Çin Sahil Mühafizəsi, Filippin gəmisini Cənubi Çin dənizindəki mübahisəli bir rifin yaxınlığında öz gəmilərindən birinə qəsdən çırpılmaqda ittiham edib. Hadisə, bölgədə gərginliyin artdığı bir vaxtda baş verib və iki ölkə arasında gərgin münasibətləri daha da kəskinləşdirə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Çin Sahil Mühafizəsi, Filippin gəmisinin təxribat xarakterli hərəkətlər etdiyini və Çin gəmisinin normal naviqasiyasına mane olduğunu bildirib. Çin tərəfi, hadisənin baş verdiyi ərazinin öz suverenliyi altında olduğunu iddia edir və Filippin tərəfini təxribatçı hərəkətlərdən çəkinməyə çağırıb. Filippin tərəfi isə hələlik bu ittihamlara rəsmi reaksiya verməyib.
Hadisə, Cənubi Çin dənizindəki gərginliyin artdığı bir dövrdə baş verir. Çin, bu ərazidəki mübahisəli adalara və riflərə iddialarını gücləndirir, bu da digər regional oyunçularla, xüsusilə də Filippinlə gərginliyə səbəb olur. ABŞ kimi ölkələr də bölgədəki gərginliyi diqqətlə izləyir və münaqişənin eskalasiyasının qarşısını almağa çalışır.

Береговая охрана Китая обвинила филиппинское судно в преднамеренном столкновении с одним из своих кораблей вблизи спорного рифа в Южно-Китайском море. Инцидент произошел на фоне роста напряженности в регионе и может еще больше обострить и без того напряженные отношения между двумя странами.
Редакция сообщает, что Береговая охрана Китая заявила, что филиппинское судно совершало провокационные действия и препятствовало нормальной навигации китайского корабля. Китайская сторона утверждает, что район, где произошел инцидент, находится под ее суверенитетом, и призвала филиппинскую сторону воздержаться от провокационных действий. Филиппинская сторона пока не дала официальной реакции на эти обвинения.
Инцидент происходит в период роста напряженности в Южно-Китайском море. Китай усиливает свои претензии на спорные острова и рифы в этом районе, что приводит к напряженности с другими региональными игроками, особенно с Филиппинами. Такие страны, как США, также внимательно следят за напряженностью в регионе и пытаются предотвратить эскалацию конфликта.