Cəzaların İcrası Məcəlləsinə dəyişiklik edilir
Cəzaların İcrası Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi üçüncü oxunuşda təsdiqlənib.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı qanun layihəsi parlamentin fevralın 27-də keçirilən plenar iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Layihəyə əsasən, məcəllənin 24-cü maddəsi yeni redaksiyada verilir. Həmin maddəyə görə, məhkum cəriməni müəyyən edilmiş müddətdə ödəmədikdə cərimə növündə cəzanın icrası hökmü çıxarmış məhkəmə tərəfindən məcburi qaydada icraya yönəldilməklə həyata keçiriləcək. Bu halda cərimə, ilk növbədə, məhkumun əməkhaqqına və ya başqa qazancına yönəldiləcək. Məhkumun əməkhaqqı və ya başqa qazancı olmadıqda, yaxud məhkumun əməkhaqqı və ya başqa qazancı cərimənin tamamilə ödənilməsi üçün kifayət etmədikdə cərimə məhkumun xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakına və ya ümumi mülkiyyətdə olan payına yönəldilir və bu halda “İcra haqqında” Qanunun tələbin borclunun əmlakına yönəldilməsi ilə bağlı müddəaları tətbiq olunacaq.
Qanun layihəsi cərimənin icrasında prioritet ardıcıllığın yenidən nəzərdən keçirilməsini, o cümlədən cərimənin, ilk növbədə, məhkumun əməkhaqqına və ya başqa qazancına yönəldilməsini, icra prosesinin operativliyinin artırmasını və cərimə məbləğinə ekvivalent olmayan əmlaka həbs qoyulmasını və satış zərurətinin minimuma endirilməsini təmin etmək məqsədilə hazırlanıb.

Вносятся изменения в Уголовно-исполнительный кодекс
Редакция сообщает, что соответствующий законопроект был включен в повестку дня пленарного заседания парламента, состоявшегося 27 февраля.
Согласно законопроекту, статья 24 кодекса излагается в новой редакции. Согласно этой статье, если осужденный не уплачивает штраф в установленный срок, исполнение наказания в виде штрафа будет осуществляться в принудительном порядке судом, вынесшим приговор. В этом случае штраф будет направлен в первую очередь на заработную плату осужденного или другой его доход. Если у осужденного нет заработной платы или другого дохода, либо если его заработная плата или другой доход недостаточны для полной уплаты штрафа, штраф направляется на имущество осужденного, находящееся в его частной собственности, или на его долю в общем имуществе, и в этом случае будут применяться положения Закона «Об исполнении» относительно обращения взыскания на имущество должника.
Законопроект подготовлен с целью пересмотра приоритетной последовательности исполнения штрафа, в том числе направления штрафа в первую очередь на заработную плату осужденного или другой его доход, повышения оперативности исполнительного производства и минимизации необходимости наложения ареста и продажи имущества, не эквивалентного сумме штрафа.