Cəzaların İcrası Məcəlləsinə dəyişiklik edilir
Cəzaların İcrası Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi üçüncü oxunuşda təsdiqlənib.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı qanun layihəsi parlamentin fevralın 27-də keçirilən plenar iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Layihəyə əsasən, məcəllənin 24-cü maddəsi yeni redaksiyada verilir. Həmin maddəyə görə, məhkum cəriməni müəyyən edilmiş müddətdə ödəmədikdə cərimə növündə cəzanın icrası hökmü çıxarmış məhkəmə tərəfindən məcburi qaydada icraya yönəldilməklə həyata keçiriləcək. Bu halda cərimə, ilk növbədə, məhkumun əməkhaqqına və ya başqa qazancına yönəldiləcək. Məhkumun əməkhaqqı və ya başqa qazancı olmadıqda, yaxud məhkumun əməkhaqqı və ya başqa qazancı cərimənin tamamilə ödənilməsi üçün kifayət etmədikdə cərimə məhkumun xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakına və ya ümumi mülkiyyətdə olan payına yönəldilir və bu halda “İcra haqqında” Qanunun tələbin borclunun əmlakına yönəldilməsi ilə bağlı müddəaları tətbiq olunacaq.
Qanun layihəsi cərimənin icrasında prioritet ardıcıllığın yenidən nəzərdən keçirilməsini, o cümlədən cərimənin, ilk növbədə, məhkumun əməkhaqqına və ya başqa qazancına yönəldilməsini, icra prosesinin operativliyinin artırmasını və cərimə məbləğinə ekvivalent olmayan əmlaka həbs qoyulmasını və satış zərurətinin minimuma endirilməsini təmin etmək məqsədilə hazırlanıb.

A bill to amend the Code of Execution of Sentences has been approved in its third reading.
The Editorial Office reports that the relevant bill was included in the agenda of the plenary session of parliament held on February 27.
According to the bill, Article 24 of the Code is presented in a new version. Under this article, if a convict does not pay the fine within the specified period, the execution of the sentence in the form of a fine will be carried out by the court that issued the sentence through compulsory enforcement. In this case, the fine will be directed, first and foremost, towards the convict's salary or other income. If the convict has no salary or other income, or if the convict's salary or other income is insufficient to fully pay the fine, the fine will be directed towards the convict's privately owned property or their share of jointly owned property, and in this case, the provisions of the Law "On Enforcement" regarding the direction of enforcement towards the debtor's property will apply.
The bill was prepared to revise the priority order in the execution of fines, including directing the fine primarily towards the convict's salary or other income, increasing the efficiency of the enforcement process, and minimizing the necessity of seizing and selling property equivalent to the fine amount.