Çin Kommunist Partiyası növbəti beşillik dövr üçün hazırladığı planlara mühüm bir ifadə daxil edib. Bu ifadə, texnologiyanın gələcəyi baxımından diqqətəlayiqdir.
Redaksiya məlumat verir ki, planlarda "multimodal texnologiyalarda, intellektual agentlərdə, təcəssüm olunmuş və kollektiv intellektdə innovasiyaların təşviq edilməsi və ümumi süni intellektin (AGI) inkişafı yollarının araşdırılması" kimi məqamlar yer alıb. Bu, AGI-nin artıq rəsmi beşillik planın bir hissəsi olduğunu göstərir.
Bu qərar, Çinin süni intellekt sahəsindəki qlobal ambisiyalarını bir daha təsdiqləyir. Təşkilatın bu istiqamətdə atdığı addımlar, gələcəkdə texnoloji inkişafın əsas istiqamətlərini müəyyən edə bilər.

Коммунистическая партия Китая включила важное заявление в свои планы на следующий пятилетний период. Это заявление заслуживает внимания с точки зрения будущего технологий.
Редакция сообщает, что в планах содержатся такие пункты, как «стимулирование инноваций в мультимодальных технологиях, интеллектуальных агентах, воплощенном и коллективном интеллекте, а также исследование путей развития общего искусственного интеллекта (AGI)». Это означает, что AGI уже является частью официального пятилетнего плана.
Это решение еще раз подтверждает глобальные амбиции Китая в области искусственного интеллекта. Шаги, предпринятые организацией в этом направлении, могут определить основные направления технологического развития в будущем.