerbaijan. Furthermore, the issue of the Zangazur corridor, which will connect the main part of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic, was also touched upon, and it was noted that the corridor will include railways, oil and gas pipelines, as well as fiber optic internet lines to ensure future cargo and passenger transportation.
The articles also provided information about the history of the conflict between Armenia and Azerbaijan.